22 kwietnia 2022 roku zadebiutował nowy polski serial kryminalny Netflixa. „Zachowaj spokój” to sześcioodcinkowa produkcja, którą oparto na powieści Harlana Cobena. Nie jest to pierwsza polska ekranizacja książki tego słynnego autora kryminałów ani też pierwszy serial serwisu stworzony przez twórców znad Wisły. Sprawdź, jakie inne polskie seriale kryminalne Netflixa, których fabuła skupia się na tajemniczych śledztwach, są warte obejrzenia.

Polskie seriale kryminalne Netflixa – TOP 5 wciągających produkcji, które warto obejrzeć

Pierwszym polskim serialem platformy Netflix była produkcja „1983”. Dzieło Agnieszki Holland, w którym główną rolę zagrał Maciej Musiał wspierany przez Roberta Więckiewicza i plejadę innych gwiazd, przedstawiało alternatywną historię Polski, gdzie w 2003 roku nadal rządzą socjaliści, a zimna wojna trwa w najlepsze. Po „1983” przyszedł czas na kolejne rodzime produkcje serwisu. Na Netflixie zadebiutowały m.in. „W głębi lasu” i „Rojst’97”, które utwierdziły streamera w przekonaniu, że warto inwestować w polskie seriale kryminalne. Netflix zaczął udostępniać też inne produkcje z Polski opowiadające o skomplikowanych śledztwach dotyczących mrocznych zbrodni, które wcześniej zrealizowano dla tradycyjnych telewizji. Które z nich są najlepsze? Oto TOP 5 polskich seriali kryminalnych dostępnych na Netflixie.

„Zachowaj spokój” (2022) – nowy polski serial kryminalny Netflixa na podstawie powieści Harlana Cobena

Sześcioodcinkowy serial limitowany, w którym główne role grają Magdalena Boczarska i Leszek Lichota, to produkcja związana z poprzednim polskim hitem platformy pt. „W głębi lasu”. Fabuła skupia się na mieszkańcach bogatego warszawskiego osiedla, których spokojne życie przerywa zniknięcie osiemnastoletniego członka jednej z rodzin. W trakcie desperackich poszukiwań chłopaka na jaw wychodzą niewygodne rodzinne sekrety. Dzieło amerykańskiego pisarza na polskie realia przełożył duet reżyserski w składzie Michał Gazda i Bartosz Konopka. W obsadzie, poza głównym duetem, znaleźli się też Krzysztof Oleksyn, Agata Łabno i Jacek Poniedziałek, a także Grzegorz Damięcki i Agnieszka Grochowska w rolach, które kreowali w serialu „W głębi lasu”.

„W głębi lasu” (2020) – zbrodnia sprzed lat, która czeka na ujawnienie

Wspominany już serial „W głębi lasu” to pierwsza ekranizacja twórczości Cobena, którą zrealizowali polscy twórcy. W głównej roli występuje tutaj Grzegorz Damięcki jako warszawski prokurator, Paweł Kopiński, który po 25 latach od zaginięcia siostry nadal szuka odpowiedzi na związane z tą sprawą pytania. Pewnego dnia policjanci odnajdują ciało prawdopodobnie należące do mężczyzny, który ćwierć wieku wcześniej zniknął wraz z siostrą Kopińskiego. Prokurator rozpoczyna śledztwo, które ujawni skrywane od lat tajemnice i narazi jego życie na niebezpieczeństwo. Reżyserami serialu byli Leszek Dawid i Bartosz Konopka. Młodszą wersję głównego bohatera zagrał Hubert Miłkowski. W pozostałych rolach wystąpili Agnieszka Grochowska, Jacek Koman, Ewa Skibińska, Wiktoria Filus, Adam Wietrzyński i Krzysztof Zarzecki.

„Rojst” (2018) – co wydarzyło się w lesie na Grontach?

„Rojst” Jana Holoubka to wielki hit nieistniejącej już platformy Showmax, który trafił na Netflixa, gdy serwis zdecydował się na kontynuację serialu w postaci „Rojst’97”.

Pierwsza część produkcji opowiada o młodym dziennikarzu Piotrze Zarzyckim (Dawid Ogrodnik), który w połowie lat 80. trafia do redakcji lokalnego dziennika w małej miejscowości na terenach ziem odzyskanych w zachodniej Polsce. Mężczyzna poznaje tam doświadczonego redaktora Witolda Wanycza (Andrzej Seweryn), który podobnie jak pozostali mieszkańcy osiedla na Grontach skrywa mroczne tajemnice. Wszystkie związane są z pobliskim lasem. Sekrety miasteczka zaczynają wciągać Zarzyckiego niczym tytułowy rojst.

„Rojst’97” (2021) – najlepszy polski serial kryminalny Netflixa

Kontynuacja „Rojstu” przenosi nas w kolejną dekadę, tuż po „powodzi tysiąclecia”, która nawiedziła południowy zachód Polski w 1997 roku. Główni bohaterowie pierwszego sezonu schodzą na dalszy plan i ustępują miejsca zdeterminowanej policjantce, Annie Jass, która wraz ze swoim nieco fajtłapowatym partnerem, Adamem Miką, próbuje rozwikłać sprawę śmierci nastolatka. Wszyscy biorą chłopca za przypadkową ofiarę żywiołu, jednak Jass przeczuwa, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

W rolach głównych Magdalena Różczka i Łukasz Simlat, którym na ekranie, poza Sewerynem i Ogrodnikiem, towarzyszą też Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska, Piotr Fronczewski, Michał Kaleta i Ireneusz Czop. Za kamerą ponownie Jan Holoubek.

„Prokurator” (2015) – kryminał w sercu Warszawy

Zrealizowany dla TVP 2 serial opowiada o doświadczonym prokuratorze i początkującym policjancie, którzy rozwiązują zagadki samobójstw i zbrodni. Jego akcja rozgrywa się w znanych punktach stolicy, takich jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy studio Polskiego Radia.

W głównych bohaterów wcielają się Jacek Koman i Wojciech Zieliński. W pozostałych rolach występują Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Magdalena Turczeniewicz i Cezary Kosiński. Reżyserami serialu są Jacek Filipiak i Maciej Pieprzyca. „Prokurator” jest dostępny na Netflixie od 2021 roku.

Jeśli chodzi o polskie seriale kryminalne, Netflix w swojej bibliotece ma też hity AXN, takie jak „Ultraviolet”, „Zbrodnia” i „Znaki”. W ofercie streamera obecnie są też stworzone dla TVP seriale „Instynkt”, „Archiwista” i „Paradoks”. Oczywiście w serwisie swoje ulubione tytuły znajdą nie tylko miłośnicy kryminałów. By poznać najlepsze seriale Netflixa z różnych gatunków, zachęcamy do przejrzenia naszych pozostałych zestawień i rankingów.

Archiwum: maj 2022