Filmy o szachach – logiczne myślenie i dobra strategia. Obejrzyj najlepsze filmy o szachach!

Filmy o szachach wbrew pozorom potrafią wzbudzić sporo emocji u widza. Choć szachy wydają się spokojnym czy wręcz nudnym zajęciem, to te filmy ogląda się z wypiekami na twarzy. Sprawdź, które filmy szachowe powinien zobaczyć miłośnik tej gry!
filmy o szachach

Szachy to jedna z najstarszych gier świata. Wciąż cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród osób starszych, jak i młodszych. Kiedyś szachy nazywane były nawet królewską grą, gdyż uwielbiane były na dworach. Chyba każdy miłośnik tego rodzaju rozrywki zgodzi się z tym, że szachy to nie tylko gra, ale także nauka cierpliwości, logicznego myślenia, strategii, a także szansa na rozwój wyobraźni przestrzennej. Gra w szachy może nauczyć, czym jest cudowny smak zwycięstwa, ale i gorycz porażki.

Aby osiągnąć świetny poziom w szachach, trzeba być systematycznym, cierpliwym i pracowitym. Wszystkie te cechy mogą przydać się nie tylko podczas gry, ale także w życiu zawodowym i prywatnym. Film o graczach w szachy może być niezwykle inspirujący dla widza i dostarczyć mu wiele emocji. Jeśli chodzi o filmy o szachach, koniecznie sprawdź poniższą listę!

Filmy o szachach: „Pionek”

Pierwsza produkcja, jeśli chodzi o ciekawe filmy o szachach, to „Pionek”. To historia opowiadająca o arcymistrzu szachowym imieniem Bobby. Widz poznaje go w dzieciństwie i obserwuje jego życie aż do rozgrywki o tytuł Mistrza Świata w szachach w 1972 roku. Będzie tam musiał się zmierzyć z obrońcą tytułu, Borisem. Ta rozgrywka każdego widza przyprawia o dreszczyk emocji i sprawia, że takie filmy o szachach nie są nudne.

Filmy o szachach: „Królowa Katwe”

Ten film o szachach zdecydowanie warto obejrzeć. To produkcja biograficzna oparta na powieści o tym samym tytule. 

Poruszająca historia dziewczynki, która żyje w slumsach w stolicy Ugandy. Pewnego dnia zupełnie przypadkiem trafia na lekcję szachów. Mała bohaterka wychowywała się w skrajnie trudnych warunkach, nie chodziła do szkoły, nie potrafi czytać. Okazuje się jednak, że ma niezwykły talent szachowy. Interesuje się nią trener, który sprawia, że jej życie ulega całkowitej przemianie. 

Sprawdź!
Człowiek w pogoni za wolnością. Które filmy i seriale o niewolnictwie warto zobaczyć?

W tym filmie talent, upór i pracowitość są czynnikami, które wpływają na polepszenie życia dziewczynki. To ważna lekcja dla każdego. Takie filmy o szachach jak ten mają głębsze znaczenie, niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Filmy o szachach: „Szachowe dzieciństwo”

Filmy o szachach to produkcje nie tylko dla miłośników tego rodzaju rywalizacji, ale także osób, które uważają tę grę za mało interesującą. Niektóre filmy pokazują trudną sztukę gry w taki sposób, że z pewnością zafascynuje ona nawet największych sceptyków. 

Kolejny film w tym zestawieniu to „Szachowe dzieciństwo”. Powstał na podstawie książki Freda Waitzkina. Autor opisał dzieciństwo swojego syna, który nauczył się dobrze grać w szachy już w wieku sześciu lat. Doświadczenie zdobywał, obserwując rozgrywki szachowe w parku. Gdy rodzice odkryli jego niesamowity talent, postanowili, że zrobią wszystko, aby ich syn odniósł sukces w środowisku szachowym. 

Czy chłopiec stanie się najlepszym szachistą? Czy dążenie do doskonałości nie zostawi śladu na jego psychice? To kolejny z filmów o szachach, które powinieneś zobaczyć.

Film o szachach oparty na faktach — „Fahim: mały książę szachów”

Kolejna propozycja, jeśli chodzi o filmy o szachach, to „Fahim: mały książę szachów”. Jest to pozycja warta uwagi, ponieważ przedstawia prawdziwą historię Fahima Mohammada – chłopca, który został mistrzem świata juniorów. 

Opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy mały, zaledwie ośmioletni chłopiec jest zmuszony emigrować z Bangladeszu do Francji. Ta przeprowadzka wychodzi mu na dobre, gdyż w nowym miejscu zostaje odkryty jego talent do gry w szachy. To zmienia cały jego świat – chłopiec dostaje szansę na lepsze życie. Jednak ten diament trzeba jeszcze oszlifować. Fahim rozpoczyna treningi pod czujnym okiem jednego z najlepszych trenerów szachowych we Francji. To dla chłopca nie tylko lekcja tego, jak grać w szachy, ale także, jak radzić sobie ze zwycięstwami i porażkami w codziennym życiu. 

Sprawdź!
Filmy o szpitalu psychiatrycznym – poznaj produkcje, które budzą skrajne emocje

To poruszająca historia, którą powinien zobaczyć każdy miłośnik gry w szachy. Opowiada bowiem nie tylko o samej rozgrywce, ale również szansach, które już na starcie są nierówne z powodu pochodzenia czy statusu życiowego.

Trzymający w napięciu film o szachach — „Mordercza rozgrywka”

Jeśli chodzi o szachy, film ten jest nieco inny niż poprzednie propozycje. To thriller, który trzyma widza w napięciu od początku do końca. 

Głównym bohaterem jest ceniony szachista, Peter Sanderson. Na co dzień wiele podróżuje i spędza czas na startach w turniejach szachowych. Podczas jednej z podróży poznaje młodą kobietę. Znajomość przeradza się w romans. Wkrótce po tym kobieta zostaje zamordowana. Okazuje się, że to Peter jest podejrzany o popełnienie morderstwa. Zaczyna współpracować z policją, by wyjść z kłopotów i znaleźć prawdziwego sprawcę tej straszliwej zbrodni. Przerażająca historia, która wciąga widza od pierwszych minut. Jeśli filmy o szachach cię intrygują, nie możesz pominąć tej produkcji.

Zabawny film o szachach — „Computer Chess”

Jeśli interesuje cię gra w szachy, film ten jest wręcz obowiązkowy. To historia rozgrywająca się w latach 80. XX wieku – komedia przedstawiająca turniej szachowy, w którym rywalizują ze sobą komputery. 

Grupa młodych programistów ma jeden cel – opracować program do gry w szachy. Wszystko po to, aby komputer mógł wygrać z człowiekiem w tych trudnych rozgrywkach. Jak potoczy się historia? Czy uda im się osiągnąć cel? Czy komputer może rywalizować z człowiekiem? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, nie pozostaje ci nic innego, jak usiąść wygodnie na kanapie i włączyć właśnie tę produkcję!
W filmach o szachach masz okazję poznać profesjonalne, szachowe rozgrywki – zajmują one tam bardzo ważne miejsce. Nie brakuje jednak tam również pięknych historii miłosnych, ciekawych przygód czy problemów, z którymi muszą mierzyć się główni bohaterowie. Filmy o szachistach mogą być inspirujące dla widza i skłonić go do pracy nad sobą. Te produkcje pokazują, że gra w szachy nie jest nudna, wymaga ogromnej koncentracji i szeregu innych umiejętności. To jednak nie wszystko, bo filmy o szachach mogą sprawić, że jeszcze więcej osób zakocha się w tych emocjonujących rozgrywkach. Nie czekaj i wybierz film z listy na dzisiejszy wieczór!

Sprawdź!
Film na romantyczny wieczór we dwoje – TOP 10 produkcji o szczęśliwej miłości
Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
filmy podobne do hobbita
Czytaj więcej

Filmy podobne do „Hobbita” – 5 słynnych filmów fantasy

Filmy podobne do „Hobbita”, czyli dzieła z pogranicza fantasy i akcji, to ciekawa lista tytułów, która powinna przypaść do gustu fanom gatunku. Jeśli podobały ci się filmy Petera Jacksona, musisz poznać nasze propozycje!