Z artykułu poznasz najlepsze filmy o duchach, nie tylko te najnowsze, ale także klasyki gatunku. Podpowiemy, którą produkcję wybrać na wieczór strach, poznasz też krótkie opisy bez spoilerowania.

„The Ring” – kultowy horror o duchach

„The Ring” to kultowy horror, który w wersji japońskiej powstał w 1999 roku, a w wersji amerykańskiej w 2002 roku, oba trzymające w napięciu i przerażające. Fabuła filmu toczy się wokół tajemniczej kasety wideo, po której obejrzeniu giną ludzie. Reporterka Rachel Keller (Naomi Watts) długo nie daje wiary legendom dotyczącym owej taśmy, do czasu kiedy to czwórka nastolatków ginie dokładnie siedem dni po jej obejrzeniu. Wiedziona ciekawością odszukuje ją i ogląda, niestety przypadkiem widzi ją także syn Rachel. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym stawką jest życie reporterki i jej syna.

„Lśnienie” – adaptacja książki mistrza horroru

Tytułowe „lśnienie” są to przerażające wizje, których doświadcza syn Jacka – Danny (Danny Lloyd). Jack (Jack Nicholson) to doświadczony przez życie, kochający mąż i troskliwy ojciec. W trudnym dla całej rodziny czasie Jack otrzymuje świetną posadę. Będzie stróżował w pustym hotelu odciętym przez całą zimę od reszty świata. W służbowym pokoju może zamieszkać wraz z całą rodziną. Danny ma telepatyczne zdolności i odkrywa złe moce, które doprowadzają jego ojca do obłędu, a sytuacja w opustoszałym kompleksie staje się coraz groźniejsza. Produkcja powstała na motywach powieści Stephena Kinga.

„Szósty zmysł” – Bruce Willis w filmie o duchach

Film opowiada historię psychiatry (Bruce Willis), do którego włamuje się jego były pacjent. Wini on bohatera za niedostateczną pomoc i strzela do niego trafiając w brzuch, po czym przystawia sobie pistolet do głowy i pociąga za spust. Rok po tych wydarzeniach psychiatra spotyka chłopca posiadającego szósty zmysł – dar widzenia duchów zmarłych osób i rozmawiania z nimi. Postanawia pomóc chłopcu za wszelką cenę i odkupić swoje winy. Jest to film kultowy i jedna z ambitniejszych ról, jakie miał okazję zagrać Bruce Willis.

„Paranormal Activity”

Bardzo popularny film o zjawiskach paranormalnych. Młode małżeństwo wprowadza się do nowego domu, jednak szybko dochodzą do wniosku, że jest on nawiedzony. Postanawiają założyć monitoring w nawiedzonej posiadłości, a ich nagrania oraz amatorskie ujęcia z kamery zmontowane zostały w półtoragodzinny pełnometrażowy film. Powstała cała seria „Paranormal Activity” i każda z części wywołuje ciarki na plecach. W produkcji pozostawiono dużo miejsca na domysły widza, nie wszystko zostało w pełni wytłumaczone.

„Pogromcy duchów” – horror dla najmłodszych widzów

„Pogromcy duchów” to film z kategorii dość specyficznej horror / komedia. Powstał 1984 roku i dziś nosi miano legendarnego. Fabuła opowiada o grupie parapsychologów Peter Venkman (Bill Murray), Raymond Stantz (Dan Aykroyd) i Egon Spengler (Harold Ramis) po utracie dofinansowań na badania zakładają firmę zajmującą się łapaniem duchów, które straszą w Nowym Jorku.

Odnoszą ogromne sukcesy i staje się o nich głośno w całym mieście, co z kolei nie podoba wysokiemu urzędnikowi Peckowi. Doprowadza on do zamknięcia przedsięwzięcia, przez co duchy i zjawy opanowują całe miasto. Burmistrz wbrew sprzeciwom Pecka uwalnia pogromców i daje im wolną rękę do działania. W seansie mogą wziąć udział także dzieci, ponieważ brak w nim scen mrożących krew w żyłach.

„Pokój 1408” – gratka dla badaczy zjawisk paranormalnych

Wiele powieści Stephena Kinga doczekało się ekranizacji. „Pokój 1408” jest kolejną świetną produkcją na podstawie książki króla horrorów. Film opowiada historię pisarza, który jest autorem dwóch pozycji dotyczących zjawisk paranormalnych. Główny bohater Mike Enslin decyduje zbadać cieszący się złą sławą apartament numer 1408, aby zdobyć materiał na trzecią książkę. Jest pewny, że opowieści o tym pokoju to jedynie miejskie legendy. To, co go spotyka podczas nocy w wynajmowanym tytułowym pokoju, zmienia jego życie i spojrzenie na świat.

„Candyman” – upiór z lustra

Wśród mieszkańców dzielnicy Cabrini-Green w Chicago krążą opowieści i makabryczne historie o upiorze, którego można przyzwać poprzez lustro. Mimo że od ostatnich wydarzeń, z którymi wiązano ducha, minęło wiele lat, to mieszkańcy nadal nie mogą spać spokojnie. Tajemnicę Candymana – krwiożerczej zmory postanawia rozwikłać Anthony, który wraz ze swoją dziewczyną sprowadził się do dzielnicy. W krótkim czasie niezdrowa fascynacja Candymanem przeradza się w śmiertelnie niebezpieczną obsesję.

„Poltergeist” – niebezpieczny duch

„Poltergeist” to film z gatunku horrorów. Na ekrany kin wszedł w 2015 roku. Produkcja opowiada historię rodziny, która po wprowadzeniu się do nowego domu odkrywa jego mroczną tajemnicę. Posiadłość nawiedzona jest przez niebezpiecznego duca poltergeista, wykorzystującego przeciw bohaterom ich największe lęki. Finalnie porywa najmłodsze dziecko do równoległego świata. Rodzice proszą o pomoc egzorcystę, który stara się pomóc pokonać zło.

„Kacper” – kultowy film o duchach

Mało kto, jako dziecko nie widział kreskówek z uroczym duszkiem Kacprem. Pełnometrażowy film rodzinny, którego bohaterem jest wspomniany duch, powstał w 1995 roku. Fabuła produkcji toczy się wokół nawiedzonego domu, który dziedziczy Carrigan Crittenden (Cathy Moriarty). Pragnąc pozbyć się z posesji nieproszonych gości, Carrigan wynajmuje rezydencję pogromcy duchów Harveyowi (Bill Pullman). Harvey wprowadza się do domu wraz ze swoją córką i podejmuje się zadania wypędzenia niechcianych lokatorów, jednak za namową córki Kat, rezygnuje ze swojego planu.

„Sok z żuka”

„Sok z żuka” to już kultowy film o duchach, którego premiera miała miejsce w 1988 roku. Śmiało możesz go oglądać wspólnie ze swoimi pociechami, ponieważ nie ma tam scen przemocy, ani krwi. Akcja toczy się w ogromnym domu Adama i Barbary Maintland. Małżeństwo tuż po wprowadzeniu się do rezydencji ginie w wypadku, a jako duchy skazani są na wieczny pobyt na terenie posesji. Tymczasem do ich domu wprowadza się młoda para nowojorczyków. Barbara z męża wzywają żukosoczka – bioegzocystę, który ma pomóc pozbyć się niewygodnych lokatorów.

Dzięki naszemu rankingowi wybierzesz dla siebie idealny film o duchach. Tematyka od dawna cieszy się ogromną popularnością, dlatego zestawiliśmy obok siebie produkcje z różnych lat.

Archiwum: wrzesień 2022