Polska kinematografia jest bardzo bogata w filmy o polskiej wsi. Piękne krajobrazy i doskonała gra aktorska wspaniale przywołują ciepłe dni. Kojarzą się też z błogim dzieciństwem, dlatego starsze pokolenie uwielbia filmy, w których wieś odgrywa główną rolę.

Top 5 filmów o polskiej wsi

Najlepsze pięć filmów, w których główną role odgrywa polska wieś. Bohaterowie zazwyczaj posiadają kawałek swojej ziemi, zajmują się hodowlą zwierząt, uprawą roku. Filmy mają w sobie duszę i przywołują dobre wspomnienia.

U pana boga za piecem

Polski komediodramat nagrodzony wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Do Polski przyjeżdża młoda i piękna Rosjanka, jednak od razu po przekroczeniu granicy zostaje okradziona nie wysiadając nawet z autobusu. Przyjeżdżając do najbliższego miasteczka zwraca się do księdza, który jest tu ważniejszy od policji. Ksiądz stanowi najwyższy autorytet i pomaga bohaterce dochodzić swoich praw. Marusia będąc jedynym świadkiem zdarzenia musi pozostać w mieście, aż do wyjaśnienia sprawy. Pojawiają się też wątki miłosne, zabawne wiejskie sytuacje, ksiądz chodzący boso do kurnika po jajko. Samo życie. 

Lincz

Triller zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. We wsi dochodzi do zbrodni, a podejrzani mogą być właściwie wszyscy z pobliskiego miasteczka. Ofiarą okazuje się nielubiany, emerytowany recydywista, który znęcał się nad mieszkańcami miasteczka i okolic. Rozpoczyna się śledztwo, które wyciąga na wierzch tajemnice mieszkańców, które powinny zostać w ukryciu. Mieszkańcy wsi stają do walki o uniewinnienie oskarżonych. Ostre sceny, rodem z amerykańskich filmów, pełne brutalnych napaści i interwencji policji.

Pieniądze to nie wszystko

Główny bohater Tomasz, którego gra Marek Kondrat, rezygnuje z prowadzenia dochodowego interesu i chce poświęcić się filozofii. Pomysł ten nie podoba się jego wspólnikowi. Po awanturze z żoną Tomasz wraca do domu pośród pięknych wiejskich krajobrazów, aż nadchodzi noc i Tomasz ulega wypadkowi. Rano znajdują go mieszkańcy małej PGR-owskiej wsi. Wpadają na pomysł wzięcia go jako zakładnika, by rodzina zapłaciła wysoki okup. Jednak najbliżsi zdenerwowani na bohatera odmawiają wypłaty pieniędzy. A ze mieszkańcy wsi nie są prawdziwymi przestępcami, tylko cała sytuacja została wymyślona pod wpływem chwili, nie do końca wiedzą, jak wybrnąć teraz z tego wszystkiego.

Tomasz, mimo iż został porwany pała chęcią pomocy mieszkańcom biednej wsi i robi to jak umie. A że potrafi obracać pieniędzmi, pokazuje im jak je zarabiać na produkcji wina. Lekka komedia, w której wieś odgrywa ogromną rolę. Na nic nikomu uprawa dyni, tu bohaterowie zajmują się produkcją taniego wina, lokalnego rarytasu.

Dom zły

Tradycyjna polska gościnność doprowadza do tragedii, główny bohater opowiada mroczną historię sprzed czterech lat, która wydarzyła się w domu, który wtedy przypadkowo odwiedził. Akcja rozgrywa się w Bieszczadach, w czasie stanu wojennego. Milicja próbuje odtworzyć makabryczne wydarzenia z tamtego wieczoru. Chcą odkryć przerażającą prawdę. Filmy o polskiej wsi potrafią zaskakiwać.

Wesele

Film z 2004 roku, w którym najbogatszy mieszkaniec wsi organizuje córce huczne wesele. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem. Niestety nie można kupić za pieniądze tego co najważniejsze, szczególnie miłości i szacunku. Kiedy wesele rozkręca się na całego, wszystko ucieka spod kontroli bogatego tatusia. Okazuje się, że Panna Młoda jest zakochana w kamerzyście, a Pan Młody jest złodziejem samochodów, dziadek umiera w toalecie, a jedzenie skisło. Tatuś przez swoją chciwość traci nawet palec.

Obraz wsi w polskim kinie jest pokazywany w rozmaity sposób. Z jednej strony jako błogi i spokojny. A z drugiej niepokorny i tajemniczy.

Filmy o polskiej wsi doskonale pokazują kulturę Polaków. Obrazują życie codzienne na wsi. Oprócz pięknych krajobrazów dają się we znaki obowiązki mieszkańców wsi. Muszą zajmować się hodowlą krów, świń i kur. Do tego uprawa dyni, zboża i innych roślin powoduje pewną specyfikę mieszkania na wsi. Tu nie ma czasu na odpoczynek.

Archiwum: czerwiec 2022