Robin Williams urodził się 21 lipca 1951 roku w Chicago. Aktorstwa uczył się w prestiżowej szkole Juilliard School w Nowym Jorku, w tym czasie zaczął też zarabiać pierwsze pieniądze jako mim. Zanim zaproszono go przed kamerę, występował na scenie jako komik i stand-uper. Otrzymał wiele prestiżowych nagród, między innymi: Oscara w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w „Buntowniku z wyboru”. W dalszej części artykułu zamieszczamy najlepsze role Robina Williamsa.

Wskutek wieloletniej, głebokiej depresji, uzależnienia od alkoholu i narkotyków mężczyzna popełnił samobójstwo. Jego ciało znaleziono 11 sierpnia 2014.

„Fisher King” (1991), reż. Terry Gilliam

Jack Lucas (Jeff Bridges) był kiedyś sławnym, aroganckim i egoistycznym gospodarzem audycji radiowej w Nowym Jorku. Jack przez swoją bezmyślność doprowadza do tragedii. Po tym zdarzeniu popada w depresję i odczuwa wypalenie zawodowe. Kiedy sięga dna, spotyka pozornie szalonego i bezdomnego mężczyznę o imieniu Parry (Robin Williams). Parry ma problemy ze zdrowiem psychicznym, a mianowicie halucynacje pełne zamków, rycerzy i dam w opłach. Kiedy Jack poznaje powody dla których Parry znalazł się w obecnej sytuacji, postanwia mu pomóc. Czuje, że musi przyczynić się do jego ocalenia. Liczy, że w ten sposób będzie mógł odzyskac swoje dawne życie. Czy mu się to uda?

„Buntownik z wyboru” (1997), reż. Gus Vant Sant

Will Hunting (Matt Damon) – woźny na MIT, ma dar do matematyki i chemii, który może go przenieść o lata świetlne poza jego robotnicze korzenie, ale nie zdaje sobie sprawy ze swojego potencjału i nawet nie wyobraża sobie porzucenia dzielnicy South End w Bostonie, pracy na budowie i najlepszego przyjaciela (Ben Affleck). Sprawę komplikuje pojawienie się kilku obcych osób: błyskotliwego nauczyciela matematyki (Stellan Skarsgård), który odkrywa, a nawet zazdrości Willowi jego talentu, empatycznego psychoterapeuty (Robin Williams), który utożsamia się z robotniczymi korzeniami Willa, oraz pięknej, utalentowanej studentki medycyny (Minnie Driver), dzięki której dowiaduje się, że miłość naprawdę istnieje.

„Good morning Vietnam” (1987), reż. Barry Levinson

Nowy spiker radiowy (Robin Williams) zostaje wysłany z Krety do Wietnamu, aby wprowadzić humor do wojskowego radia. Przewraca panujący ład w studio do góry nogami i staje się szalenie popularny wśród żołnierzy. Jednak popada w konflikt z kierownictwem średniego szczebla, które uważa, że nie jest on odpowiedni do tej roli. Kiedy jest poza anteną, próbuje poznać wietnamskie dziewczyny i zaczyna mieć styczność z prawdziwą wojną, która nigdy nie pojawia się w jego radiu. Za tę rolę Williams otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy.

„Pani Doubtfire” (1993), reż. Chris Columbus

Filmy z Robinem Williamsem to rownież komedie, a ta jest idealna dla całej rodziny. Ekscentryczny aktor Daniel Hillard (Robin Williams) jest zabawnym i troskliwym ojcem. Jednak po fatalnym przyjęciu urodzinowym syna, Chrisa (Matthew Lawrence), jego żona, Miranda (Sally Field), stawia granicę i wnosi pozew o rozwód. Daniel z trójką swoich dzieci może widywać się tylko raz w tygodniu, co bardzo go smuci. Kiedy Miranda zamieszcza ogłoszenie o poszukiwaniu niani, postanawia przebrać się za brytyjską panią Doubtfire. Musi też poradzić sobie z nowym chłopakiem Mirandy, Stu Dunemyerem.

„Stowarzyszenie umarłych poetów” (1989), reż. Peter Weir

Nieśmiały Todd Anderson (Ethan Hawke) został wysłany do szkoły, w której jego starszy brat był prymusem. Jego współlokator, Neil Perry (Robert Sean Leonard), choć jest niezwykle bystry i popularny, znajduje się pod presją surowego ojca. Obaj, wraz z innymi przyjaciółmi, poznają profesora Keatinga (Robin Williams), nowego nauczyciela angielskiego, który opowiada im o „Stowarzyszeniu Umarłych Poetów” i negacji statusu quo. Każdy z nich robi to na swój sposób i zmienia swoje dotychczasowe życie. To wzruszająca historia o dojrzewaniu.

„Jumanji” (1995), reż. Joe Johnston

Jumanji to jedna z najbardziej wyjątkowych – i niebezpiecznych – gier planszowych w historii. W 1969 roku wpada w ręce ciekawskiego nastolatka, Alana Parrisha (Robin Williams). Tajemnicza i magiczna gra sprawia, że niczego nie podejrzewający chłopiec przenosi się do bujnych, dzikich lasów mitycznego królestwa. Prawie trzy dekady później gra uwalnia go na oczach osieroconego rodzeństwa, Judy (Kirsten Dunst) i Petera (Bradley Pierce) Shepherdów. Teraz dziki i nieustający rytm plemiennych bębnów dżungli wzywa dorosłego już Alana i innych niezdecydowanych, by zagrać. Czy gra i pochodzący z niej groźni przeciwnicy zmienią cały świat w dżunglę?

„Patch Adams” (1998), reż. Tom Shadyac

Rok 1969. Hunter „Patch” Adams (Robin Williams) jest człowiekiem z problemami, który dobrowolnie oddaje się do szpitala psychiatrycznego. Tam odkrywa, że pomaganie innym nadaje cel jego życiu. Zainspirowany tym faktem postanawia zostać lekarzem, aby móc zawodowo pomagać ludziom. Jednak na studiach medycznych spotyka się z bezduszną filozofią, która nakazuje nie zwracać uwagi na potrzeby emocjonalne pacjentów. Adams jest zdeterminowany, by znaleźć lepszy sposób pomagania potrzebującym, choć konsekwencje jego postawy będą poważne.

To tylko kilka propozycji filmów z Robinem Williamsem, w których zaprezentował swój talent widzom. Bez wachania można stwierdzić, że był to aktor wysokiej klasy, który pomimo tego, że przez wiele lat zmagał się z ciężką chorbą, cały czas pracował i dawał z siebie jak najwięcej. Jak na ironię losu przystało, chorując na depresję najlepiej realizował się w komediowych rolach i to właśnie z nich zostanie zapamiętany przez widzów.

Archiwum: marzec 2022