Clint Eastwood, czterokrotny zdobywca Oscara i trzykrotny laureat Złotego Globu, urodził się w maju 1930 roku w San Francisco. Debiutował w połowie lat 50. w horrorach klasy B, jednak sławę przyniosły mu dopiero westerny z lat 60. Ukształtowały one wizerunek wyjętego spod prawa, ale jednocześnie wiernego własnemu kodeksowi moralnemu kowboja, z którym Eastwood jest kojarzony do dziś. Jakie filmy z Clintem Eastwoodem warto obejrzeć? Sprawdź!

Najlepsze filmy z Clintem Eastwoodem – TOP 10 tytułów

Choć role w westernach należą do najsłynniejszych w karierze Eastwooda, gwiazdor zapisał się w historii kina nie tylko jako tajemniczy jeździec znikąd. Ikoną popkultury stał się także bezwzględny policjant Harry Callahan, którego po raz pierwszy zagrał w 1971 roku. W tym samym roku Eastwood poszerzył także swoją działalność artystyczną i zadebiutował jako reżyser, realizując film „Zagraj dla mnie Misty”. Od tego czasu nakręcił ponad 40 dzieł, w których często obsadzał sam siebie. I właśnie na produkcjach z jego udziałem skupimy się w niniejszym zestawieniu. Oto TOP 10 filmów z Clintem Eastwoodem.

1. „Dobry, zły i brzydki” (1966)

Zwieńczenie słynnej trylogii spaghetti westernów Sergio Leone. W „Dobrym, złym i brzydkim” Clint Eastwood wciela się w znanego z filmów „Za garść dolarów” i „Za kilka dolarów więcej” milczącego, bezimiennego rewolwerowca, który, choć jest łowcą nagród, ma swoje żelazne zasady.

2. „Tylko dla orłów” (1968)

Trwa II wojna światowa. Na terytorium wroga rozbija się aliancki samolot z amerykańskim generałem wyposażonym w cenne informacje. By odbić wojskowego z rąk nazistów, Anglicy wysyłają komandosów z misją ratunkową. Przewodzą jej brytyjski major John Smith (Richard Burton) i amerykański porucznik Morris Schaffer (Clint Eastwood). Film Briana G. Huttona jest ekranizacją powieści Alistaira MacLeana o tym samym tytule.

3. „Brudny Harry” (1971)

Ikoniczna rola Clinta Eastwooda, która na zawsze zmieniła oblicze kina sensacyjnego. Inspektor Callahan to policjant z San Francisco, który przez wzgląd na swoje brutalne, oscylujące na granicy prawa metody, przez współpracowników nazywany jest „Brudnym Harrym”. W pierwszym z serii pięciu filmów wyposażony w słynny rewolwer Magnum kalibru 44 ściga psychopatycznego mordercę o pseudonimie „Scorpion”.

4. „Ucieczka z Alcatraz” (1979)

Drugi, po „Brudnym Harrym”, obraz Dona Siegela z udziałem Clinta Eastwooda. Gwiazdor wciela się w nim w postać jednego z trzech więźniów Alcatraz, którym w 1962 roku udało się uciec z tego najpilniej strzeżonego zakładu karnego na świecie. W rolach pozostałych uciekinierów wystąpili Fred Ward i Jack Thibeau. Film został oparty na prawdziwej historii.

5. „Niesamowity jeździec” (1985)

Film w reżyserii Clinta Eastwooda, który obsadził się w roli tajemniczego kaznodziei. Kiedy grupa kalifornijskich poszukiwaczy złota załamuje się pod presją prześladowań lokalnego potentata, do akcji wkracza nieznajomy przybysz znikąd, który ratuje ich z opresji. Film wziął udział w konkursie głównym 38. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

6. „Bez przebaczenia” (1992)

Kolejny film Eastwooda, który wyprodukował, wyreżyserował i w którym zagrał główną rolę. Tym razem wcielił się w byłego rewolwerowca i łowcę nagród, który wiedzie spokojne życie na farmie. Kiedy jednak dowiaduje się, że grupa prostytutek wyznaczyła nagrodę za schwytanie bandyty, który okaleczył ich koleżankę, postanawia wrócić do swojego fachu. W pozostałych rolach Morgan Freeman i Gene Hackman.

„Bez przebaczenia” przyniósł Eastwoodowi dwa Oscary – dla najlepszego reżysera i najlepszego filmu.

7. „Co się wydarzyło w Madison County” (1995)

Ekranizacja powieści Roberta J. Wallera to jeden z nielicznych melodramatów w filmografii Eastwooda. Aktor i reżyser w jednej osobie gra tutaj wziętego fotografa, który przybywa do hrabstwa Madison, by robić zdjęcia starych mostów. Niespodziewanie poznaje gospodynię domową o imieniu Francesca (Meryl Streep), której mąż i dzieci wyjechali na targi za miastem. Przypadkowa znajomość czterdziestoparolatki i starszego od niej mężczyzny przeradza się w płomienny romans.

8. „Za wszelką cenę” (2004)

Jeden z najważniejszych filmów w karierze Eastwooda. Opowiada o 30-letniej Maggie Fitzgerald, która za wszelką cenę chce zrobić karierę w boksie. W tym celu zgłasza się do emerytowanego trenera, który przed laty zajmował się wieloma słynnymi sportowcami. Zgorzkniały Frankie Dunn, którego gra Eastwood, nie chce podjąć z nią współpracy. Determinacja dziewczyny wkrótce przekonuje go jednak do zmiany zdania. Między bokserką a trenerem rodzi się wielka przyjaźń. Dzieło „Million Dollar Baby” zostało nagrodzone aż czterema Oscarami: dla Hilary Swank jako najlepszej aktorki pierwszoplanowej, dla Morgana Freemana za drugoplanową rolę męską, dla Eastwooda za reżyserię oraz w kategorii najlepszy film.

9. „Gran Torino” (2008)

Walt Kowalski jest amerykańskim patriotą, weteranem wojny w Korei, samotnikiem i zatwardziałym rasistą. Jego wielkie niezadowolenie powoduje fakt, że do domu obok wprowadzają się imigranci z Azji. Sytuację pogarsza to, że syn nowych sąsiadów próbuje ukraść mu ukochanego Forda Gran Torino. Kiedy jednak okoliczny gang zaczyna nękać rodzinę Hmongów, Walt staje w ich obronie. Wkrótce między Kowalskim a niedoszłym złodziejem zaczyna rodzić się łamiąca wszelkie schematy przyjaźń.

10. „Przemytnik” (2018)

W jednym z ostatnich filmów, jakie stworzył, Eastwood obsadził się w roli starego ogrodnika, który w obliczu bankructwa decyduje się na pracę kuriera. A przynajmniej tak mu się wydaje, kiedy otrzymuje proste zadanie przewożenia paczek. 80-latek nie zdaje sobie jednak sprawy, że zgodził się na współpracę z meksykańskim kartelem. Przemyt narkotyków, choć z racji wieku początkowo uchodzi mu na sucho, szybko ściąga na niego uwagę policji oraz niebezpieczeństwo ze strony gangsterów.

W tym opartym na prawdziwej historii obrazie obok Eastwooda wystąpili Bradley Cooper, Michael Peña, Andy Garcia oraz prawdziwa córka reżysera, Alison Eastwood.

Choć w 2021 roku Clint Eastwood skończył 91 lat, nie przeszkadza mu to w dalszej aktywności zawodowej. We wrześniu na ekrany trafił jego nowy film zatytułowany „Cry Macho”, w którym znowu można podziwiać go w siodle. Czy to ostatni raz, kiedy oglądamy Eastwooda w filmie? Prawdopodobnie nie. Filmowiec i gwiazdor twierdzi, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i póki co nie zamierza rezygnować ani z reżyserii, ani z aktorstwa

Archiwum: styczeń 2024