Filmy o przyjaźni, które warto obejrzeć. Poznaj listę najpiękniejszych opowieści o przyjaźni

Filmy o przyjaźni nieustannie zasilają kinowy repertuar, bo jest to zdecydowanie jedna z najważniejszych relacji w życiu każdego człowieka. Które z filmów o przyjaźni warto obejrzeć?
filmy o przyjaźni

Filmy o przyjaźni to wyjątkowe produkcje, a z relacjami łączącymi ich bohaterów może utożsamić się praktycznie każdy. Podobno kto ma przyjaciela, ten ma skarb. Poniżej przedstawiamy listę fantastycznych filmów, które pokazują ujmujące więzi między ludźmi.

„Jak wytresować smoka” (2010), reż. Dean DeBlois, Chris Sanders

Fabuła koncentruje się wokół nastoletniego wikinga o imieniu Czkawka, który mieszka na wyspie Berk, gdzie walka ze smokami jest sposobem na życie. Jego młodzieńcza mądrość i szczególne poczucie humoru nie pasują zbyt dobrze do jego plemienia i ich wodza… który jest także jego ojcem. Kiedy odnajduje rannego smoka i ostatecznie zaprzyjaźnia się z nim, jego świat zostaje wywrócony do góry nogami, a to, co zaczęło się jako test dla Czkawki, staje się okazją do zmiany przyszłości całego jego plemienia.

„Thelma i louise” (1991), reż. Ridley Scott

Dwie przyjaciółki biorą samochód i uciekają w podróż, z której już nie ma odwrotu. Thelma i Louise czują się znudzone życiem: jedna jest gospodynią domową, a druga pracuje jako kelnerka. Pewnego pięknego dnia postanawiają wybrać się na wycieczkę, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, jednak pojawienie się na ich drodze gwałciciela całkowicie zmienia plany. niezwykle poruszający film.

„Małe kobietki” (2019), reż. Greta Gerwig

Massachusetts, połowa XIX wieku, po wojnie secesyjnej. Zdeterminowane, by żyć według własnych standardów, siostry Meg, Beth, Jo i Amy muszą stawić czoła wyzwaniu osiągnięcia dorosłości. Kierowane przez matkę, panią March i wspierane przez ciotkę March, cztery siostry zaprzyjaźnią się z chłopakiem z sąsiedztwa, młodym mężczyzną o imieniu Laurie, a także Friedrichem Bhaer, profesorem niemieckiego pochodzenia, który zachęca Jo do zostania pisarką.

Sprawdź!
Filmy o robotach – bunt maszyn, cyborgi i sztuczna inteligencja. TOP 10 dzieł sci-fi

„Stalowe Magnolie” (1989), reż. Herbert Ross

To zabawna komedia o kobiecej duszy. Shirley MacLaine, Olympia Dukakis, Sally Field, Julia Roberts, Daryl Hannah i Dolly Parton grają sześć przyjaciółek o zupełnie innych życiach. Mimo że dzieli je wiele różnic cała szóstka to przyjaciółki, które dzielą się swoimi problemami, troskami i wspierają się w trudnych chwilach. Spędzają ze sobą wiele lat i bardzo dobrze się znają.

Ich rozmowy w salonie piękności należą do kultowych historii kina. Otwarcie opowiadają w nim o swoim życiu, czasem ironicznie, a czasem naiwnie. To emocjonalna historia, która nie tylko opowiada o ważnych rzeczach, ale także urzeka widzów przedstawieniem przyjaźni, która jest szczera i prawdziwa pomimo różnic takich, jak wiek czy charakter.

„Leon Zawodowiec” (1994), reż. Luc Besson

Matylda (fantastyczna gra aktorska Natalie Portman), 12-letnia dziewczynka, której rodzice giną z rąk skorupowanych policjantów, zostaje przyjęta przez Leona – zawodowego zabójcę. Niezwykła przyjaźń rodzi się, kiedy zostaje jego protegowaną i uczy się fachu swojego opiekuna. Pojawienie się nastolatki w życiu mężczyzny na zawsze odmienia jego los.

„Nietykalni” (2011), reż. Olivier Nakache, Eric Toledano

Philippe, sparaliżowany milioner, niespodziewanie wybiera na swojego osobistego asystenta Driss, czarnoskórego imigranta z paryskich przedmieść, który ma problemy z prawem. Powodem tak zaskakującego wyboru jest to, że Driss zawsze mówi to, co myśli. Nie powstrzymuje się ani nie udaje fałszywej litości, a jego szef uważa, że ​​ktoś taki jest właśnie tym, czego potrzebuje na tak trudnym etapie swojego życia.

„Frances Ha” (2012), reż. Noah Baumbach

To film o przyjaźni i dojrzewaniu. Frances jest młodą kobietą, która przygotowuje się w Nowym Jorku do poświęcenia życia tańcowi, choć nie wydaje się, żeby to była jej pasja. Dzieliła mieszkanie ze swoją najlepszą przyjaciółką Sophie, ale przenosi się do mieszkania, w który ma mieszkać z dwoma chłopakami. Niestety opłacenie swojej części czynszu zmusza bohaterkę do szukania dodatkowej pracy, ponieważ okazjonalne występy w musicalach dają jej niewiele pieniędzy.

Sprawdź!
Filmy o nazistach. Poruszające historie z nazizmem w tle

„E.T.” (1982), reż. Steven Spielberg

Co by się stało, gdyby najmilszy kosmita we wszechświecie spóźnił się na autobus do domu? To pytanie dało początek najbardziej osobistemu filmowi Stevena Spielberga. W małym Elliotcie, który cierpi z powodu niedawnej separacji rodziców i nie ma przyjaciół w swoim wieku, widzimy „alter ego” Spielberga. On również przeszedł rozwód rodziców i był samotnym chłopcem, szukającym schronienia w swojej ogromnej wyobraźni. Tak samo jak bohater E.T., który mieszka w domu na przedmieściach miasteczka i bawi się figurkami superbohaterów. Jendak najbardziej tęskni za prawdziwym najlepszym przyjacielem. To jeden z najlepszych filmów wszech czasów.

Filmy o przyjaźni ukazują rozmaite relacje, niektóre są pełne humoru i akcji, czasami skrywają tajemnicę, a prawie wszystkie zmuszają do refleksji. Jak widzisz, wybór filmów o tej tematyce jest ogromny, a co ciekawe, różnice wieku, kultury, a nawet planety nie stanowią barier nie do pokonania, daleko im do tego, gdy jasne jest, że przyjaźń zakłada poświęcenie, bezwarunkowe oddanie się drugiemu człowiekowi, bez szukania za to zapłaty.

Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
filmy o tornadach
Czytaj więcej

Filmy o tornadach. Top 10 produkcji z gatunku katastroficznego

Filmy o tornadach opowiadają historie ludzi, którzy próbują przetrwać w obliczu klęski żywiołowej. Wtedy wszystkie dobra materialne przestają mieć znaczenia, a liczy się tylko życie. Sprawdź, jakie produkcje z tej tematyki warto zobaczyć!
berlusconi film
Czytaj więcej

Berlusconi – film „Oni”. Jak przedstawiono familię na wielkim ekranie?

Myślisz, że wiesz wszystko o Silvio Berlusconim? Film „Oni” (wł. „Loro”, oryginalny tytuł nawiązuje też do złota) w reżyserii Paolo Sorrentino może zmienić twoje zdanie o tej postaci – na lepsze lub jeszcze gorsze. Poznaj świat pełen luksusu, skandali i politycznych gier!
Czytaj więcej

4 filmy dla dzieci z pięknym przesłaniem

Nie jest tajemnicą, że niemal wszystkie dzieci uwielbiają co jakiś czas obejrzeć ciekawy film animowany. Jako rodzic masz realny wpływ na to, co będą oglądać. Poznaj 4 propozycji, które nie tylko zainteresują Twoje dziecko, ale również będą nieść ze sobą niezwykłe przesłanie.
filmy o magikach
Czytaj więcej

Filmy o magikach i iluzjonistach. Top 10 najlepszych filmów o magii iluzji 

Interesują cię filmy o magikach? Nic dziwnego, iluzje od zawsze przykuwały uwagę. Już za chwilę poznasz 10 najlepszych produkcji opowiadających historie magików z różnych epok. Dzięki temu możesz sprawdzić, czym różnią się obecne sztuczki od tych wykonywanych 100 lat temu.
filmy o samolotach
Czytaj więcej

Filmy o samolotach. Top 10 produkcji o tematyce lotniczej

Jeśli boisz się latać, filmy o samolotach wywołają u ciebie niemały dreszczyk emocji. A jeżeli jesteś fanem lotnictwa, to z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie. Sprawdź, jakie produkcje z tej tematyki warto obejrzeć. Niektóre z naszych propozycji są oparte a faktach!