Filmy o opętaniach, czyli horrory religijne to szczególnie popularny gatunek w kinematografii i może przybierać on różne formy. Niezależnie od tego, czy mówi się o katolicyzmie, islamie czy buddyzmie, strach przed boską furią lub językiem diabła i jego sztuczkami jest stałym elementem wielu filmów.

Filmy o opętaniach

W krajach, w których przeważają wierzenia judeochrześcijańskie, często spotyka się historie o postaciach, które mają do czynienia z nieuniknionymi wizytami upadłego anioła, czyli Lucyfera. Pakty z diabłem i satanistyczne wierzenia są częścią najróżniejszych historii, praktycznie we wszystkich kulturach na całym świecie. Diabeł i istoty na jego usługach to coś, co wiele osób traktuje całkiem poważnie, prawdopodobnie dlatego tego typu historie cieszą tak dużą popularnością.

Wielu filmowców wykorzystało historie egzorcyzmów, aby opowiedzieć przerażające historie. Rzeczywistość jest taka, że ​​te rzekome „prawdziwe przypadki” niestety odnoszą się do ludzi, którzy cierpieli na jakiś rodzaj schizofrenii lub innego zaburzenia psychicznego. Zwrot „oparty na prawdziwej historii” należy traktować z przymrużeniem oka podczas oglądania filmu, zwłaszcza horroru. Tak czy inaczej, oto krótka lista filmów skupiających się na temacie opętania i ataków demonicznych duchów.

„Dziecko Rosemary” (1968), reż. Roman Polański

Klasyczny horror z lat sześćdziesiątych. Opowiada historię młodej pary, która wprowadza się do mieszkania, gdzie poznają osobliwych sąsiadów, którzy z początku zachowują się bardzo uprzejmie, ale z czasem ich dobroć będzie drogo kosztować Rosemary.

„Egzorcysta” (1976), reż. William Friedkin

Film opowiada historię dziewczyny o imieniu Regan, która jest opętana przez kilka demonów. Dlatego jej matka wzywa dwóch egzorcystów, aby spróbowali ją uratować, zanim będzie za późno.

Egzorcysta był jednym z najstraszniejszych filmów lat 70. i w historii, i jest inspirowany prawdziwą historią chłopca opętanego przez demony, które pozostawiły ślady na jego ciele. Chłopiec miał na imię Roland Doe, jego przypadek miał miejsce w latach 40-tych i mówi się, że został opętany po zabawie tablicą Ouija.

„Egzorcyzmy Emily Rose” (2005), reż. Scott Derrickson

Przypadek Emily Rose jest również jednym z najstraszniejszych w kinie. Film oparty jest na historii Niemki Annelise Michel, która przeszła egzorcyzm w 1975 roku.

Annelise zmarła rok później z powodu braku odpowiedniej opieki medycznej, co doprowadziło do postawienia jej rodziców i księdza przed sądem za zabójstwo, twierdząc, że odwodniona i niedożywiona Annelise nie potrzebuje egzorcyzmu, ale szpitala, od którego cierpiał na epilepsję i depresję. Jej rodzina była przekonana, że ​​została opętana przez demony, a nawet przedstawiła nagranie kobiety mówiącej dziwnymi głosami i w nieznanych językach jako dowód.

„Horror w Amityville” (2005), reż. Andrew Douglas

Film z udziałem Ryana Reynoldsa, opowiada jedną z najbardziej makabrycznych historii. To losy rodziny, która zaledwie kilka dni po przeprowadzce do nowego domu uciekła w środku nocy i nigdy nie wróciła.

To prawdziwa historia rodziny Lutzów, którzy kupili dom, w którym Ronnie DeFeo zamordował całą swoją rodzinę na rozkaz dręczących go „głosów”. Lutzowie powiedzieli, że w domu dzieją się dziwne rzeczy i że widzieli nawet duchy DeFeos, więc musieli uciekać, by ratować życie.

„Diabły” (1971), reż. Ken Russell

Inspiracją do powstania tego filmu była XVII-wieczna sprawa katolickiego księdza Urbaina Grandiera i posiadłości Loudun. Grandier rzekomo spłonął na stosie za czary (oskarżono go o czarowanie zakonnic). Kobiety rzekomo zachowywały się dziwnie i mówiły językami, których nie znały, więc dla Grandiera przeprowadzono egzorcyzmy i publiczny proces. 

„Zemsta po latach” (1980), reż. Peter Medak

Horror opowiada historię pisarza, którego nawiedza duch mieszkający w jego odosobnionej rezydencji.

Scenariusz podobno jest inspirowany czasem, w którym pisarz Russell Hunter mieszkał w rezydencji Henry’ego Treata Rogersa w Denver w stanie Kolorado. Uważał, że dom jest niesamowity, ale wkrótce zaczął słyszeć i doświadczać dziwnych rzeczy, a nawet odkrył tajemniczy pamiętnik napisany przez chłopca, który mieszkał tam lata temu. Nigdy nie odkryto niczego nadprzyrodzonego, jednak dom został zniszczony w latach 70. XX wieku.

„Obecność” (2003), reż. James Wan

Saga „Obecność” jest inspirowana historią Eda i Lorraine Warren – dwóch badaczy nadprzyrodzonych mocy, którzy podobno w trakcie podróży po Stanach Zjednoczonych napotkali różne przypadki opętania ludzi i przedmiotów przez szatana.

„Kronika opętania” (2012), reż. Ole Bornedal

Film opowiada o dziewczynie, która zostaje opętana po otwarciu starożytnego przeklętego pudełka.

Horror oparty jest na słynnym pudełku dybukowym, które zgodnie z tradycją zamieszkiwały duchy ludzi, którzy zginęli w brutalnych lub skomplikowanych sytuacjach, a otwarcie pudełka powoduje opętanie. Mówi się, że zdarzyło się to raz i że po uratowaniu opętanej osoby skrzynia została zapieczętowana przez rabinów i ukryta w sekretnym miejscu, aby nikt nie mógł jej ponownie otworzyć.

Filmy o opętaniach oraz horrory religijne jednych śmieszą, innych przerażają, niemniej jednak niemalże od początku kinematografii cieszą się zainteresowaniem wśród rzeszy widzów. To właśnie w związku z tak dużym zainteresowaniem filmowcy z całego świata co roku produkują kolejne filmy o opętaniach, egzorcyzmach i duchach.

Archiwum: luty 2024