Film o Jezusie – który warto obejrzeć? 7 najciekawszych dzieł o losach Chrystusa [TOP 7]

Film o Jezusie to inaczej opowieść o dziejach chrześcijańskiego mesjasza. Wybraliśmy produkcje, które ukazują jego losy z różnych perspektyw. Poznaj 7 filmów zainspirowanych ewangelią, które warto zobaczyć.
film o jezusie

Trudno jest wybrać najlepszy film o Jezusie. Produkcje na temat życia mesjasza są różnorodne i skierowane do różnych widzów. To nie tylko kino biblijne dla osób religijnych. Losy chrześcijańskiego boga posłużyły wielu filmowcom jako punkt wyjścia do filozoficznych rozważań, a nawet do krytyki podstaw wiary. W naszym zestawieniu znajdziesz najważniejsze dzieła filmowe opowiadające o Chrystusie – zarówno te utrzymane w religijnym duchu, jak i te z religią polemizujące.

Najlepsze filmy o Jezusie Chrystusie – TOP 7 produkcji

Jezus Chrystus to jedna z najsłynniejszych postaci w kulturze, która od wieków fascynuje artystów. Większość opowieści o zbawicielu skupia się na jego boskim obliczu, jednak istnieją też filmy, które ukazują przede wszystkim jego ludzką twarz. Wiele z nich uznano za kontrowersyjne. Warto jednak zastanowić się nad tym, co ich twórcy chcieli przekazać współczesnemu widzowi. Oto 7 najlepszych filmów o Jezusie, które zdecydowanie warto obejrzeć.

„Król królów” (1927)

Film niemy, który wyreżyserował Cecile B. DeMille. Rolę Jezusa zagrał w nim H.B. Warner. Była to druga część trylogii biblijnej realizowanej przez reżysera. Poprzedzało ją „Dziesięcioro przykazań”, wieńczył zaś obraz „Pod znakiem Krzyża”.

„Pasja” (2004)

Słynna produkcja Mela Gibsona, która w bardzo naturalistyczny i brutalny sposób przedstawia Mękę Pańską. W Chrystusa wcielił się Jim Caviezel. Marię Magdalenę zagrała Monica Bellucci.

„Ostatnie kuszenie Chrystusa” (1988)

Dzieło Martina Scorsese, które wierni uznali wręcz za bluźnierstwo. Willem Dafoe wcielił się w nim bowiem w Jezusa, który jest przede wszystkim człowiekiem. Kiedy zostaje wystawiony na największą próbę, kusi go wizja prowadzenia normalnego życia u boku ukochanej, zamiast umierania w mękach za grzechy ludzkości.

Sprawdź!
Filmy na Wielkanoc. Nieoczywiste propozycje na święta!

Scenariusz powstał na podstawie książki Nikosa Kazantzakisa. W obsadzie znaleźli się Harvey Kietel i David Bowie.

„Jesus Christ Superstar” (1973)

Hipisowski musical filmowy będący ekranizacją rock opery Andrew Lloyd Webbera i Tima Rice’a. „Jesus Christ Superstar”, podobnie jak film Scorsese, podejmuje temat człowieczeństwa mesjasza, w szczególności skupiając się na roli Judasza w jego historii.

„Ewangelia wg św. Mateusza” (1964)

Film o Jezusie postanowił nakręcić też Pier Paolo Pasolini. Zaprezentował go jako lewicowego rewolucjonistę, którego celem jest obalenie reżimu i pomoc uciśnionym. Zbawcę zagrał Enrique Irazoqui.

„Maria, matka Jezusa” (1999)

Film o życiu zbawiciela ukazany z perspektywy Maryi. Wcieliły się w nią Melinda Kinnaman i Pernilla August. Postać Jezusa zagrał Christian Bale.

„Żywot Briana” (1979)

Film o narodzonym w Betlejem Brianie, który zostaje omyłkowo wzięty za mesjasza. Komedia grupy Monty Pythona wzbudziła liczne kontrowersje. Wyśmiewała wiele elementów Nowego Testamentu, kpiąc nawet ze śmierci na krzyżu.

Jeśli zainteresował cię temat filmów o Jezusie, poza opisanymi wyżej tytułami sięgnij także po „Opowieść wszech czasów”, „Ostatnie dni na pustyni” i „Marię Magdalenę”.

Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
filmy o tornadach
Czytaj więcej

Filmy o tornadach. Top 10 produkcji z gatunku katastroficznego

Filmy o tornadach opowiadają historie ludzi, którzy próbują przetrwać w obliczu klęski żywiołowej. Wtedy wszystkie dobra materialne przestają mieć znaczenia, a liczy się tylko życie. Sprawdź, jakie produkcje z tej tematyki warto zobaczyć!
berlusconi film
Czytaj więcej

Berlusconi – film „Oni”. Jak przedstawiono familię na wielkim ekranie?

Myślisz, że wiesz wszystko o Silvio Berlusconim? Film „Oni” (wł. „Loro”, oryginalny tytuł nawiązuje też do złota) w reżyserii Paolo Sorrentino może zmienić twoje zdanie o tej postaci – na lepsze lub jeszcze gorsze. Poznaj świat pełen luksusu, skandali i politycznych gier!
Czytaj więcej

4 filmy dla dzieci z pięknym przesłaniem

Nie jest tajemnicą, że niemal wszystkie dzieci uwielbiają co jakiś czas obejrzeć ciekawy film animowany. Jako rodzic masz realny wpływ na to, co będą oglądać. Poznaj 4 propozycji, które nie tylko zainteresują Twoje dziecko, ale również będą nieść ze sobą niezwykłe przesłanie.
filmy o magikach
Czytaj więcej

Filmy o magikach i iluzjonistach. Top 10 najlepszych filmów o magii iluzji 

Interesują cię filmy o magikach? Nic dziwnego, iluzje od zawsze przykuwały uwagę. Już za chwilę poznasz 10 najlepszych produkcji opowiadających historie magików z różnych epok. Dzięki temu możesz sprawdzić, czym różnią się obecne sztuczki od tych wykonywanych 100 lat temu.
filmy o samolotach
Czytaj więcej

Filmy o samolotach. Top 10 produkcji o tematyce lotniczej

Jeśli boisz się latać, filmy o samolotach wywołają u ciebie niemały dreszczyk emocji. A jeżeli jesteś fanem lotnictwa, to z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie. Sprawdź, jakie produkcje z tej tematyki warto obejrzeć. Niektóre z naszych propozycji są oparte a faktach!