Suspens, napięcie i spotkanie z ponadnaturalnymi stworzeniami – takie są właśnie filmy o wampirach. Które tytuły tego rodzaju są naprawdę warte obejrzenia? Odpowiadamy na to pytanie, prezentując tak starsze klasyczne pozycje jak i te nowsze. Przekonaj się, jakie produkcje z wampirami w roli głównej przyniosą ci najwięcej rozrywki. Wiele z nich to spotkania ze znanymi bohaterami, ale niektóre z nich mogą cię zaskoczyć pomysłowym ograniem wyjściowego tematu.

„Nosferatu – symfonia grozy” (1922)

Filmy o wampirach to niejednokrotnie tytuły, które stanowią prawdziwe perły historii kina. Tak właśnie jest w przypadku pierwszej pozycji na naszej liście, którą wyreżyserował Friedrich Wilhelm Murnau. Obraz niemieckiego reżysera to prawdziwe arcydzieło niemieckiego ekspresjonizmu lat dwudziestych. To klasyczne przedstawienie historii o Nosferatu rzecz jasna dziś nie będzie już nikogo straszyć, jednak z pewnością jest warte poznania.

Ten film to przykład przemyślanej gry obrazem, wysmakowane kadry grające różnymi odcieniami i fenomenalna gra aktorska wykonawcy tytułowej roli. Tym był Max Schreck, słynny niemiecki aktor. Jeżeli chcesz poznać ważną część historii kina, zapoznaj się z tym dziełem. Bez tego filmu nie byłoby wielu przyszłych horrorów.

„Nosferatu wampir” (1979)

Kolejny tytuł na naszej liście to kolejny wybitny niemiecki reżyser. Tym razem jest to Werner Herzog. W tym filmie z końcówki lat siedemdziesiątych stworzył poruszającą psychologiczną opowieść odsłaniającą samotność i ból, jakie towarzyszyły tytułowemu bohaterowi. W tego z powodzeniem wcielił się wybitny niemiecki aktor Klaus Kinski. Na ekranie partnerowali mu zaś tak znakomici wykonawcy jak Bruno Ganz (najbardziej znany z roli w „Upadku”) czy Isabelle Adjani. Film Herzoga to nietypowy horror.

Reżyser nie tyle stawia w nim na straszenie widza, co na umiejętne i powolne budowanie klimatu grozy. Ten zaś jest potęgowany przez świetnie sfotografowane gotyckie wnętrza przez które autor przeprowadza widza, wszechogarniającą ciszę sączącą się z ekranu i sugestywną kreację Kinskiego. Z pewnością jeden z najwybitniejszych filmów o Nosferatu. 

Filmy o wampirach – „Dracula” (1931)

Po raz kolejny na naszej liście hrabia Dracula we własnej osobie. Cóż poradzić, filmy o wampirach niezwykle często dotyczą tego właśnie niezwykle popularnego bohatera. Tym razem przedstawiamy film grozy rodem z USA z lat trzydziestych. W rolę tytułowego bohatera rodem z Transylwanii wcielił się tu Bela Lugosi, dla którego owa kreacja była bez wątpienia najsłynniejszą w karierze.

Podobnie jak w przypadku niemieckiej „Symfonii grozy” dziś trudno się spodziewać, by ktoś autentycznie bał się, oglądając ten stary film. Jednak warto go zobaczyć ze względu na niepodrabialny styl. A także ze względu na kultową rolę Lugosiego. Jego słynna kwestia odnosząca się do latających za oknem nietoperzy „Spójrz na nie, ptaki nocy, jaką muzykę czynią” znalazła się w zestawieniu najsłynniejszych filmowych cytatów wszechczasów przygotowanego przez Amerykański Instytut Filmowy.

„Dracula” (1992)

Filmy o wampirach i Dracula po raz kolejny. Jednak przysięgamy, tym razem po raz ostatni. Ta wersja opowieści o słynnym wampirze wyszła spod ręki samego Francisa Forda Coppoli. Odznaczała się znakomitymi kostiumami, scenografią czy charakteryzacją. Tej ostatniej poddany został Gary Oldman, który jako odtwórca głównej roli jest niemal niemożliwy do rozpoznania. Oprócz niego na ekranie tacy aktorzy jak Anthony Hopkins (jako Van Helsing), Keanu Reeves (jako Benjamin Harker) czy Winona Ryder.

Film o dużym potencjale, który jednak nie do końca dorósł do oczekiwań. Co prawda dzieło Coppoli otrzymało trzy Oscary w kategoriach technicznych (za charakteryzację, kostiumy i montaż dźwięku), jednak wielu zarzucało filmowi słabe tempo i nieumiejętną konstrukcję fabularną. Tym niemniej bez wątpienia jest to film wart sprawdzenia.

„Blisko ciemności” (1987)

Są filmy o wampirach niezwykle popularne oraz te mniej znane. Nieco zapomniany dziś film autorstwa Kathryn Bigelow zdecydowanie zalicza się do tej drugiej kategorii. A szkoda, bo to ciekawy i wciągający horror. To historia młodego chłopaka, który zostaje ugryziony przez wampirzycę. Następnie dołącza on do wędrownej grupy wampirów, która sieje śmierć i zniszczenie.

Czy życie polegające na ciągłym zabijaniu i życiu w mroku może być satysfakcjonujące? Takie pytania zadaje Bigelow w tym dobrze zrealizowanym filmie. Nie jest to oczywiście psychologiczny dramat, lecz pełnoprawny horror i kino akcji. Tym niemniej owe pytania wypływają z fabuły w sposób naturalny i nienachalny.

„Co robimy w ukryciu” (2014)

Filmy o wampirach tym razem z przymrużeniem oka i w bardziej komediowym wydaniu. Reżyserzy i scenarzyści tego komediowego horroru to Jemaine Clement i Taika Waititi. Ten ostatni w ostatnich latach zdobył wielką sławę za sprawą filmów „Thor: Ragnarok” oraz „Jojo Rabbit”. Jednak to właśnie „Co robimy w ukryciu” po dziś dzień pozostaje jedną z najciekawszych i najsłynniejszych produkcji, przy których brał udział Nowozelandczyk.

Film ten przyjmuje formę mockumentu czyli dzieła fabularnego stylizowanego na program dokumentalny. Bohaterami specyficznego dokumentu są cztery wampiry, które mieszkają na przedmieściach Wellington, stolicy Nowej Zelandii. Kamera towarzyszy postaciom podczas wielu codziennych dla nich czynności. Tak tych makabrycznych i krwawych jak i zupełnie przyziemnych. Nietypowe, pełne dystansu i bardzo zabawne spojrzenie na omawiany tu temat.

Filmy o wampirach – „Tylko kochankowie przeżyją” (2013)

Po filmy o wampirach nie raz sięgali i sięgają uznani reżyserzy. To także taki przypadek. Mówimy bowiem o filmie wyreżyserowanym przez Jima Jarmuscha, autora takich dzieł jak „Truposz” czy „Noc na ziemi”. Tym razem skupia się on na perypetiach nieumarłych. A perypetie te przypominają raczej dylematy członków artystycznej bohemy i zblazowanych artystów, aniżeli problemy potworów pragnących krwi.

To ostatnie pragnienie oczywiście występuje w życiu bohaterów granych przez Toma Hiddlestona, Tildę Swinton i Mię Wasikowską. Jednak bezsprzecznie nie jest to esencja ich życia. Bohaterowie tego filmu to istoty, które przede wszystkim są zmęczone trwającą od wieków egzystencją, które pragną miłości, a zarazem są rozczarowane współczesną cywilizacją. Filmy o wampirach jako melodramaty i komentarze do naszej rzeczywistości? Właśnie taką strategię przyjął tu Jarmusch i wyszło mu to niezgorzej!

„Zagadka nieśmiertelności” (1983)

Filmy o wampirach jako niecodzienne love story to pomysł nie tak znowu nowy. Podobne podejście zaprezentował niemal czterdzieści lat temu reżyser Tony Scott w swoim filmie „Zagadka nieśmiertelności”. Tu główni bohaterowie to para wampirów, która żyje szczęśliwie. Niestety John jako ukąszony przez swoją towarzyszkę Miriam (Catherine Deneuve) zaczyna się bardzo szybko starzeć, podobnie jak jej poprzedni kochankowie. Czy istnieje na to lek? Zaczynają się rozpaczliwe poszukiwania.

Film Scotta to z jednej strony film o wampirach, a z drugiej alegoryczna opowieść o toksycznej miłości. W obrazie tym znakomite kreacje stworzyli Deneuve i Bowie. A sama produkcja odznaczała się brudnym i mrocznym klimatem. Ciekawy tytuł wart sprawdzenia.

Filmy o wampirach – podsumowanie

Jak widzisz, temat wampiryczny może przynieść różnego rodzaju produkcje opowiadające historię krwiożerczych istot łaknących ludzkiej krwi. Życie wampirów pokazują często ekranizację książek o Drakuli i innych krwiopijcach, takie jak na przykład „Zmierzch” (to ten gorszy przykład) czy „Wywiad z wampirem”, Neila Jordana na podstawie powieści Anne Rice gdzie zagrali Brad Pitt, Tom Cruise i Christian Slater jako dziennikarz. Oczywiście najczęściej są to różnej maści horrory. Jednak do tematu tego można podejść na różne sposoby, akcentując problem nieśmiertelności, czy tworząc romans, a nawet komedię. Jesteś fanem filmów o wampirach? Sięgnij po przedstawione w tym rankingu propozycje. Nasz subiektywny top filmów o bladych potworach nie zawiedzie. Nie będziesz żałować. 

Archiwum: marzec 2024