Moda na escape roomy zapanowała na początku XXI wieku. Zrodziła się z inspiracji grami wideo, w których – by wydostać się z danego pomieszczenia – należało rozwiązać szereg zagadek i wykonać odpowiednie zadania. Kiedy zabawę tę z wirtualnego świata przeniesiono do rzeczywistości, tłumy ludzi zaczęły dobrowolnie zamykać się w tajemniczych pokojach, by móc spróbować wydostać się z nich na czas. A to stało się idealnym tematem na horror

Pierwszy film grozy o escape roomie nakręcono w 2017 roku. Nie był to jednak obraz zbyt udany, więc szybko popadł w zapomnienie. Dwa lata później powstała podobna produkcja w reżyserii Adama Robitela. Reżyser „Naznaczonego” w swoim horrorze dokonał kluczowej zmiany względem poprzednika. W makabrycznym pokoju zagadek uwięził z pozoru przypadkowe osoby, a nie grupę przyjaciół. Tym samym podbił aurę tajemniczości i zwiększył niepokój graczy, którzy chcąc przetrwać, musieli współpracować z nieznajomymi. Jego pomysł się przyjął i zaowocował sequelem. „Escape Room 2” trafił do kin w 2021 roku.

Jeśli szukasz filmów podobnych do „Escape Room”, które dostarczą ci dawki wrażeń, poniżej znajdziesz 5 najlepszych rekomendacji.

Filmy podobne do „Escape Room” – TOP 5 produkcji

Na plakatach „Squid Game”, największego hitu Netflixa w dziejach, możesz zobaczyć sentencję „45,6 billion won is child’s play”. Idiom ten, oznaczający sprawę dziecinnie prostą, dosłownie można przetłumaczyć jako „45,6 mld wonów to dziecięca zabawa”. Jest to ironiczny komentarz do treści serialu, w którym uczestnicy tajemniczego turnieju mogą zdobyć niewyobrażalną sumę, grając w gry dla dzieci. Jest jednak pewien haczyk – przegranych czeka śmierć.

Południowokoreański hit wykorzystuje motyw znany z wielu filmów i seriali. Grupa ludzi, często przypadkowych, zostaje nagle umieszczona w tajemniczej grze, dziecięcej zabawie lub nietypowej sytuacji, która okazuje się śmiertelną pułapką. By przeżyć, muszą rozwiązywać zagadki, współpracować lub… eliminować siebie nawzajem. Filmy podobne do „Escape Room” również bazują na tym samym schemacie.

„Igrzyska śmierci” – seria filmów (2012-2015)

Ekranizacja powieści Suzanne Collins z Jennifer Lawrence w roli głównej to najsłynniejsza seria filmowa, w której zastosowano opisywany schemat. Nie jest to być może film grozy, ale nie brakuje w nim ciągłego poczucia zagrożenia i przerażających rozwiązań fabularnych.

Akcja „Igrzysk śmierci” została osadzona w przyszłości. W totalitarnym państwie podzielonym na dystrykty co roku odbywają się krwawe turnieje, do których muszą stanąć młodzi przedstawiciele każdego z rejonów. Stawką w grze jest oczywiście ich życie. By uratować swoją młodszą siostrę przed walką na arenie, do uczestnictwa zgłasza się Katniss Everdeen. Jej przeznaczeniem jest nie tylko wygrać zawody, lecz przede wszystkim – zmienić świat.

„Cube” (1997)

Zanim ludzie zaczęli uczęszczać do jakichkolwiek escape roomów, Vincenzo Natali nakręcił legendarny „Cube”. Film opowiada o grupie nieznajomych, którzy pewnego dnia budzą się w tajemniczym sześcianie pełnym mrocznych zakamarków i łamigłówek. Nie mają pojęcia, gdzie właściwie są ani jak się tam znaleźli. Wiedzą jedynie, że muszą połączyć siły, by się stamtąd wydostać.

Film doczekał się kilku kontynuacji, jednak żadna z nich nie zdobyła takiego uznania jak minimalistyczne dzieło z 1997 roku. Można powiedzieć, że to jeden z filmów podobnych do „Escape Room”, choć w zasadzie jest odwrotnie z uwagi na chronologię produkcji.

„Piła” (2004)

Kolejny klasyk na liście to debiutancki film Jamesa Wana z 2004 roku, którego popularność zaowocowała sześcioma sequelami. Jego głównymi bohaterami są Adam i dr Lawrence Gordon (Leigh Whannell i Cary Elwes) – obcy sobie mężczyźni, którzy pewnego dnia budzą się przykuci do rur w obskurnej piwnicy. Między nimi leży trup z bronią i dyktafonem. Na nim bohaterowie znajdują nagrania z instrukcjami działania i dwie piły. Jeśli dr Gordon nie zabije Adama w ciągu najbliższych 8 godzin, zginie nie tylko on, ale i jego żona i córka. Mężczyźni orientują się, że są ofiarami seryjnego mordercy o pseudonimie Jigsaw. Chcąc się uwolnić, będą musieli zagrać w jego grę.

„Polowanie” (2020)

W filmie „Polowanie” z 2020 roku dwanaście osób budzi się na polanie w środku lasu. Nie znają się, nie wiedzą, jak się tam znaleźli, a do tego mają zakneblowane usta. Chwilę później na miejscu pojawiają się strzelby i klucze do ich knebli. Rozpoczyna się krwawa rzeź.

Polujących i zwierzynę grają m.in. Ike Barinholtz, Betty Gilpin, Emma Roberts i Hilary Swank. Wśród filmów podobnych do „Escape Room” ten jest jednym z najbardziej wstrząsających.

„Zabawa w pochowanego” (2019)

Młoda, piękna dziewczyna właśnie zawarła związek małżeński z dziedzicem zamożnego rodu. Mężczyzna jest przystojny, bogaty i kocha ją do szaleństwa. Problemem są jedynie jego ekscentryczni krewni, którzy w dniu ślubu nakłaniają pannę młodą do wzięcia udziału w ich rodzinnej tradycji. Dziewczyna musi wylosować grę, w którą wszyscy zagrają jeszcze tego wieczoru. Brzmi niewinnie, prawda? Niestety, tylko do czasu, gdy okazuje się, że dziecięca zabawa w chowanego to tak naprawdę walka na śmierć i życie.

W gwiazdorskiej obsadzie filmu znaleźli się Andie MacDowell, Adam Brody, Henry Czerny, Mark O’Brien oraz Samara Weaving w roli uciekającej przed śmiercią panny młodej.

Lista filmów podobnych do „Escape Roomu” nie kończy się oczywiście na 5 tytułach. Jeśli masz ochotę na więcej historii o nieznajomych próbujących wydostać się z makabrycznych okoliczności, na platformach streamingowych takich jak HBO GO, Netflix czy Prime Video znajdziesz wiele innych produkcji tego typu. Są to m.in. „Więzienny eksperyment”, „Wyspa fantazji” czy „Klasyczny horror”.

Archiwum: styczeń 2023