Kiedy w 2019 roku na ekrany trafił film „After”, większość recenzentów momentalnie okrzyknęła go nowym „Greyem” skierowanym do nastoletniej publiczności. Nic w tym dziwnego. Film o osiemnastoletniej uczennicy, która wpada w miłosne sidła przystojnego bad boya, ma bardzo wiele wspólnego z serią o Christianie Greyu. Poza oczywistymi zbieżnościami fabularnymi, produkcje łączy też ich geneza, gdyż obie są ekranizacjami książek zrodzonych z fan fiction. Co to takiego? To opowieści tworzone, a następnie publikowane w internecie przez fanów słynnych postaci.

Historia Anastasii i Christiana narodziła się w głowie E.L. James z fascynacji romansem Belli i Edwarda ze „Zmierzchu”. „After” jest natomiast dziełem miłośniczki Harry’ego Stylesa, Anny Todd, której fantazje związane z idolem zyskały taką popularność, że otrzymała propozycję wydania ich w formie książki. Później wystarczyło już tylko zmienić dane głównego bohatera i gotowe! Tessa Young i Hardin Scott doczekali się już pięciu książek, na podstawie których zrealizowano dotychczas trzy filmy:

  • „After” (2019),
  • „After 2” (2020),
  • „After. Ocal mnie” (2021).

Główne role grają w nich Josephine Langford i Hero Fiennes Tiffin. Reżyserami byli kolejno Jenny Gage, Roger Kumble i Castille Landon.

Filmy podobne do „After” – TOP 10 tytułów

Seria o Greyu to oczywiście dopiero początek. Kiedy w wyszukiwarkę wpiszesz hasło „filmy podobne do after”, otrzymasz długą listę produkcji zbliżonych tematyką do hitu Anny Todd. Oto lista 10 tytułów, które najbardziej przypadną do gustu fanom Tessy i Hardina. Opowiadają bowiem nie tylko o trudnej miłości, ale też o inicjacji seksualnej, wchodzeniu w dorosłość i poznawaniu różnych smaków życia. I robią to w niezwykle sugestywny sposób.

„Pięćdziesiąt twarzy Greya” (2015)

Wszystko, co najważniejsze, jeśli chodzi o podobieństwa między powieściami Anny Todd i E.L. James, zostało już napisane powyżej. Warto dodać tylko, że film o początkującej dziennikarce (Dakota Johnson), która decyduje się na niebezpieczną grę z obrzydliwie bogatym miłośnikiem BDSM (Jamie Dornan), doczekał się dwóch sequeli w postaci „Ciemniejszej strony Greya” (2017) i „Nowego oblicza Greya” (2018). Widzowie mogą w nich podziwiać m.in. ślub głównych bohaterów, a także poznać mroczną przeszłość Christiana, która leży u podstaw jego erotycznych skłonności.

„Miłość bez końca” (2014)

„Miłość bez końca” w reżyserii Shany Feste, w której główne role grają Gabriella Wilde i Alex Pettyfer, jest nową wersją romansu z 1981 roku.

Zarówno film Franca Zeffirellego, jak i jego remake z 2014 roku opowiada historię Jade i Davida. To zakochani nastolatkowie z dwóch różnych światów, którym na drodze do szczęścia stają rodzice dziewczyny. Jednak, im usilniej dorośli starają się rozdzielić młodych kochanków, tym bardziej intensywny staje się ich związek.

„Zmierzch” (2008)

„Zmierzch” nie należy być może do najbardziej rozerotyzowanych filmów w historii (w końcu główny bohater odmawia swojej ukochanej seksu przed ślubem), jednak z pewnością należy do kanonu najważniejszych filmów o toksycznej miłości nastolatków. I jako taki ląduje w naszym zestawieniu na jednym z pierwszych miejsc. Jego główną bohaterką jest Bella (Kristen Stewart) zakochana z wzajemnością w tajemniczym Edwardzie (Robert Pattinson), który okazuje się być stuletnim wampirem.

Saga „Zmierzch” trwale zapisała się w historii kinematografii, stając się źródłem inspiracji dla wielu podobnych historii. Z pary głównych aktorów uczyniła międzynarodowe gwiazdy, które dziś zdobywają uznanie jako utalentowani artyści.

„Chemical Hearts” (2020)

Głównym bohaterem „Chemical Hearts” jest nastoletni romantyk Henry Page, którego życie zmienia się, gdy poznaje nową uczennicę jego szkoły – Grace Town. Para dzieli wspólne pasje i szybko zakochuje się w sobie, prowadząc razem szkolną gazetkę. Z czasem na jaw zaczynają jednak wychodzić mroczne sekrety jednego z partnerów. Dla odmiany w tej historii upiorną przeszłość skrywa nie chłopak, lecz jego tajemnicza dziewczyna.

„Chemical Hearts” jest ekranizacją powieści Krystal Sutherland zrealizowaną dla serwisu Amazon Prime Video przez Richarda Tanne’a. W rolach głównych występują tu Austin Abrams („Papierowe miasta”) oraz gwiazda „Riverdale”, Lili Reinhart.

„Pierwsza miłość” (2017)

Laura i Carlos to nastoletni kochankowie, których łączy pełna żaru, tytułowa pierwsza miłość. Ich związek zdaje się być idealny, jednak obsesyjna namiętność ukazuje swoje ciemne oblicze, kiedy ich więź zaczyna kruszyć zazdrość.

„Pierwsza miłość” to hiszpański romans Estebana Crespo, który na Netflix występuje pod oryginalnym tytułem „Amar”. Główne role grają w nim Maria Pedraza i Pol Monen.

„Ukryte pragnienia” (1996)

Bernardo Bertulucci ma na swoim koncie kilka mniej lub bardziej kontrowersyjnych filmów erotycznych. Należy do nich m.in. skąpana w słońcu Italii produkcja o tytule „Ukryte pragnienia”. Główną rolę gra tu Liv Tyler, wcielająca się w postać niewinnej Lucy Harmon, która przybywa do włoskiego miasteczka, by odszukać swojego biologicznego ojca i dawną wakacyjną miłość. Na miejscu poznaje uroki życia na południu Europy, a także smak rozkoszy cielesnej.

W gwiazdorskiej obsadzie filmu, poza wspomnianą córką wokalisty Aerosmith, znaleźli się Jeremy Irons, Rachel Weisz i Joseph Fiennes.

„Tamte dni, tamte noce” (2017)

„Tamte dni, tamte noce” to opowieść o miłości niemożliwej, w której gorącą atmosferę – podobnie jak w „Ukrytych pragnieniach” – podkręcają włoskie plenery. Leniwe życie wrażliwego nastolatka o imieniu Elio (Timothee Chalamet) nabiera rumieńców, kiedy latem do domu jego rodziców wprowadza się dwudziestoczteroletni doktorant Oliver (Armie Hammer). Mężczyźni początkowo wzbraniają się przed wzajemną fascynacją, jednak trudno im ją opanować. Zanim romans zostaje skonsumowany, widzowie mogą podziwiać wiele pełnych napięcia i zmysłowości scen. Do historii kina przeszła już ta, w której Elio sprawia sobie przyjemność przy pomocy brzoskwini.

„Tamte dni, tamte noce” to jeden z najpiękniejszych melodramatów XXI wieku. Luca Guadagnino zrealizował go na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Andre Acimana.

„Nowość” (2017)

„Nowość” opowiada o dwójce młodych mieszkańców Los Angeles, którzy poznają się przez aplikację randkową. Znudzeni przygodnym seksem, decydują się na stały związek, jednak i to szybko zaczyna im się nudzić. Postanawiają więc wprowadzić do swojego życia kolejną dawkę pikanterii. Czy przetrwają tę próbę jako para, czy każdy pójdzie w swoją stronę?

„Nowość” jest pełną scen erotycznych opowieścią o millenialsach zagubionych w świecie relacji damsko-męskich. W głównych rolach występują Nicholas Hoult i Laia Costa.

„Szkoła uwodzenia” (1999)

Adaptacja „Niebezpiecznych związków” Pierre’a Choderlosa, której akcja zamiast na francuskich salonach w XVIII wieku, toczy się w amerykańskim liceum pod koniec lat 90. Głównym bohaterem (podobnie jak w książce i jej wiernej adaptacji z 1988 roku) jest zepsuty do szpiku kości Valmont. Zakłada się on z równie pozbawioną moralności panną Merteuil, że uwiedzie dobrze urodzoną, niewinną dziewczynę o żelaznych zasadach.

„Szkołę uwodzenia” promował wielki hit „Bitter Sweet Symphony” zespołu The Verve. W obsadzie filmu znalazły się największe gwiazdy młodzieżowego kina tamtych lat, czyli Ryan Phillippe, Sarah Michelle Gellar, Reese Witherspoon, a także Selma Blair, która w serii „After” gra matkę głównej bohaterki.

„365 dni” (2020)

Na koniec – polska odpowiedź na filmy o Greyu, czyli „365 dni”. W tym uwielbianym, a zarazem szeroko krytykowanym filmie rolę niebezpiecznego przystojniaka pełni sycylijski mafioso Massimo, w którego wciela się włoski aktor Michele Morrone. Mężczyzna porywa i gwałci główną bohaterkę (Anna-Maria Sieklucka), jednocześnie dając jej rok, by się w nim zakochała. Produkcja została zrealizowana na podstawie bestsellera Blanki Lipińskiej.

Jak widzisz, filmy podobne do „After” nie należą do rzadkości, jeśli chodzi o produkcje kinowe. Są to zarówno dramaty, thrillery, jak i tytuły przeznaczone dla nieco młodszej widowni.

Archiwum: styczeń 2024