Filmy o średniowieczu to dobrze zapamiętywane przez publiczność produkcje pełne rycerzy, wikingów i zamków. Jedni postrzegają ten okres historyczny jako synonim zaściankowości i niewiedzy, inni doceniają szereg wielkich wartości wypracowanych przez chrześcijański humanizm czy kulturową pracę klasztorów i uniwersytetów. A jak tzw. wieki ciemne zostały przedstawione w kinie?

Najlepsze filmy o średniowieczu – ranking

Na ekranie odbijały się wydarzenia tak ważne, jak wojna stuletnia, wojna róż czy wyprawy krzyżowe, a czasem rzeczywistość mieszała się z elementami fantastycznymi. Postanowiliśmy stworzyć dla was ranking filmów o średniowieczu, które naszym zdaniem warto obejrzeć.

1. „Ostatni pojedynek” (2021), reż. Ridley Scott

Film opisuje ostatni rycerski proces pojedynkowy w Paryżu, pod koniec 1386 r. Przypuszcza się, że palec Boży wskaże zwycięzcę sporu pomiędzy rycerzem Jean de Carrouges a giermkiem Jacques’em Le Gris, ten ostatni zgwałcił żonę drugiego, czemu on zaprzecza. Wobec braku świadków i faktu, że wicehrabia Pierre de Alençon ma Le Gris za swojego ulubieńca i zawsze faworyzuje go jako prawą rękę, Carrouges apeluje do króla o pojedynek sądowy.

2. „Robin Hood, książę złodziei” (1991), reż. Pen Densham, John Watson

Kevin Costner zaproponował nowoczesny wizerunek słynnego bohatera z Nottingham. Głównym urozmaiceniem nowej wersji jest to, że Robin Hood ma bezwarunkową pomoc przyjaciela pochodzenia arabskiego (Morgan Freeman), który przybył z nim z wypraw krzyżowych. W roli kobiecej Mary Elizabeth Mastrantonio jest fantastyczna jako Lady Marian.

3. „Imię Róży” (1986), reż. Jean-Jacques Annaud

Rok 1327. W towarzystwie młodego i niedoświadczonego nowicjusza mnich William z Baskerville (Sean Connery) bada serię intrygujących zgonów, które miały miejsce w opactwie benedyktynów w północnych Włoszech. Chociaż wszystko wskazuje na to, że zgony są powiązane z jednym z proroctw Apokalipsy, bohater jest przekonany, że klucz do mrocznej tajemnicy znajduje się w strzeżonej bibliotece klasztoru.

Adaptacja słynnej powieści Umberto Eco o tym samym tytule. W doskonały sposób przedstawiony jest spisek detektywistyczny w średniowiecznym klasztorze. W filmie widać historyczne tło, w którym bracia wydają się w całości wypaczonymi i zdegenerowanymi ludźmi.

4. „Rycerz Króla Artura” (1995), reż. Jerry Zucker

Lancelot (Richard Gere) to najodważniejszy i najbardziej podziwiany wojownik na dworze króla Artura. W walce jest niepokonany, niczego się nie boi i gotów jest oddać życie za honor. Król ufa swojemu najlepszemu rycerzowi, że bezpiecznie doprowadzi go do swojej narzeczonej, jednak pomiędzy odważnym Lancelotem a piękną Ginewrą natychmiast rodzi się namiętna miłość, z którą nie mogą walczyć. Pomimo lojalności Lancelota wobec króla, ostatecznie dopuszcza się zdrady. Kiedy Artur odkrywa oszustwo, przysięga zemstę na Lancelocie, którego wcześniej uczynił rycerzem Okrągłego Stołu. Tak rozpoczyna się okres przemocy i nienawiści na dworze królewskim Artura.

5. „Braveheart – Waleczne Serce” (1995), reż. Mel Gibson

Mel Gibson odtworzył ponad dwugodzinny dramat historyczny, w którym sam obsadził się w głównej roli. Film otrzymał nagrodę Oscara za najlepszy film w 1995 roku. Po mistrzowskim debiucie reżyserskim, Gibson odtworzył życie Williama Wallace’a, XIII-wieczny szkockiego przywódcy, który poprowadził bunt przeciwko królowi Anglii Edwardowi I. Szkot zdołał zjednoczyć wszystkich kaledońskich szlachciców i pokonuje armię angielską w bitwie pod Stirling. Po zamordowaniu młodej żony bohatera przez Anglików jedyną motywacją Wallace’a jest zemsta.

6. „Makbet” (1948), reż. Orson Welles

Orson Welles, wierny swojemu teatralnemu doświadczeniu i miłości do Szekspira, zaadaptował tę klasyczną sztukę w charakterystycznym dla siebie specyficznym stylu. Makbet zostaje wpędzony w odrażające czyny przez swoją żonę. Spełnienie się przepowiedni czarownic to potężna chwila.

7. „Monty Python Święty Grall” (1975), reż. Terry Gilliam, Terry Jones

Król Artur wyrusza ze swoimi rycerzami w poszukiwaniu Świętego Graala. Po drodze napotkają liczne przeszkody i wrogów, takich jak czarodzieje, czarnoksiężnicy i inne średniowieczne istoty, które będą im przeszkadzać w osiągnięciu celu.

Absolutnie szalona parodia filmów o średniowieczu, z niewątpliwym podpisem Monty Pythona. Głupie, absurdalne i surrealistyczne gagi i dowcipy następują po sobie bez przerwy. Kwaśny, lekceważący, a zarazem genialny humor nieustannie bawi widzów od lat. Szczególnie zabawne są sceny walki z czarnym rycerzem oraz ta z zagadkami strażnika mostu.

8. „Henryk V” (1989), reż. Kenneth Branagh

Henryk V w bardzo młodym wieku (po śmierci króla) zasiada na tronie Anglii. Manipulowany przez otaczających go ludzi wyrusza na wojnę z Francją, aby zdobyć koronę tego kraju. Głównym wyzwaniem monarchy będzie podniesienie morali swoich wojsk.

9. „Armia ciemności”, (1992), reż. Sam Raimi, Ivan Raimi

Przemyślany dziki, humorystyczny i krwawy komiks. Scenariusz, napisany przez braci Raimi, Sama i Ivána, zachowuje zaskakujący ton filmowy w licznych bitwach, które mają miejsce w trakcie akcji, a także niepowtarzalną ścieżkę dźwiękową autorstwa Josepha LoDuca. W filmie można podziwiać fantastyczne (na tamte czasy) efekty specjalne.

10. „Królestwo niebieskie”, (2005), reż. Ridley Scott

XII wiek. W Jerozolimie panuje pokój po drugiej krucjacie, ale relacje między chrześcijanami i muzułmanami są bardzo niestabilne. Jedynie wysiłek chrześcijańskiego króla Baldwina IV ledwo jest w stanie utrzymać porządek, nie tylko między różnymi frakcjami, ale również we własnej armii.

Jak widzisz, sekcja filmów o średniowieczu jest dosyć bogata i zróżnicowana. Na przestrzeni lat powstało wiele produkcji, które przyciągają widzów przed ekrany kin i telewizorów. W niektórych mają miejsce krwawe pojedynki, w innych religijne spiski, a jeszcze w innych turnieje rycerskie, więc każdy powinien znaleźć coś dopasowanego do własnego gustu.

Archiwum: sierpień 2022