Gladiatora plakat

Oscarowa produkcja „Gladiator” (2000) to bez wątpienia jeden z najlepszych filmów historycznych w historii. Ridley Scott postanowił opowiedzieć w nim historię dowódcy rzymskiej armii Maximusa (w tej roli Russell Crowe), który dowiaduje się, że po śmierci cesarza Marka Aureliusza (Richard Harris) ma objąć jego urząd.

Ten scenariusz nie podoba się Kommodusowi, prawowitemu dziedzicowi o imieniu Kommodus (Joaquin Phoenix). W ramach zemsty skazuje on Maximusa na śmierć. Generał Maximus planuje ucieczkę, jednak kolej losu skazuje go na zostanie niewolnikiem. Film „Gladiator” zdobył aż 5 statuetek Oscara (najlepszy film, aktor pierwszoplanowy, kostiumy, efekty specjalne, dźwięk), 2 Złote Globy, 5 nagród BAFTA i kilkanaście innych.

„Upadek Cesarstwa Rzymskiego”, czyli klasyk z 1964 roku

Upadek Cesarstwa Rzymskiego plakat

Wszyscy ci, którzy szukają filmów podobnych (i to bardzo) do „Gladiatora” koniecznie muszą wpisać na swoją listę film „Upadek Cesarstwa Rzymskiego” w reżyserii Anthony’ego Manna. Ten dramat historyczny opowiada o podstępnym Kommodusie, który zleca zabójstwo swojego ojca Marka Aureliusza. Jego rządy przyczynią się do upadku niegdyś wielkiego cesarstwa.

Produkcja „Upadek Cesarstwa Rzymskiego” to jeden z pierwszych pełnometrażowych filmów, których fabuła opowiada o tematyce rzymskiego impterium. W rolach głównych widz zobaczyć może m.in. Sophie Loren, Christophera Plummera, Aleca Guinnessa i Jamesa Masona. Film z 1964 roku to klasyk wyprodukowany w wielkim stylu, który nadal robi wrażenie.

„Aleksander” – gwiazdorska obsada i porywająca fabuła

Aleksander plakat

Pozostając w tematyce starożytności, tuż po obejrzeniu „Gladiatora”, warto włączyć film „Aleksander” (2004). Akcja tej biografii dzieje się w IV wieku p.n.e., kiedy to Aleksander Macedoński dzięki swojej odwadze i brawurze zdołał podbić zdecydowaną większość ówczesnego świata. To doskonała lekcja historii, dla wszystkich zainteresowanych czasami starożytnymi. To nieprawdopodobna opowieść o najpotężniejszym Imperium w dziejach świata.

Nadal nie jesteś przekonany? Spójrz na obsadę! Angelina Jolie, Jared Leto, Anthony Hopkins, Val Kilmer, Colin Farrel i Christopher Plummer. Czy to nie wystarczająca rekomendacja?

„Troja”, czyli film, który odczarowuje nudną historię

Troja plakat

Zdarzało ci się zasypiać na lekcji historii? Nudziłeś się podczas omawiania epopei Homera? Obejrzyj film „Troja” (2004) i wkręć się we wciągający świat starożytnej Grecji. To wielowątkowa historia o miłości, niewolnictwie, waleczności, odwadze i śmierci. Miłość pomiędzy piękną Heleną a Parysem stanie się początkiem poważnego konfliktu, który zagraża istnieniu całej starożytnej cywilizacji. Ich związek będzie kosztował życie tysięcy niewinnych ludzi. W tle majaczy także chciwość i chęć władania państwem położonym nad Morzem Egejskim. W wojnie trojańskiej walczył będzie dzielny Achilles, będący jednym z najodważniejszych wojowników Troi. Jego arogancja, odwaga i zbytnia dumna mogą przynieść mu nie tylko chwałę, ale także i upadek. Achilles zmierzy się z Agamemnonem, wielkim złoczyńcą.

Ta poruszająca produkcja, która zdobyła nagrodę Teen Choice i aż 11 nominacji do kilku prestiżowych nagród branży filmowej. Wolfgang Petersen, reżyser „Troi”, zatrudnił przy produkcji aktorów światowej klasy – Brada Pitta, Orlando Blooma, Diane Kruger, Erica Bana i Briana Coxa.

„Braveheart” – kinowy hit z muzyką zespołu Queen

Braveheart plakat

„Braveheart”, czyli w wolnym tłumaczeniu „Waleczne Serce”, to ponadczasowa historia o zemście, sile miłości i jak wskazuje sam tytuł – odwadze. Akcja filmu toczy się w XIII wieku, w Szkocji, gdzie w wyniku napadu angielskich żołnierzy ginie młoda dziewczyna, ukochana Williama Wallece’a. W sercu mężczyzny rodzi się pragnienie zemsty. Zrobi wszystko i nie cofnie się przed niczym, aby sprawiedliwości stało się zadość. Bo któż chciałby żyć bez miłości? Całość idealnie komponuje się z lirycznym utworem zespołu Queen „Who wants to live forever”.

W rolach głównych zobaczysz Mela Gibsona (będącego jednocześnie reżyserem filmu), Sophie Marceau, Patricka McGoohana i Catherine McCormack.

„Rycerz króla Artura”, czyli klasyczna opowieść o męstwie

Rycerz króla Artura plakat

Film „Rycerz króla Artura” (1995) to melodramat kostiumowy opowiadający o trudnej miłości między Lancelotem a przepiękną Ginewrą. Ich miłość jest głęboka i trwała, jednak nie spodoba się królowi Arturowi. To produkcja zrealizowana z dużym rozmachem z udziałem plejady gwiazd – Seanem Connery, Richardem Gere’em, Julią Ormond i Benem Crossem.

Mimo że historia opowiadająca o uczuciu między Lancelotem a Ginewrą była ekranizowana więcej niż jeden raz, to od „Rycerza króla Artura” warto rozpocząć wielogodzinny maraton wszystkich tych produkcji. Mowa tutaj m.in. o „Królu Arturze” (2004), „Camelocie” (2011) czy chociażby „Królu Arturze: Legendzie Miecza” (2017).

Wszystkie wymienione w zestawieniu filmu łączy jeden wspólny mianownik – męstwo. To jedna z kluczowych cech charakteru głównych bohaterów produkcji. Co więcej, fabuła każdej z tej produkcji została na stałe zapisana na kartach historii, które po prostu wypada znać. W związku z tym proponowane w rankingu filmy z pewnością spodobają się miłośnikom historii, a sceptyków przekonają do tego, że ta wcale nie musi być nużąca. Wszystkie filmy podobne do „Gladiatora” najlepiej oglądać w gronie przyjaciół lub bliskich.

Archiwum: styczeń 2024