Filmy na Halloween to niekoniecznie horrory! Duchy, widma i strzygi to jedno. Jednak przełom października i listopada w Polsce to nie tylko zwrot w kierunku amerykańskich popkulturowych obyczajów, ale też nasza własna tradycja i pochylenie się nad śmiercią. Dlatego też w poniższym zestawieniu proponujemy zarówno typowe horrory, jak i kilka nietuzinkowych tytułów. Zobacz, po jakie fajne i straszne filmy warto sięgnąć, by poczuć klimat Halloween.
„Halloween” (1978)
Jakiż inny tytuł mógł otworzyć tę listę, niż „Halloween” Johna Carpentera? Historia nieposkromionego mordercy, Michaela Myersa, który w dzieciństwie zabił swoją siostrę, a po latach ucieka z zakładu dla obłąkanych, by w rodzinnym mieście kontynuować dzieło zniszczenia. Film przełomowy dla gatunku slashera obok takich tytułów jak „Piątek trzynastego”, „Koszmar z ulicy wiązów” czy „Teksańska masakra piłą mechaniczną”. To produkcja, dzięki której Jamie Lee Curtis zyskała rozgłos. Myers do dziś pozostaje jednym z najbardziej przerażających filmowych morderców, a „Halloween” mimo upływu lat nie straciło klimatu. Aż strach się bać!
„Omen” (1976)
Dzieło Richarda Donnera, reżysera „Supermana” i „Zabójczej broni”, to jeden z najbardziej sugestywnych i klimatycznych horrorów w dziejach kina. Bogaty mężczyzna Robert Thorn (Gregory Peck) adoptuje małego chłopca, Damiena, po tym jak jego własny syn umiera przy porodzie. Po czasie chłopczyk zaczyna pokazywać demoniczne moce i mordercze skłonności. Jak się okazuje, jest on bowiem Antychrystem, którego celem jest zagłada ludzkości. Nawet mimo upływu lat „Omen” wciąga i przeraża. Efekt strachu potęgują przeszywające takty ścieżki dźwiękowej Jerry’ego Goldsmitha. Zresztą całkowicie słusznie nagrodzonej Oscarem.
„Carrie” (1976)
Druga połowa lat 70. to czas, w którym powstało kilka prawdziwych klasyków gatunku. Kolejnym z nich, do którego warto powrócić po latach, jest film Briana de Palmy z Sissy Spacek w roli tytułowej. Aktorka zagrała tu nastoletnią dziewczynę prześladowaną przez rówieśników i znienawidzoną przez matkę. Carrie posiada jednak ponadnaturalne moce, które uaktywniają się akurat w okresie balu maturalnego. Udana adaptacja prozy Stephena Kinga. Film po latach doczekał się remake’u, jednak ten nie dorównał swojemu pierwowzorowi. Bez wątpienia warto więc sięgnąć po „Carrie” – perłę złotej ery horroru.
„Dziecko Rosemary” (1968)
Znów dawne czasy, lecz tym razem horror bardziej wysmakowany artystycznie, spod ręki Romana Polańskiego. Historia młodego małżeństwa (Mia Farrow i John Cassavetes), które wprowadza się do nowojorskiego mieszkania. Wszystko wygląda sielankowo, ale do czasu… Tytułowa bohaterka ma dziwne halucynacje, po których dowiaduje się, że jest w ciąży. Ma przypuszczenia, że nosi w sobie dziecko Szatana. Czy to prawda, czy jedynie jej urojenie?
Polański w swym filmie umiejętnie balansuje na granicy obu tych możliwości, do końca trzymając widza w niepewności. Produkcja okraszona wybitną muzyką Krzysztofa Komedy, z niezapomnianą kołysanką otwierającą film.
„Rodzina Addamsów” (1991)
Strach, mrok… pora na trochę oddechu i lżejszy repertuar! Taki właśnie przynosi familijny film Barry’ego Sonnenfelda stanowiący adaptację serii komiksów o nader nietypowej rodzinie. Jej członkowie mieszkają w starej rezydencji na bagnach, a w ich domu znajduje się wiele narzędzi tortur. Jednak ta czarna komedia, podobnie jak jej kontynuacja, choć bardzo groteskowa, w istocie stanowi lekką pozytywną rozrywkę. Nie jest to w żadnym wypadku horror, lecz pastiszowa gra z konwencją horroru. To idealny film na Halloween!
„Krzyk” (1996)
A skoro o grze z konwencją mowa, pora na film, który, mimo że wydaje się być typowym slasherem, potraktowany został z wielkim przymrużeniem oka. Produkcja z Neve Campbell, Davidem Arquette’em i Courteney Cox to nie komedia, ale w rysach postaci i prowadzeniu fabuły można tu dostrzec wiele dystansu. Bohaterowie nie raz dyskutują o horrorach i wykorzystywanych w nich schematach. Tymczasem owe schematy w tym samym czasie… realizują się tuż obok nich. Jedna z lepszych produkcji gatunku lat 90., z kultową postacią mordercy w białej masce! Warto powrócić do „Krzyku”, zwłaszcza że do kin w 2022 roku zawitała jego kolejna kontynuacja.
„Uwierz w ducha” (1990)
Odchodzimy od typowo halloweenowego klimatu filmów grozy w stronę historii o życiu pozagrobowym. Główny bohater (Patrick Swayze) zostaje zastrzelony, jednak powraca na ziemię jako duch, aby pomóc swojej ukochanej (Demi Moore). Pomaga mu w tym kobieta o zdolnościach paranormalnych (nagrodzona Oscarem Whoopi Goldberg). Trochę dramat, trochę komedia, trochę romans. Jeden z lepszych filmów koncentrujących się na pokazaniu w lekki sposób obecności zmarłych w życiu ludzi wciąż pozostających na Ziemi.
„Między piekłem a niebem” (1998)
Kolejna opowieść fantasy skupiająca się na temacie śmierci, jednak tym razem w stricte dramatyczny sposób. Dzieci Chrisa giną w wypadku samochodowym. Po tym traumatycznym zdarzeniu mężczyzna stara się zaopiekować swoją żoną pogrążoną w depresji. Sam jednak niedługo potem ginie. Trafia do nieba, którego przestrzenie wyglądają niczym obrazy odmalowane przez umysł jego małżonki i jej wizje. Piękny plastycznie film odznaczający się wysmakowanymi efektami specjalnymi, scenografią i zdjęciami. A przy tym poruszająca opowieść o miłości przekraczającej nawet bariery śmierci.
„Wszyscy święci” (2002)
Na koniec naszego zestawienia filmów na Halloween polecamy tytuł, który jest idealną propozycją na wigilię Święta Wszystkich Świętych. To film Andrzeja Barańskiego, który powstał przeszło 20 lat temu w ramach cyklu „Święta Polskie”. W tym obrazie starsza kobieta, Maria, udaje się 1 listopada na Powązki, by odwiedzić grób zmarłego męża.
Zwykła podróż na cmentarz przemieni się w wewnętrzną wędrówkę, w której Maria powróci do przeszłości, dawnych wydarzeń ze swego życia i relacji z małżonkiem.
Jakie jeszcze filmy na Halloween warto zobaczyć?
Co obejrzeć w Halloween z dziećmi?
Na seans halloweenowy z pociechami polecamy takie filmy jak:
- „Miasteczko Halloween” (1998) – główna bohaterka dowiaduje się, że jest czarownicą i musi rozpocząć szkolenie. Wraz z babcią musi uchronić rodzinne miasto Halloweentown przed złymi, nadprzyrodzonymi mocami;
- „Hokus Pokus” (1993) – komedia o czarownicach z Salem, które zostają skazane na śmierć, a tuż przed wykonaniem wyroku rzucają zaklęcie pozwalające im powrócić do świata żywych. Na 2022 roku planowana jest premiera drugiej części tego filmu familijnego;
- Casper” (1995) – historia duszka, który nie chciał straszyć. Casper zaprzyjaźnia się z Kat, która wraz z ojcem wprowadza się do jego domu.
Jakie bajki na Halloween?
- „ParaNorman” (2012) – animacja o chłopcu, który twierdzi, że potrafi rozmawiać ze zmarłymi, jednak nikt mu nie wierzy. Wkrótce okazuje się, że umiejętności Normana mogą uratować miasteczko przed atakiem zombie i zdjąć z niego klątwę;
- „Koralina i tajemnicze drzwi” (2009) – akcja filmu dzieje się w starym domu. Mieszkająca w nim dziewczynka, tytułowa Koralina, odnajduje wejście do alternatywnego świata, gdzie wszystko wydaje się być idealne. Ale czy na pewno? Jeśli szukasz produkcji dla starszych dzieci, które lubią się bać, ta bajka jest strzałem w dziesiątkę.
Filmy o Halloween – komedie
- „Sok z żuka” – historia pary duchów, która chce wrócić do swojego starego domu. Jednak ten okazuje się być zamieszkały przez nowych lokatorów. Małżeństwo zwraca się z prośbą o pomoc do upiora i bioegzorcysty, znanego jako Beetlejuice. W tytułową rolę wcielił się Michael Keaton;
- „Ze śmiercią jej do twarzy” (1992) – laureat Oscara za najlepsze efekty specjalne. To historia dwóch aktorek, które czasy świetności mają już dawno za sobą. Kobiety rywalizują o względy mężczyzny, a jedna z nich postanawia odmłodzić się za pomocą czarnej magii.
Gdy już wybierzesz odpowiedni film, sprawdź też jakie warto przygotować drinki na Halloween: https://mojedrinki.pl/drinki-na-halloween.
Halloween dla młodzieży
- „Gnijąca panna młoda” (2005) – ta animacja w reżyserii Tima Burtona to jeden z halloweenowych klasyków. Opowiada o Victorze, który w swojego ślubu przypadkiem poślubia martwą pannę młodą o imieniu Emily i przenosi się wraz z nią do świata umarłych;
- „Pogromcy duchów” (1984) – komedia o trzech doktorach parapsychologii, którzy zakładają firmę zajmującą się likwidacją duchów. Film opowiada o ich walce z pradawną złą mocą opanowującą miasto.
Co obejrzeć na Netflix w Halloween?
- „W lesie nie zaśnie nikt” (2020) – jeden z pierwszych polskich slasherów, czyli horrorów, w których liczba bohaterów zmniejsza się w nieoczekiwanych okolicznościach. Film opowiada o grupie nastolatków, która wyrusza na obóz przetrwania bez dostępu do internetu;
- „Hannibal” (2001) – klasyk wśród thrillerów. Doktor Hannibal Lecter po ucieczce ze szpitala psychiatrycznego mieszka we Florencji. Pewnego dnia odnawia kontakt z agentką Starling, która ponownie zaczyna go ścigać. Na tropie doktora jest również Mason Verger – jedna z jego ofiar, która jest żądna zemsty.
Niezależnie od tego, czy wolisz sięgnąć po krwistą rozrywkę, czy też oddać się zadumie nad istotą śmierci – z pewnością znajdziesz na naszej liście film dla siebie. Jak widzisz, wybór filmów na Halloween nie musi być schematyczny i ograniczony. Od lęku i grozy, przez śmiech, aż po poważne refleksje nad życiem – repertuar emocji jest tak szeroki, jak pełne barw i pomysłów jest kino.