Musical filmowy to specyficzna forma filmu muzycznego. Muzyka diegetyczna nie tylko odgrywa w nim istotną rolę, lecz jest też częścią narracji. Piosenki popychają akcję do przodu, a bohaterowie, wykonując je, najczęściej wyrażają swoje marzenia, obawy i emocje. Musicale filmowe od początku swojego istnienia były ściśle związane z teatrem. Większość słynnych kinowych hitów to adaptacje broadwayowskich przedstawień.

Musical filmowy – historia kina śpiewanego

Musical filmowy narodził się wraz z kinem dźwiękowym. Pierwszy film mówiony w historii był jednocześnie pierwszym filmem muzycznym. Był to „Śpiewak jazzbandu” z 1927 roku. W czasach wielkiego kryzysu musical zyskał na popularności, gdyż jak żaden inny gatunek wpisywał się w funkcję eskapistyczną kina. Prym na ekranie wiodła wówczas wyśmienita para tancerzy – Fred Astaire i Ginger Rogers. W latach 30. wykształciły się też konwencje gatunkowe musicalu, a śpiew i taniec zostały wbudowane w strukturę fabularną filmów. Trzy kolejne dekady przyniosły szczyt sławy gatunku. Powstały wówczas takie klasyki, jak „Czarnoksiężnik z Oz”, „Gospoda świąteczna”, „Amerykanin w Paryżu”, „West Side Story” i „My Fair Lady”.

W latach 70. formuła musicalu przeszła metamorfozę

Rozczarowani światem widzowie oczekiwali od kina czegoś więcej niż ucieczki od codziennych problemów. Odpowiedzią na ich potrzeby były filmy, takie jak „Skrzypek na dachu”, „Kabaret” czy „Hair”. XXI wiek przyniósł renesans musicalu filmowego. Nie jest to już gatunek tak popularny jak w latach 30–60. XX wieku, jednak na ekrany dość często trafiają wielkie muzyczne widowiska, musicale biograficzne, a także produkcje, które igrają z jego gatunkowymi schematami. W ostatnich latach powstało nawet kilka musicali polskich. Są to m.in. „Córki dancingu”, „Wszystko gra” i „Bo we mnie jest seks”.

Najlepsze musicale filmowe wszech czasów [TOP 10]

Musicale filmowe cieszą kinomanów od niemal 100 lat. Które z nich zasługują na miano najlepszych? Poniżej znajdziesz tytuły i opisy 10 najlepszych musicali w historii kina.

1. „Deszczowa piosenka” (1952)

Musical filmowy z Genem Kellym, Debbie Reynolds i Donaldem O’Connorem to najsłynniejszy przedstawiciel tego gatunku. Film, który współreżyserował sam Gene Kelly, jest nie tylko romantyczną i zabawną komedią, ale także autotematycznym dziełem, które przedstawia wyzwania, z jakim mierzyło się kino wkraczające w erę dźwiękową. „Singing in the Rain” to historia gwiazdy kina niemego, której głos i dykcja nie nadają się do filmów dźwiękowych. Na szczęście filmowy partner aktorki znajduje świetne rozwiązanie tego problemu.

2. „West Side Story” (1961)

Filmowa adaptacja broadwayowskiego hitu autorstwa Leonarda Bernsteina, Stephena Sondheima i Arthura Laurentsa, którego scenariusz został oparty na dramacie Williama Szekspira pt. „Romeo i Julia”. Tony i Maria to przedstawiciele dwóch walczących gangów, których nieoczekiwanie połączyła miłość. Film nagrodzono 10 Oscarami, w tym dla najlepszego filmu. W 2022 roku o 7 statuetek walczy jego remake w reżyserii Stevena Spielberga.

3. „My Fair Lady” (1964)

Film George’a Cukora oparty na spektaklu z 1956 roku. Audrey Hepburn wciela się w nim w prostą dziewczynę, którą profesor fonetyki (Rex Harrison) postanawia przemienić w prawdziwą damę. Produkcja została uhonorowana 8 Oscarami, w tym w kategorii najlepszy film.

4. „Kabaret” (1972)

Dzieło Boba Fosse’a to jeden z najbardziej przejmujących musicali w historii gatunku. Jego akcja toczy się w ostatnich dniach Republiki Weimarskiej, gdzie coraz większą popularność zdobywa nowa ideologia oraz jej twórca – Adolf Hitler. W główne role wcielili się Liza Minnelli i Michael York. Akademia nagrodziła film 8 Oscarami.

5. „Jesus Christ Superstar” (1973)

Filmowa wersja rock-opery Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice’a. Produkcja przedstawia ostatnie tygodnie życia Jezusa, skupiając się na jego ludzkim obliczu, a także na roli Judasza w jego biografii. Film z 1973 roku został zrealizowany w konwencji przedstawienia zorganizowanego na pustyni przez grupę hippisów.

6. „Grease” (1978)

Musical filmowy z Johnem Travoltą i Olivią Newton-John. W trakcie wakacji Sandy i Danny zakochali się w sobie bez pamięci. Kiedy jesienią okazuje się, że trafili do tej samej szkoły, ich relacja mocno się komplikuje. Reżyserem filmu jest Randal Kleiser. Produkcja doczekała się wielu nawiązań i kontynuacji.

7. „Hair” (1979)

Oparty na off-broadwayowskiej sztuce hippisowski manifest. Ukazuje historię młodego chłopaka, który przybywa do Nowego Jorku, by wstąpić do armii, jednak zamiast tego dołącza do środowiska dzieci kwiatów. Musical filmowy Formana uznawany jest za arcydzieło gatunku, m.in. przez wzgląd na jego tragiczne zakończenie.

8. „Moulin Rouge!” (2001)

W słynnym paryskim kabarecie największą gwiazdą jest Satine (Nicole Kidman), w której z wzajemnością zakochuje się ubogi poeta (Ewan McGregor). Niestety, o jej względy zabiega także zamożny książę Worcester (Richard Roxburgh). Reżyserem filmu jest Baz Luhrmann. Jedną z głównych ról gra w nim polski aktor, Jacek Koman.

9. „Mamma Mia!” (2008)

„Mamma Mia!” to produkcja utkana z piosenek szwedzkiego zespołu ABBA, do których fabułę dopisała Catherine Johnson. Reżyserką filmowej wersji jest Phyllida Lloyd. Musical filmowy z udziałem Meryl Streep, Amandy Seyfried, Colina Firtha, Stellana Skarsgårda i Pierce’a Brosnana w 2018 roku doczekał się sequela.

10. „La La Land” (2016)

Dzieło Damiena Chazelle’a z 2016 roku to musical totalny, hołd dla klasyków gatunku i jeden z najlepszych filmów ostatnich lat. Wystąpili w nim Ryan Gosling i Emma Stone. Wcielili się w zakochanych Sebastiana i Mię, którym na drodze do szczęścia stanęły ich wykluczające się marzenia. Obraz zdobył rekordową liczbę 14 nominacji do Oscara. Jego twórcy opuścili galę z 6 statuetkami.

Lubisz musicale filmowe i zastanawiasz się, co jeszcze warto obejrzeć? Sięgnij po takie klasyki, jak „Amerykanin w Paryżu”, „Narodziny gwiazdy”, „Dźwięki muzyki”, „Czarnoksiężnik z Oz”, „Gorączka sobotniej nocy”, „Chicago” i „Nędznicy”. Polecamy też nietypowe ujęcia gatunku w filmach „Tańcząc w ciemnościach”, „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street” i „Across the Universe”, a także musicalowe animacje Disneya, takie jak „Kraina lodu” czy „Nasze magiczne Encanto”.

Archiwum: styczeń 2024