Jean-Luc Godard mawiał, że kino to prawda 24 klatki na sekundę. Filmowcy starają się dotrzeć do tej prawdy na rozmaite sposoby. Twórcy dramatów obyczajowych stawiają na obserwację prozy życia i przedstawianie jej w jak najbardziej autentyczny sposób.

Dramat obyczajowy – prawdziwe życie na ekranie

Dramat obyczajowy to utwór filmowy, którego fabuła skupia się na codziennym życiu i obyczajach zwyczajnych ludzi. Ma wiele cech wspólnych z dramatem społecznym, jednak w przeciwieństwie do tego gatunku nie stara się diagnozować sytuacji całych grup, środowisk, klas czy subkultur. Celem filmów obyczajowych jest najczęściej ukazanie, że życie składa się ze słodko-gorzkich chwil i wszystko zależy od tego, jak człowiek je interpretuje.

Dramat obyczajowy – najlepsze filmy, które warto zobaczyć

Dramaty obyczajowe bardzo często tworzą filmowcy niezależni, którzy nie potrzebują wielkich budżetów, bo bardziej niż malarskimi kadrami i spektakularnymi efektami są zainteresowani zwykłym człowiekiem. Nie oznacza to oczywiście, że w ich dziełach widz nie zobaczy znanych twarzy. Wręcz przeciwnie. Wielkie gwiazdy lubią czasem poczuć, jak to jest być zupełnie przeciętną osobą. Skoro jednak bohaterom filmów obyczajowych nie przydarza się nic szczególnego, to czy warto je w ogóle oglądać? Opisane poniżej tytuły to najlepszy dowód na to, że tak.

1. „Na rauszu” (2020)

Obsypany nagrodami dramat obyczajowy Thomasa Vinterberga opowiada o czterech nauczycielach szkoły średniej, którzy pewnego dnia trafiają na teorię, że stały poziom alkoholu we krwi pozwala widzieć świat w lepszych barwach. Zainspirowani nową wiedzą postanawiają przez cały czas być na rauszu. W rolach głównych Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang i Lars Ranthe.

2. „Absolwent” (1967)

Benjamin Braddock właśnie ukończył szkołę z wyróżnieniem i kompletnie nie wie, co począć ze swoim życiem. Jego sytuacji w żaden sposób nie rozjaśnia fakt, że wplątuje się w romans z koleżanką swoich rodziców, po czym kompletnie traci głowę dla jej córki. Pani Robinson nie zamierza jednak pozwolić na tę miłość. „Absolwent” to klasyk kina z Dustinem Hoffmanem w roli głównej, do którego słynną ścieżkę dźwiękową stworzyli Simon & Garfunkel.

3. „Buntownik z wyboru” (1997)

Geniusz matematyczny z niższych sfer (Matt Damon), który gardzi nauką na uniwersytetach, zostaje dostrzeżony przez profesora MIT (Robin Williams). Mężczyzna postanawia zawalczyć o lepsze życie dla chłopaka, oferując mu wspólną naukę i zachęcając go do terapii. „Buntownik z wyboru” to dramat obyczajowy Gusa Van Santa, do którego oscarowy scenariusz napisali odtwórca głównej roli i Ben Affleck.

4. „Najgorszy człowiek na świecie” (2021)

Film Joachima Triera ukazuje bardzo autentyczny obraz współczesnej młodej kobiety. Główną bohaterką jest trzydziestoletnia Julie, która stara się poukładać swoje życie zawodowe, uczuciowe i wewnętrzne. Wychodzi jej to z różnym skutkiem, jednak nigdy nie owija w bawełnę i zawsze stara się żyć w zgodzie ze sobą. W rolę Julie wciela się nagrodzona w Cannes aktorka Renate Reinsve.

5. „Jedz, módl się, kochaj” (2010)

Film Ryana Murphy’ego często określany jest jako melodramat lub komedia romantyczna, jednak wątek miłosny ma tu drugorzędne znaczenie. Najważniejsza jest droga, jaką pokonuje główna bohaterka, powoli ucząc się afirmacji życia i miłości do samej siebie. „Jedz, módl się, kochaj” to ekranizacja autobiograficznej książki Elizabeth Gilbert. W jej rolę wcieliła się Julia Roberts.

6. „Ostatni seans filmowy” (1971)

Grupa nastolatków z małego teksańskiego miasteczka spędza czas na zabawie i romansowaniu. Kiedy jedyne lokalne kino upada, ostatni seans filmowy staje się dla nich symbolem kończącego się etapu beztroski oraz znakiem, że czas rozpocząć dorosłe życie. W tym uroczym i bezpretensjonalnym filmie obyczajowym Petera Bogdanovicha główne role zagrali Jeff Bridges, Timothy Bottoms i Cybill Shepherd.

7. „Paterson” (2016)

Dzieło Jima Jarmuscha z 2016 roku to podręcznikowy przykład dramatu obyczajowego. Tytułowy bohater jest kierowcą autobusu, którego każdy dzień wygląda praktycznie tak samo. Pogodę ducha czerpie z relacji z żoną i prostych spraw, z których składa się jego życie. Pewnego dnia jego pozytywne usposobienie zostaje jednak wystawione na próbę. W roli Patersona wystąpił Adam Driver.

8. „Lady Bird” (2019)

Kameralne dzieło Grety Gerwig opowiada o codziennym życiu zupełnie zwyczajnej nastolatki. Dziewczyna o pseudonimie Lady Bird buntuje się przeciw wychowawcom w katolickim liceum, kłóci się z matką, szaleje ze swoją przyjaciółką i przeżywa pierwsze miłosne uniesienia z lokalnym przystojniakiem. Główne role w tym dramacie obyczajowym Saoirse Ronan, Beanie Feldstein, Timothée Chalamet, Lucas Hedges i Laurie Metcalf.

9. „Stalowe magnolie” (1989)

Bohaterkami filmu Herberta Rossa są kobiety z małego miasteczka, które spędzają czas na plotkach, sprzeczkach i wspólnych wizytach u fryzjera. Każda z sześciu przyjaciółek jest inna i boryka się z innymi problemami, jednak zawsze są gotowe pomóc sobie w potrzebie. „Stalowe magnolie” to klasyk kina obyczajowego. W głównych rolach występują Shirley MacLaine, Sally Field, Julia Roberts, Olympia Dukakis, Daryl Hannah i Dolly Parton.

10. „Captain Fantastic” (2016)

Ben i Leslie postanowili żyć w zgodzie z naturą i wychowywać swoje dzieci z dala od cywilizacji. Codziennie uczą je praktycznych umiejętności, zaś ich dusze i umysły karmią dziełami największych myślicieli. Kiedy rodzinę spotyka tragedia, Ben zostaje zmuszony do zderzenia swoich pociech ze współczesnym światem. W roli głównej Viggo Mortensen.

W powyższym zestawieniu pominęliśmy polskie dramaty obyczajowe, co nie znaczy, że nie ma wartościowych produkcji znad Wisły. Jeśli lubisz rodzime kino, sięgnij po filmy „Boże Ciało”, „Powrót do tamtych dni”, „Chce się żyć” lub „Śniegu już nigdy nie będzie”. Jeśli natomiast interesują cię dramaty obyczajowe na faktach, sprawdź nasze pozostałe artykuły. Znajdziesz wśród nich ranking filmów opartych na prawdziwych wydarzeniach.

Archiwum: styczeń 2024