Gdy mowa jest o filmach o miłości, często przed oczami stają nam melodramaty i komedie romantyczne. Tymczasem miłość to często nie wzloty i motylki w brzuchu, a problemy i wyrzeczenia. W tym miejscu przedstawiamy tytuły, które nie zawsze mówią o uczuciach w sposób lekki, łatwy i przyjemny. Poznaj filmy dla dorosłych o miłości, które dadzą do myślenia, a chwilami także wzruszą. Oto nasze nietypowe propozycje. Wśród nich przede wszystkim dramaty, ale chwilami z pewnymi nutami komediowymi.
Filmy dla dorosłych o miłości – „Przed wschodem słońca” (1995)
Pierwszy tytuł na naszej liście to kultowy dramat obyczajowy wyreżyserowany przez Richarda Linklatera. To historia dwojga dwudziestoparolatków – Amerykanina i Francuzki – którzy spotykają się przypadkiem w pociągu. Oddają się ciekawej rozmowie i postanawiają ją kontynuować. Ostatecznie spędzają ze sobą całą noc w Wiedniu. Chodzą po mieście, rozmawiają, wymieniają poglądy na różne tematy. I tak od do wschodu słońca…
Z jednej strony film Linklatera to radosny melodramat – widz obserwuje niepozorne rodzenie się uczucia, które łączy bohaterów. Z drugiej jednak strony to tytuł, w którym twórcy zadają wiele pytań dotyczących życia, miłości i wyborów, które kształtują naszą przyszłość. Co ciekawe, historia bohaterów po latach doczekała się dwóch kontynuacji – w filmach „Przed zachodem słońca” i „Przed północą”. Piękny, liryczny, spokojny i niegłupi film dla dorosłych o miłości.
„Droga do szczęścia” (2008)
Ten tytuł to filmowe spotkanie dwojga wybitnych aktorów – Leonardo DiCaprio i Kate Winslet. Spotkanie po przeszło dziesięciu latach od premiery „Titanica” z ich udziałem. Od tego czasu zarówno Leo jak i Kate dojrzeli aktorsko i doczekali się wielu znakomitych, uznanych kreacji. W pewnym sensie to nieuchronne dojrzewanie widać też w ich bohaterach z „Drogi do szczęścia” Sama Mendesa. To historia małżeństwa żyjącego na przedmieściach w USA w latach pięćdziesiątych. Pozornie toczą oni spokojne i szczęśliwe życie. Jednak w istocie w głębi nasączone jest ono smutkiem i rozczarowaniem.
Mendes po raz kolejny w swojej karierze do oscarowym „American Beauty” zagląda na amerykańskie przedmieścia, by odzierać je ze złudzeń. W tym filmie szczególne wrażenie robią kreacje dwojga głównych aktorów, którzy znakomicie przedstawiają rozterki i cierpienie bohaterów. Filmy dla dorosłych o miłości to często tytuły niełatwe i ciężkie. Taki właśnie jest ten znakomity choć niełatwy w odbiorze tytuł.
Filmy dla dorosłych o miłości – „Ona” (2013)
Z kolei ta produkcja to nieco odmienne spojrzenie na temat związków damsko-męskich, potrzeby bliskości i samotności. Główny bohater tego filmu, w którego wcielił się Joaquin Phoenix, to mężczyzna, który rozpaczliwie poszukuje życiowej partnerki. Nie mogąc jej znaleźć, decyduje się na zakup pewnego oprogramowania, które pozwala na kontakt ze Sztuczną Inteligencją. Tak oto zaczyna się nietypowy futurystyczny romans.
Spike Jonze w swoim filmie pokazuje niebezpieczeństwa kryjące się za rozwojem technologii, ale przede wszystkim zauważa, jak ważna i niezbędna w życiu każdego człowieka jest bliskość i szczere autentyczne relacje. Filmy dla dorosłych o miłości to nierzadko produkcje smutne, w których próżno szukać nadziei. Tak jest i tym razem, historia bohatera Phoenixa to wszak obraz trudu i samotności. Ale czy na pewno tylko to? A może pośród świata przyszłości wypełnionego pustką istnieje gdzieś choćby iskierka nadziei?
„Bliżej” (2004)
Filmy dla dorosłych o miłości to często tematy dotyczące zdrady, niewierności i rozpadających się związków. Takie właśnie problemy przynosi ten znakomity dramat w reżyserii Mike Nicholsa (reżysera najbardziej znanego z „Absolwenta”). Na ekranie wyjątkowy kwartet gwiazd – Julia Roberts, Jude Law, Natalie Portman oraz Clive Owen.
Widz obserwuje w tym dramacie kilkoro interesujących i wielowymiarowych postaci. Na jego oczach więzi i relacje budują się i rozpadają. Niejednokrotnie za sprawą pychy i ulegania pożądliwościom i namiętności. Nichols prezentuje tu gęsty dramat niewolny od zwrotów akcji oraz ciekawe studium ludzkich charakterów. Bardzo udany tytuł.
Filmy dla dorosłych o miłości – „500 dni miłości” (2009)
Tym razem na naszej liście pojawia się film utrzymany w tonie komediowym. Jednak przesadą byłoby klasyfikowanie „500 dni miłości” jako typowej komedii romantycznej. O, nie! Film, w którym główne role zagrali Joseph Gordon-Levitt i Zooey Deschanel, to nieszablonowe podejście do tego gatunku. Przede wszystkim dlatego, że już od pierwszej sceny widz ma świadomość, że związek dwojga bohaterów nie przetrwa.
Zamiast typowej słodkiej love story reżyser Marc Webb proponuje widowni spojrzenie wstecz na relację Toma i Summer. Spojrzenie na kolejne etapy związku – słodycz zakochania, problemy i rozpad. Czy można było zrobić coś inaczej? A może ich relacja zawsze była skazana na niepowodzenie? Odpowiedzi na te pytania klarują się z wolna, a sam tytuł daje do myślenia. Filmy dla dorosłych o miłości – z jednej strony nieco romantyzmu, a z drugiej trudne przemyślenia.
„Amores perros” (2000)
Ostatni tytuł na naszej liście to słynny film autorstwa meksykańskiego reżysera Alejandro Gonzaleza Inaritu. W tej produkcji widz obserwuje trzy oddzielne historie, które ostatecznie się zazębiają. W każdej z nich występuje miłość w różnych odcieniach oraz w każdej pojawiają się psy. Tytuł tego obrazu to w wolnym tłumaczeniu „psia miłość”, co można zrozumieć na kilka sposobów – jako oddanie, wierność, ale też jako miłość niełatwą, trudną. Znakomicie nakręcony film przedstawiający galerię różnorodnych wiarygodnych postaci. Rewelacyjny scenariusz pełen niespodziewanych zakrętów.
Filmy dla dorosłych o miłości – podsumowanie
Przedstawione tu propozycje to produkcje odznaczające się znakomitym wykonaniem. Nierzadko widz raczony jest w nich wyśmienitym scenariuszem i kreacjami aktorskimi. Jeżeli chcesz obejrzeć wartościowy i dojrzały film, sięgnij po te tytuły. Dadzą ci wiele wrażeń, skłonią do przemyśleń i po prostu pozwolą na obcowanie ze znakomitym kinem. Jak widzisz, brak tu sztampowych historii miłosnych dla nastolatek w rodzaju „Pamiętnika” z Rachel McAdams i Ryanem Goslingiem na podstawie powieści Nicholasa Sparksa. Postawiliśmy na filmy poważniejsze adresowane autentycznie do dojrzalszego widza.