To trudne, ale ważne doświadczenie. Bo zadaniem kina nie jest tylko rozrywka, ale również możliwość poznawania świata – zarówno jego dobrych, jak i złych stron. Dlatego właśnie filmy o raku są tak chętnie oglądane. Dostarczają nam wiedzę, poszerzają światopogląd, uczą czegoś nowego o życiu. Nowotwór, czy tego chcemy, czy nie, jest elementem naszej egzystencji. Nie powinno więc dziwić, że filmowcy przygotowują takie właśnie produkcje.

Filmy o raku – jakie tytuły wybrać?

Choroba nowotworowa to trudne i zarazem delikatne zagadnienie, które wymaga odpowiedniego podejścia. Nie każdy twórca filmowy jest w stanie udźwignąć ten temat, dlatego warto szukać tytułów, które podchodzą do niego w sposób rzetelny, a zarazem delikatny. Czerpanie doświadczeń o życiu ze słabych filmów to zwyczajnie kiepski pomysł. Szukasz filmów o raku? Mamy kilka propozycji…

„Szkoła uczuć”

Uniwersalna historia o miłości i dorastaniu, ale również problemach, które pojawiają się nieoczekiwanie. Tak było w wypadku głównej bohaterki, Jamie, która zachorowała na raka. Dziewczyna decyduje, że nie będzie czekała na śmierć, tylko wykorzysta ostatnie miesiące życia, żeby spędzić je możliwie jak najbardziej intensywnie. Głośny film z początku XXI wieku wyreżyserował Adam Shankman, a zagrali w nim Mandy Moore i Shane West. Choć to produkcja dla młodzieży, uniwersalna historia powinna zainteresować widzów niezależnie od wieku.

„Bez mojej zgody”

Życie Sary i Briana układa się harmonijnie. Aż do momentu, gdy dowiadują się, że jedna z ich córek jest poważnie chora. Muszą podjąć szereg decyzji, które pomogą jej w walce z rakiem, ale jednocześnie zaburzą pozorny spokój domowego ogniska. Po tym nic w ich życiu nie będzie takie samo. Mocne, dramatyczne kino Nicka Cassavetesa. W produkcji z 2009 roku, której premiera rozeszła się szerokim echem, nie zabrakło gwiazd – w filmie zagrali Cameron Diaz i Alec Baldwin.

 „Niech będzie teraz”

Wzruszająca opowieść o Tessie, chorej na białaczkę dziewczynie, która postanowiła wykorzystać czas, który jej pozostał, najlepiej jak to możliwe. Dramat obyczajowy w reżyserii Ola Parkera zadebiutował w kinach w 2012 roku. Ceniony jest za realizm, a także – mimo że opowiada o chorobie – za optymistyczny ton. Twórca chciał pokazać, że nowotwór nie oznacza, że należy się poddać i zrezygnować z życia. Nawet jeśli pozostało go tak niewiele… W  „Niech będzie teraz” zagrali Dakota Fanning i Jeremy Irvine.

„Nad życie”

Biograficzny film opowiadający historię jednej z najlepszych polskich siatkarek, Agaty Mróz, która na kilka dni przed finałem mistrzostw świata dowiedziała się, że ma białaczkę. Wzruszająca, mocna opowieść o tym, jak choroba może złamać nawet najtwardszą osobę. A jednocześnie historia o tym, że zawsze należy wierzyć, że uda się wygrać z chorobą. W filmie, który wyreżyserowała Anna Plutecka-Mesjasz, zagrali Olga Bołądź i Michał Żebrowski.

„Gwiazd naszych wina”

Hazel dowiaduje się, że ma raka tarczycy. Załamana dziewczyna, za namową najbliższych, postanawia pójść na spotkanie grupy wsparcia. Tam spotyka Gusa, nastolatka, który porzucił koszykarską karierę, ponieważ musiano mu amputować nogę. Ta dwójka znajduje nić porozumienia i wspiera się wzajemnie w trudnych chwilach. Dramat i romans Josha Boone’a w bardzo ciekawy sposób podchodzi o tak trudnego zagadnienia, jakim jest miłość w trakcie walki ze śmiertelną chorobą. Ważny i bardzo dobry film o raku.Nowotwory to temat niezwykle trudny. Również dla osób, które nie miały styczności z tą chorobą w swoim życiu. Filmy o raku są jednak niezwykle ważne – pozwalają bowiem zrozumieć, czym dokładnie jest wspomniana choroba, jak wygląda życie z nią i jak wpływa na otoczenie. To jednocześnie filmy nie tylko o ludzkich dramatach, ale również walce i nieustępliwości. Dlatego są tak niezwykle wciągające.

Archiwum: październik 2022