Gusta są różne, nie ma co do tego wątpliwości, ale da się wykazać, że istnieją filmy tylko dla mężczyzn. Takie, które szczególnie podobają się właśnie panom. To popularne niegdyś filmy sensacyjne, ale również akcyjniaki czy dramaty sportowe. Wiele z zaproponowanych przez nas tytułów to dzieła już kultowe, pochodzące z lat 70. i 80. XX wieku, ale na liście znalazły się również nieco nowsze propozycje. Jesteśmy pewni, że wszyscy panowie z chęcią skorzystają z naszych podpowiedzi.

Filmy tylko dla mężczyzn – popularne gatunki męskiego kina

Typowym męskim kinem są bez wątpienia filmy sensacyjne, szczególnie te klasyczne – ze Stallone’em czy Schwarzeneggerem. Ale to dopiero początek, ponieważ faceci bardzo cenią sobie również filmy akcji, westerny, kryminały, a nawet dramaty – z naciskiem na te opowiadające o sporcie. Oczywiście taki, a nie inny wybór nie jest przypadkowy. Przeprowadzono wiele badań dotyczących tego, jak chętnie określone gatunki filmowe są oglądane przez konkretną publiczność. Liczby nie kłamią!

Seria „Rocky” (od 1976)

John G. Avildsen, reżyser oryginalnego „Rocky’ego”, zapoczątkował jedną z najpopularniejszych serii filmowych. Scenariusz do filmu, który okazał się wielkim kasowym przebojem, napisał Sylvester Stallone. Dramat sportowy o bokserze-amatorze okazał się przebojem. Na tyle dużym, że dał popularność odtwórcy głównej roli. Dał również początek serii, która doczekała się kilkunastu mniej lub bardziej udanych odsłon. Obecnie można ją śledzić pod nazwą „Creed”. Najnowsza odsłona światło dzienne ujrzy w 2023 roku.

„Taksówkarz” (1976)

Jeden z najważniejszych filmów w CV Martina Scorsese, ale również odtwórcy głównej roli – Roberta De Niro. Głośny tytuł z lat 70. opowiada o taksówkarzu, który jeżdżąc nocą nowojorskimi ulicami, próbuje uporać się z przestępczością zalewającą miasto. Bierze sprawy w swoje ręce i nie zamierza odpuścić żadnemu kryminaliście. „Taksówkarz” to film tylko dla mężczyzn – brutalny, bezprecedensowy, ale również z ważnym przesłaniem.

„Człowiek z blizną” (1983)

Remake słynnego filmu z lat 30. XX wieku, za którego stworzenie wziął się Brian De Palma. W tytułową rolę wcielił się Al Pacino. Film opowiada o Tonym Montanie, który przybywa z Kuby do Miami i rozpoczyna budowanie swojego przestępczego imperium. Otacza się pięknymi kobietami i zarabia miliony dolarów na handlu narkotykami. Amerykański sen kończy się jednak dla Tony’ego tragicznie – wszystko dlatego, że nie miał umiaru. Co ciekawe, „Człowiek z blizną” zdobył… Złotą Malinę. Obecnie to dzieło kultowe.

Seria „Szklana pułapka” (od 1988)

Kolejna kultowa seria, ale tym razem o policjancie. John McClane w kolejnych odsłonach walczy ze złymi, ratując dobrych. Filmy to świetne połączenie akcji, ale również błyskotliwych dialogów oraz humoru. Pierwszą odsłonę serii wyreżyserował John McTiernan, natomiast w postać McClane’a wcielił się z powodzeniem Bruce Willis. Główna seria doczekała się pięciu odsłon, planowana jest publikacja szóstej (prawdopodobnie w 2023 roku).

„Tango i Cash” (1989)

Pozostajemy w sferze kultowych filmów sensacyjnych lat 80. XX wieku. „Tango i Cash” to opowieść o dwóch policjantach – skrajnie różnych, ale niezwykle skutecznych. Ponieważ nie wszystkim odpowiada ich aktywność, zostają wrobieni w morderstwo i trafiają do więzienia. Nie są tam, delikatnie mówiąc, zbyt lubiani. Muszą uciec i oczyścić swoje dobre imię. W tym filmie tylko dla prawdziwych mężczyzn zagrali Sylvester Stallone oraz Kurt Russell.

„Chłopcy z ferajny” (1990)

Dramat gangsterski opowiadający o tym, jak funkcjonuje mafia. Henry i Tommy trafiają pod opiekę potężnego gangstera, ucząc się od niego wszystkiego, co potrafi. Poznają reguły panujące w organizacji i stają się jej ważnymi trybami. W tym docenionym Oscarem filmie Martina Scorsese pojawiła się aktorska śmietanka – Robert De Niro, Ray Liotta oraz Joe Pesci. Dla wielu to perełka wśród filmów tylko dla mężczyzn, dzieło niemalże kultowe.

„Psy” (1992)

Główny bohater, Franz Maurer (w tej roli Bogusław Linda), to były funkcjonariusz SB, który zaczyna pracę w policji. Szybko dowiaduje się, że jego niedawni koledzy po fachu zaczynają kręcić interesy na boku, co – mówiąc delikatnie – mu się nie podoba. Władysław Pasikowski w znakomity sposób opowiedział o czasach transformacji w Polsce lat 90. Jednocześnie zachwycił scenariuszem, świetnymi dialogami i postaciami. Dla wielu jest to dzieło legendarne, jedno z najlepszych w historii polskiej kinematografii. 

„Siedem” (1995)

Produkcja, która weszła na ekrany w 1995 roku, to jeden z najlepszych kryminałów w historii kina. David Fincher opowiedział historię seryjnego mordercy, który działa według określonego klucza – siedmiu grzechów głównych. Złapać próbuje go dwóch detektywów – Somerset (Morgan Freeman) oraz Mills (Brad Pitt). Mroczna, idealna dla mężczyzn produkcja, to tytuł, obok którego nie wypada przejść obojętnie. To produkcja skierowana do widzów o mocnych nerwach, jakże ceniona przez facetów. Opowiada nie tylko o zbrodni i karze, ale również o męskości oraz przyjaźni.

„Spacer po linie” (2005)

Nieco zmieniając klimat – „Spacer po linie” to również ciekawa propozycja filmu tylko dla mężczyzn. Opowiada on o dwóch gwiazdach muzyki – Johnnym Cashu oraz June Carter, którzy próbują założyć rodzinę. Szybko okazuje się, że w świecie show-biznesu i dużych pieniędzy nie jest to takie proste. Losy bohaterów są z życia wzięte, a sam tytuł to biografia. Oraz oczywiście film muzyczny – sporo w nim świetnych utworów z epoki. W główne role wcielili się niezawodni Joaquin Phoenix oraz Reese Witherspoon. Tytuł Jamesa Mangolda doceniony został Oscarem.

„Sully” (2016)

Film Clinta Eastwooda, który opowiada o wydarzeniach z 2009 roku. Wtedy to kapitan Chesley „Sully” Sullenberger, ratując wiele istnień ludzkich, wylądował uszkodzonym samolotem na rzece Hudson. Mimo jego bohaterstwa rozpoczęto śledztwo, które miało wyjaśnić wszystkie okoliczności tych wydarzeń. Kariera genialnego pilota (w tej roli Tom Hanks) zawisła na włosku, a szefowie i władze mają go na oku. Czy będzie on musiał odkupić swoje winy? Pełen pięknych scen i, warto o tym wspomnieć, okraszony genialną grą aktorską film to pozycja obowiązkowa na naszej liście.

Filmy tylko dla mężczyzn to oczywiście subiektywna lista, a każdy widz może mieć własną. Na pewno są jednak tytuły, które zasługują na pojawienie się w takim zestawieniu. Na pewno wśród cenionych przez facetów reżyserów jest Quentin Tarantino, ale znalazłoby się więcej nazwisk – chociażby Nolan. Świat kina jest wielowymiarowy, a każdy widz – niezależnie od płci – ma różne wymagania. Nie ma więc powodu, żeby się ograniczać, a powyższe zestawienie niech stanowi raczej drogowskaz do dalszych poszukiwań i eksploracji świata kina.

Archiwum: styczeń 2024