Kiedy myślmy o filmach animowanych, wielu z nas na myśl przychodzą kreskówki Cartoon Network albo Fox Kids. Istnieją jednak animacje o wiele starsze, ale również takie, które powstały stosunkowo niedawno. Niezależnie od tego, czy chcesz sobie przypomnieć dzieciństwo, wyszukując stare kreskówki, szukasz konkretnych postaci, interesują cię wyłącznie nowe filmy i seriale animowane dostępne na Netflix, to zestawienie pomoże wybrać ci najlepsze bajki w historii kina i telewizji.
„Pokemon” (1997)
Kultowy serial z Japonii, który stał się fenomenem popkulturowym. To adaptacja słynnej gry wideo, w której motywem przewodnim są niesamowite potworki o różnych mocach, trenowane przez ludzi do walki w emocjonujących pojedynkach. „Pokemon” doczekał się wielu serii telewizyjnego anime w odcinkach oraz kilku filmów pełnometrażowych, jednak najbardziej pamiętną odsłoną zawsze pozostaną oryginalne przygody Asha Ketchuma, który chce zostać mistrzem Pokemon i wiernego Pikachu obdarzonego elektryczną mocą, które ukazały się w 1997 roku.
„Ben 10” (2005)
Wśród kreskówek Cartoon Network jest wiele niezapomnianych hitów takich jak „Johnny Bravo”, „Krowa i kurczak’, „Dwa głupie psy”, „Atomówki”, „Laboratorium Dextera” czy „Ed, Edd i Eddy”. Jednak jednym z najpopularniejszych seriali kreskówkowych stacji stał się niewątpliwie „Ben 10”. Tytułowy bohater to chłopiec, w którego ręce trafił Omnitrix – kosmiczne urządzenie przypominające zegarek, zawierające DNA dziesięciu różnych kosmitów. Dzięki Omnitrixowi Ben 10 jest w stanie przeistoczyć się w różnego rodzaju obcych, by zdobyć ich moc i ocalić planetę przed zagrożeniem. Tytuł doczekał się kontynuacji w kilku kolejnych serialach i filmach.
„Reksio” (1967)
Kultowa polska animacja, którą z dzieciństwa pamiętają już raczej starsi widzowie. „Reksio” to produkowane przez Studio Filmów Rysunkowych perypetie tytułowego wiejskiego pieska, jego opiekunów i zwierząt mieszkających w gospodarstwie. Słynna zwierzęca postać doczekała się 65, trwających około 10 minut odcinków, pomnika, a także gier komputerowych bazujących na jego przygodach.
„Scooby-Doo” (1969)
Oto kolejny kultowy pies w tym zestawieniu. Scooby-Doo i paczka przyjaciół jeżdżących Wehikułem Tajemnic zadebiutowali w 1969 roku i od tego momentu rozwiązują upiorne zagadki z potworami, wampirami, duchami i innymi straszydłami w rolach głównych. Fred, Velma, Daphne, Kudłaty i Scooby to jedne z najsłynniejszych postaci z kreskówek, które doczekały się nie tylko kilku filmów i seriali animowanych, ale również komiksów, gier wideo, a nawet przedstawień teatralnych.
„Miasteczko South Park” (1997)
Kiedy pada hasło „kreskówki dla dorosłych” pierwszą myślą w większości przypadków będzie słynny „South Park”. Prosty wizualnie, ale niezwykle niepoprawny politycznie sitcom stworzony przez Treya Parkera i Matta Stone’a nieprzerwanie od ponad 20 lat bawi widzów na całym świecie, będąc sarkastyczną satyrą na otaczającą nas rzeczywistość, widzianą oczami czterech pozornie zwyczajnych chłopców z przeciętnego amerykańskiego miasteczka. Serial doczekał się 25 sezonów, a w planach są kolejne odcinki perypetii Stana Marsha, Kyle’a Broflovskiego, Erica Cartmana i Kenny’ego McCormicka.
„Król Lew” (1994)
Ikoniczna produkcja Disneya, która łączy pokolenia. Uniwersalna historia oparta na „Hamlecie” Williama Shakespeare’a przeniesiona do świata afrykańskich zwierząt. Podstępnie wygnany ze swojego domu jako dziecko Simba po latach musi powrócić na Lwią Skałę, by obalić dyktatorskie rządy swojego wuja Skazy, który zrzucił na niego winę za śmierć jego ojca – potężnego króla Mufasy. Pomagają mu w tym starzy i nowi przyjaciele. Wspaniali protagoniści i antagoniści, niesamowita kreska i muzyka Eltona Johna, która zapisała na liście przebojów i w historii kinematografii. Nie bez powodu po ponad 20 latach „Król Lew” doczekał się remake’u z użyciem nowej technologii.
„Świnka Peppa” (2004)
Kolejny hit na tej liście. Swego czasu dzieci dosłownie oszalały na punkcie uroczego prosiaczka. Kreskówki online mają tę przewagę nad bajkami emitowanymi w telewizji, że można je zaproponować dziecku o dowolnej porze. W Polsce „Świnka Peppa” jest dostępna na platformie Netflix, więc bez problemu najmłodsi widzowie mogą poznawać świat wraz z rezolutną bohaterką, jej rodziną i przyjaciółmi. Za kilkanaście lat „Świnka Peppa” będzie tym, czym dla starszych pokoleń jest obecnie „Bolek i Lolek”.
„Anastazja” (1997)
Ciężko znaleźć klasyczne animacje pełnometrażowe, które nie zostały wyprodukowane przez wytwórnię Disneya. „Anastazja” jest tego typu filmem. Oparta na prawdziwej historii rodu Romanowów opowieść ukazuje losy zagonionej córki cara, która chce udowodnić swoje prawdziwe pochodzenie. Pomagają jej w tym trudnym zadaniu wierni przyjaciele. Na jej drodze stoi mroczny Rasputin, który zaprzęga do działania tajemnicze siły, by przeszkodzić dziewczynie w osiągnięciu celu. To dowód na to, że prawdziwe księżniczki mogą istnieć nie tylko w produkcjach Walta Disneya.
„Asterix i Kleopatra” (1968)
Chociaż w ostatnim czasie większą popularnością cieszy się seria aktorskich filmów na podstawie kultowych francuskich komiksów René Goscinny’ego i Alberta Uderzo, na długo przed nimi istniały rysunkowe animacje przenoszące najsłynniejsze historie z udziałem walecznych Galów. W filmie „Asterix i Kleopatra” główny bohater wraz z pomocą Obelixa musi pomóc królowej Egiptu w wygraniu zakładu, w którym drugą stroną jest znienawidzony przez wojaków Juliusz Cezar.
„Kosmiczny mecz” (1996)
Na koniec produkcja, która kreskówką jest tylko częściowo, ale nie mogło zabraknąć jej na liście z powodu popularności tego filmu i jej bohaterów – zarówno żywych, jak i narysowanych. W „Kosmicznym meczu” dochodzi do nietypowego połączenia. Legenda NBA – Michael Jordan musi pomóc animkom ze „Zwariowanych Melodii” wygrać koszykarską potyczkę z drużyną potworów. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ Królik Bugs i jego świta, muszą najpierw nauczyć się grać w tej dyscyplinie.
Powyższa lista nie wyczerpuje oczywiście tytułów, które powinny się na niej znaleźć. Uwzględniliśmy najpopularniejsze filmy i seriale, starając się wybrać tytuły z różnych okresów, skupiając się na tradycyjnych kreskówkach. Do zestawienia można by dopisać setki innych słynnych bajek, na których wychowało się niejedno pokolenie, takich jak „Muminki”, „Dumbo”, „Świat według Ludwiczka”, „Zaczarowany ołówek”, „Pora na przygodę!”, „Simpsonowie”, „SpongeBob Kanciastoporty”, „Chojrak – tchórzliwy pies” czy „Yattaman”.