Filmy o obozach koncentracyjnych opowiadają o historii jednego z największych ludobójstw w historii Europy: Holokaustu. Dlatego nie można zapomnieć o tym wydarzeniu i należy je opowiedzieć wszystkim pokoleniom, aby nic podobnego nigdy się nie powtórzyło. Kino jest idealnym kanałem do opowiedzenia tej historii.

„Lista Schindlera” (1993), reż. Steven Spielberg

Opowiada historię Oskara Schindlera, członka partii nazistowskiej, który prowadzi w Polsce fabrykę naczyń kuchennych. Jego siła robocza pochodzi z obozu pracy przymusowej, po porozumieniu z dyrektorem. Oskar zobaczy z bliska, co się dzieje i będzie musiał stanąć po jednej ze stron, aby pomóc. Prawdziwe arcydzieło, które opowiada o Holokauście zarówno z punktu widzenia nazisty, jak i poszkodowanych w nim Żydów.

„Syn Szawła” (2015), reż. László Nemes

Jest to historia  Saúla Ausländera, deportowanego Żyda pochodzenia węgierskiego, który należy do „nosicieli tajemnic” obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jego praca w obozie jest traumatyzująca: zajmuje się zbieraniem zwłok eksterminowanych Żydów w komorach gazowych, przenoszeniem ich do krematoriów, a następnie gromadzeniem prochów. Straszna i surowa historia, która zdobyła Oscara w 2016 roku w kategorii „Najlepszy film zagraniczny”.

„Czarna księga” (2006), reż. Paul Verhoeven

Jest to film holenderskiego pochodzenia, opowiadający historię młodej Żydówki, która dołącza do grup ruchu oporu, by walczyć z okupacją Holandii przez niemieckie wojska nazistowskie. Jego misją jest infiltracja nazistowskiej kwatery głównej, ma zaprzyjaźnić się z wysokim rangą niemieckim przywódcą i zdobyć informacje, które pomogą uwolnić grupę bojowników, którzy zostali schwytani.

„Szara strefa” (2001), reż. Tim Blake Nelson

Mrożąca krew w żyłach historia, która przedstawia cierpienie, horror i ludobójstwo Holokaustu w najbardziej prymitywny i najbardziej realistyczny sposób. Opowiada historię powstania sonderkommandos w Auschwitz (tych, którzy pracowali w krematorium i komorach gazowych obozów koncentracyjnych).

„Pianista” (2002), reż. Roman Polański

Jest to jeden z najbardziej znanych filmów o tej tematyce. Fabuła opiera się na wspomnieniach polskiego Żyda muzyka – Władysława Szpilmana. Scenariusz powstał na podstawie książki samego Szpilmana, zatytułowanej  „Pianista”. Wzruszający, przerażający i chwytający za serce obraz tamtych czasów i dramatu Żydów.

„Chłopiec w pasiastej piżamie” (2008), reż. Mark Herman

Film oparty jest na książce pod tym samym tytułem autorstwa Johna Boyne’a. To historia, którą czytają uczniowie wielu szkół, aby zrozumieć cierpienie i tragedię, jaką był Holokaust. Film opowiada o relacji dwóch chłopców: Bruno, syna nazistowskiego oficera Schutzstaffel, i Shmuela, żydowskiego chłopca mieszkającego w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

„Życie jest piękne” (1999), reż. Roberto Benigni

Ten uwielbiany przez wielu widzów film opowiada o tragedii w inny sposób. Film, napisany i wyreżyserowany przez Roberto Benigniego, przedstawia historię Guido i jego rodziny, deportowanych do obozu koncentracyjnego dla Żydów. Tam Guido usiłuje zrobić zabawę z pobytu w obozie, aby jego syn Josué nie widział horroru, którego doświadcza.

„Fałszerze” (2007), reż. Stefan Ruzowitzky

W tym filmie Karl Markovics gra Sorowitscha, Żyda, który fałszuje pieniądze i trafia do nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Tam będzie musiał pracować ramię w ramię z innymi fałszerzami, aby przeżyć i pomóc swoim katom poprawić ich warunki życia, co prowadzi do ogromnego dylematu moralnego.

„Pamięć obozów” (1985), reż.

Ten film jest swoistym dokumentem, który został odkryty dopiero po 35 latach od powstania, kiedy został zrekonstruowany, więc jest dostępny dopiero od 2015 roku. Hitchcock, kwintesencja horroru i twórca suspensu, pokazuje nam jeden z najmroczniejszych epizodów w historii ludzkości.

Filmy o obozach koncentracyjnych to ważna część kinematografii, wśród nich znajdziemy produkcje z różnych gatunków. W naszym zestawieniu przedstawiliśmy, zaledwie kilka propozycji, jednak nie można zapomnieć, że większość z nich jest dla widzów o mocnych nerwach, bo historie w filmach o obozach koncentracyjnych nie należą do łatwych, lekkich i przyjemnych.

Archiwum: marzec 2024