Jedni nazywają go gniotem gloryfikującym kulturę gwałtu, inni zachwycają się urodą aktorów i zmysłowością scen erotycznych. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, musisz przyznać, że „365 dni” to jeden z największych hitów wśród polskich filmów i seriali, jakie powstały w tym tysiącleciu.

Filmy podobne do „365 dni” – TOP 10 produkcji

Fakt, że ekranizacja powieści Blanki Lipińskiej osiągnęła międzynarodowy sukces, jest w dużej mierze zasługą platformy Netflix. Po tym, jak gigant streamingowy dodał „365 dni” do swojej biblioteki, widzowie na całym świecie oszaleli na punkcie Laury i Massimo, czyniąc ich historię najchętniej oglądaną produkcją w 2020 roku. Dlatego też, nie bacząc na Złote Maliny – „nagrodę”, którą film Barbary Białowąs otrzymał za scenariusz – zdecydowano, że kolejne części serii zostaną zekranizowane przez platformę. Wcielający się w główne role Michele Morrone i Anna-Maria Sieklucka powrócili na plan zdjęciowy w połowie 2021 roku.

Jeśli zastanawiasz się, co obejrzeć, wyczekując premiery filmów „Ten dzień” i „Kolejne 365 dni”, trafiłeś pod właściwy adres. Poniżej znajdziesz 10 gorących filmów podobnych do „365 dni”. Te produkcje erotyczne rozpalają wyobraźnie fanów. Lista przygotowana we współpracy z serwisem sekspedia.pl.

„Pięćdziesiąt twarzy Greya” (2015)

„50 twarzy Greya” to absolutny klasyk, jeśli chodzi o współczesne kino erotyczne. Jeśli cenisz ten gatunek, perypetie niewinnej Anastasii i mrocznego Christiana z pewnością nie są ci obce. Film „365 dni” był jednak tak często nazywany „polskim Greyem”, że żaden inny tytuł po prostu nie mógł otworzyć tego zestawienia.

Poza produkcją z 2015 roku, powstały jeszcze ekranizacje dwóch kolejnych powieści E.L. James. W 2017 roku na ekrany trafiła „Ciemniejsza strona Greya”, a rok później „Nowe oblicze Greya”. We wszystkich trzech filmach główne role zagrali Dakota Johnson i Jamie Dornan.

„Uzależniona” (2014)

„Uzależniona” również jest filmem opartym na książce. W tym przypadku jej autorką jest tajemnicza Zane. Główna bohaterka to atrakcyjna bizneswoman Zoe Reynard, grana przez Sharon Leal, która pozornie wiedzie życie jak ze snu. Ma świetną pracę, wspaniałego męża i urocze dzieci. Jej jedyny problem to… uzależnienie od seksu, które wciąga ją w wir niebezpiecznych wydarzeń.

„After” (2019)

Ułożona dziewczyna zaczyna tracić grunt pod nogami, kiedy na jej drodze staje młody i przystojny mężczyzna. To on ściąga ją na złą, ale jednocześnie bardzo przyjemną drogę. Brzmi znajomo, prawda? Dlatego możesz mieć pewność, że opowieść o Tessie i Hardinie przypadnie Ci do gustu.

„After” to zrealizowana na podstawie fanfików zmysłowa produkcja dla młodzieży, która doczekała się dwóch sequeli. Główne role grają w nich Josephine Langford i Hero Fiennes Tiffin.

„Nagi instynkt” (1992)

Tego tytułu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. „Nagi instynkt” to jeden z najbardziej kultowych filmów erotycznych w historii kina. Dzieło Paula Verhoevena swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim śmiałym scenom seksu, w których Sharon Stone i Michael Douglas podobno wcale nie udawali zbliżenia. Do historii przeszło natomiast ujęcie, w którym oskarżona o morderstwo pisarka podczas przesłuchania rozkłada nogi, nie mając na sobie bielizny.

„Nimfomanka” (2013)

Kolejna propozycja dla fanów mocnych wrażeń to „Nimfomanka” Larsa von Triera, w której tytułową rolę zagrała Charlotte Gainsbourg. By seks na ekranie wyglądał autentycznie, duński skandalista zaprosił do udziału aktorów porno, a następnie w postprodukcji podmienił ich twarze na wizerunki gwiazd filmu. W efekcie fani erotyków mogą podziwiać w „Nimfomance” bardzo ostre, a do tego nieudawane sceny seksu.

„9 songs” (2004)

Jeśli spodobał ci się temat autentycznego seksu w kinowych filmach fabularnych, spodoba Ci się również „9 songs”. Obraz Michaela Winterbottoma opowiada historię Matta i Lisy, którzy poznają się na koncercie. Następnie przez rok albo chodzą na kolejne koncerty, albo ze sobą do łóżka. W główne role wcielili się Kieran O’Brien i Margo Stilley.

„Ostatnie tango w Paryżu” (1972)

Dzieło Bernardo Bertolucciego uznawane jest za klasyk, jednocześnie budząc kontrowersje od dnia swojej premiery aż do dziś. I nie chodzi jedynie o śmiałość scen, w których udział wzięli Marlon Brando i Maria Schneider. Ani nawet o to, że reżyser został za ten film pozbawiony włoskiego obywatelstwa. Największym zarzutem wysuwanym do dziś wobec twórców „Ostatniego tanga w Paryżu” jest to, że grająca w nim niespełna 20-letnia aktorka przeszła załamanie nerwowe i musiała leczyć się psychiatrycznie. Wszystko po tym, jak reżyser zmuszał ją do udziału w bardzo ostrych scenach, o których wcześniej nie była nawet informowana.

„Gorzkie gody” (1992)

„Gorzkie gody” to kolejne budzące kontrowersje dzieło okrytego złą sławą reżysera. Roman Polański zatrudnił Emmanuelle Seigner, Petera Coyote’a, Hugh Granta i Kristin Scott Thomas, by przedstawić bardzo mroczną i pełną erotyzmu historię schorowanego pisarza i jego młodej żony. Ujawniając w ten sposób prawdę o ludzkim pożądaniu i okrucieństwie.

„Oczy szeroko zamknięte” (1999)

Połączenie dreszczu strachu z dreszczykiem podniecenia zafunduje ci także seans ostatniego filmu Stanleya Kubricka, w którym główne role zagrali Nicole Kidman i Tom Cruise. Byli wówczas małżeństwem nie tylko na ekranie, ale i w życiu. „Oczy szeroko zamknięte” to opowieść o bogatej, znudzonej sobą nawzajem parze, której życie zmienia się za sprawą jednej feralnej nocy.

„Sekretarka” (2002)

Listę zamyka film Stevena Shainberga z 2002 roku, w którym główną rolę zagrała Maggie Gyllenhaal. Aktorka wciela się w nim w sekretarkę w kancelarii adwokackiej, która – podobnie jak bohaterki większości wymienionych tutaj filmów – ma skłonności masochistyczne. W ich efekcie nawiązuje dziwną i bardzo niestosowną relację ze swoim szefem Edwardem Greyem, którego nazwisko mówi samo za siebie.

Jak widzisz, filmów podobnych do „365 dni” nie brakuje. Wiele z nich zachwyci dorosłych fanów, ale również młodzież. Sprawdź, które produkcje są szczególnie warte uwagi. Na pewno wybierzesz wśród nich coś idealnego na wieczór, również we dwoje.

Archiwum: styczeń 2024