Filmy o hakerach, tematyce komputerowej i programowaniu, które warto obejrzeć. Najlepsze filmy hakerskie [ZESTAWIENIE]

Filmy o hakerach nie przestają nudzić kinowych widzów. Co roku producenci fundują nam kolejne dawki historii dotyczących łamania rządowych zabezpieczeń czy tworzenia wirtualnej rzeczywistości.
filmy o hakerach

Filmy o hakerach ciągle się rozwijają dzięki postępowi cywilizacyjnemu i rozwojowi technologii. Zatem w zakres produkcji o tej tematyce zaliczamy m.in.:

  • filmy o informatykach;
  • filmy o programistach;
  • filmy dotyczące cyberbezpieczeństwa;
  • filmy ukazujące wirtualną rzeczywistość.

„Hakerzy” (1995), reż. Iain Sofley

Jeden z najlepszych filmów o hakerach. Młody, bo zaledwie 11-letni Dade Murphy (Jonny Lee Miller) zostaje aresztowany przez amerykańskie służby specjalne za napisanie wirusa komputerowego. W efekcie otrzymuje zakaz korzystania z komputera do skończenia 18 lat. Po siedmiu latach znowu ląduje w centrum informatycznej afery. Tym razem pomaga FBI zapobiec wypuszczeniu niebezpiecznego wirusa. Fantastyczna rola młodej Angeliny Jolie.

„Matrix” (1999), reż. Lana Wachowski/Lilly Wachowski

Kultowy film, nie tylko wśród fanów hackingu, prawdziwy kamień milowy w światowej kinematografii. Thomas A. Anderson (Keanu Reeves) to człowiek o dwóch obliczach. W ciągu dnia pracuje jako zwykły programista komputerowy, a w nocy staje się hakerem znanym jako Neo. Pewnego dnia pojawia się u niego legenda hackingu – Morfeusz (Laurence Fishburne). Thomas, a właściwie Neo, wchodzi w niebezpieczną grę i bierze udział w walce przeciwko maszynom i rozbudowanym programom komputerowym. Produkcja podbiła serca fanów na całym świecie i doczekała się już czterech części kontynuacji.

„Haker” (2002), reż. Janusz Zaorski

Polski film komediowy z elementami sensacji. Marcin McFly Makowski (Bartosz Obuchowicz) to chłopak z biednej rodziny co wywołuje u niego masę kompleksów. Jego pasją jest wszystko to, co dotyczy cyberprzestrzeni. To właśnie ta pasja łączy go z jego najlepszym przyjacielem Adamem „Turbo” Nowakiem (Piotr Miazga), który jest wyluzowanym chłopcem z bogatego domu. Wiodą zwyczajne życie do momentu, w którym ich komputerowe zdolności zostają zauważone przez kilku gangsterów.

Sprawdź!
Filmy o gołębiach pocztowych – produkcje stworzone z myślą o miłośnikach tych zwierząt!

„Who Am I. Możesz być kim chcesz” (2014), reż. Baran bo Odar

Niemiecki thriller. Introwertyczny Benjamin (Tom Schilling), który jest geniuszem komputerowym, zostaje zwerbowany przez grupę haktywistów. Wyjątkowo imponuje mu nowy kolega Max (Elyas M’Barek), pod jego wpływem życie chłopaka ulega diametralnej zmianie. Wykonuje coraz bardziej spektakularne hakerskie zadania, zyskuje sławę i zainteresowanie organów ścigania.

„Takedwon” (2000), reż. Joe Chappelle

Film opowiada historię opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia Kevina Mitnicka – prawdopodobnie najlepszego hakera na ziemi. Światowej sławy ekspert w dziedzinie włamań w sieci nie próżnuje. Nie interesuje go łamanie prostych kodów, każdego dnia poszukuje nowych wyzwań. Pewnego dnia trafia na coś interesującego – włamuje się do komputera byłego hakera i eksperta do spraw bezpieczeństwa. Co tam znajdzie i jak to zmieni jego życie?

„Anonymous: Historia haktywizmu” (2012), reż. Brian Knappenberger

Film dokumentalny o złożonej kulturze i historii ruchu Anonymous. Analiza zaczyna się od wczesnych grup haktywistów: Cult od the Dead Cow i Electronic Disturbance Theater. Następnie opowiada o genezie Anonymous przez rozmowy z obecnymi członkami grupy (część z nich niedawno opuściła więzienie, inni ciągle czekają na swój proces), również z pisarzami, naukowcami oraz głównymi uczestnikami ataków. Reżyser przedstawia imponującą ewolucję grupy od rubasznych śmieszków do rozbudowanego, globalnego ruchu.

„Dziewczyna z tatuażem” (2011), reż. David Fincher

Adaptacja bestsellerowego thrillera „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” autorstwa Stiega Larssona z głośnej serii Millennium. Dziennikarz śledczy (David Craig) właśnie przegrał proces o zniesławienie szwedzkiego biznesmena. Sprawę śledzi tytułowa dziewczyna z tatuażem, czyli Lisabeth Salander (Rooney Mara), młoda, niezwykle bystra researcherka i hakerka. Dlaczego tajemnicza dziewczyna obserwuje dziennikarza?

„TPB AFK: The Pirate Bay Away from Keyboard” (2013), reż. Simon Klose

Film dokumentalny o prawie do wolności intelektualnej. Opiera się na historii trzech głównych bohaterów: Gottfrida Svartholma, Fredrika Neij i Petera Sunde’a. Jeżeli ktoś nie zna tych nazwisk, to spieszymy z tłumaczeniem, że są to trzej twórcy najsławniejszego katalogu plików: The Pirate Bay (TPB). Akcja toczy się wokół głośnego procesu sądowego, który wytoczył przeciwko nim przemysł medialny z Hollywood.

Sprawdź!
Filmy o rolnictwie w polskiej i światowej kinematografii. Jaki film o tematyce rolniczej warto obejrzeć?

„Szklana pułapka 4.0” (2007), reż. Len Wiseman

Kolejna część sensacyjnych przygód dzielnego Johna McClane’a (Bruce Willis). Zbliża się święto 4 lipca, ale nie jest to najradośniejszy moment dla mężczyzny, bo właśnie pokłócił się z córką Lucy (Mary Elizabeth Winstead) i dostał zadanie doprowadzenia na przesłuchanie młodego hakera (Justin Long). Niestety z pozoru proste zadanie znowu sprowadza Johna do misji ratowania świata, tym razem przed komputerowym zamachem terrorystycznym, który miałby sparaliżować cały kraj.

Cyberprzestrzeń i nowe technologie to stale rozwijająca się dziedzina, więc kinowe przeboje będą nam oferowały coraz bardziej zadziwiające historie, których scenariusz może się wydarzyć naprawdę. Haktywizm staje się coraz bardziej popularny, nie jest już postrzegany jako niszowa przestępczość. Ataki nie muszą służyć do negatywnych działań, np. grupa Anonymous atakowała reżim Władimira Putina w trakcie wojny z Ukrainą.

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
filmy podobne do hobbita
Czytaj więcej

Filmy podobne do „Hobbita” – 5 słynnych filmów fantasy

Filmy podobne do „Hobbita”, czyli dzieła z pogranicza fantasy i akcji, to ciekawa lista tytułów, która powinna przypaść do gustu fanom gatunku. Jeśli podobały ci się filmy Petera Jacksona, musisz poznać nasze propozycje!