Filmy muzyczne to dosyć ogólne pojęcie, dlatego postanowiliśmy wyróżnić kilka istotnych tematów i motywów, które mogą zawęzić i usystematyzować wiedzę w tym temacie:

  • filmy o zespołach muzycznych;
  • filmy romantyczne muzyczne;
  • musicale;
  • filmy taneczne;
  • filmy o śpiewaniu;
  • biografie znanych muzyków;
  • filmy o muzyce.

„Amadeusz” (1984), reż. Milos Forman

Kultowa biografia Wolfganga Amadeusza Mozarta (Tom Hulce). Przedstawia pasję do tworzenia muzyki, interpretacji jej i geniusz wielkiego kompozytora. Dla niektórych przedstawienie postaci Mozarta może być nieco szokujące, ale prawdą jest, że był niepokornym rewolucjonistą. Można by rzec, że to pierwszy punkowiec w historii muzyki. Jeżeli ktoś jeszcze nie widział produkcji, niech koniecznie nadrobi zaległości, ponieważ nie jest to tylko wybitne dzieło filmowe, ale również ciekawa historia człowieka-artysty.

„Sugarman” (2012), reż. Malik Bendjelloul

Film dokumentalny, w którym reżyser podąża śladami, z pozoru krótkiej, kariery Sixto Rodrigueza – muzyka nagrywającego w latach 70. w Detroit. Mężczyzna wydał dwa albumy, które nie cieszyły się komercyjnym sukcesem. Nie zdawał sobie jednak sprawy, jak ogromne uznanie jego utwory zyskają w RPA – stał się tam najprawdziwszą ikoną muzyki i inspirował pokolenia. Kilku fanów postanowiło dowiedzieć się, jak potoczyły się losy ich idola. Co odkryją? Film otrzymał nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy film pełnometrażowy.

„Buena Vista Social Club” (1999), reż. Wim Wenders

Kolejny film dokumentalny, tym razem o zespole muzycznym. Ry Cooder zebrał grupę legendarnych kubańskich muzyków, z których niektórzy mają już dziewięćdziesiąt lat, aby nagrali wspólnie płytę. W filmie można usłyszeć niektóre z utworów nagranych w Hawanie, materiały z koncertów w Amsterdamie i Carnegie Hall w Nowym Jorku. Ponadto usłyszymy, jak muzycy opowiadają o swoim życiu na Kubie i początku kariery muzycznej.

„Last days” (1998), reż. Gus Van Sant

Oniryczna impresja filmowa na temat ostatnich dni z życia największego buntownika i współtwórca sceny grungowej – Kurta Cobaina. Młody muzyk rockowy (Michael Pitt) zaszywa się w swojej luksusowej posiadłości i pogrąża w depresji, melancholii i używkach.

„Dirty Dancing” (1987), reż. Emile Ardolino

Hit hitów! Jednocześnie jest to film muzyczny i taneczny z rozbudowanym wątkiem romantycznym. Młodziutka Frances (Jennifer Grey) przyjeżdża z rodzicami do wczasowego kurortu i szybko zaczyna się interesować Johnnym (Patrick Swayze), hotelowym uwodzicielem i pasjonatem tańca nowowczesnego, który ówcześnie uchodzi za nieprzyzwoity. Dziewczyna wchodzi z nim w taneczno-miłosną przygodę pomimo sprzeciwu konserwatywnego ojca.

„Narodziny Gwiazdy” (2018), reż. Bradley Cooper

Wzięty muzyk Jackson Maine (Bradley Cooper) poznaje i zakochuje się w nietuzinkowej dziewczynie z artystyczną duszą – Ally (Lady Gaga). Dziewczyna marzyła o muzycznej karierze i choć w zasadzie już się poddała, Jack namawia ją do podjęcia kolejnej próby. Niestety kiedy kariera bohaterki zaczyna się rozkręcać, w ich związku pojawiają się trudności, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Czy Jack wygra wewnętrzną walkę z własnymi problemami?

„Step Up: Taniec zmysłów” (2006), reż. Anne Fletcher

To film, w którym zderzają się dwa taneczne światy. Tyler Gage (Channing Tatum) to buntownik z nieciekawej części Baltimore i bardzo chciałby się stamtąd wyrwać. Natomiast Nora (Jenna Dewan) uczęszcza do prywatnej szkoły Maryland School of the Arts i jest wybitną, dobrze zapowiadającą się tancerką baletową. Ich drogi spotykają się w szkole Nory, kiedy Tyler trafia tam w ramach prac społecznych. Na początku jest praktycznie niewidzialny, aż do momentu, w którym imponuje dziewczynie swoim układem tanecznym w stylu street dance. Czy uda im się pogodzić te dwa style?

„Cały ten zgiełk” (1997), reż. Bob Fosse

Fabuła została oparta na życiorysie reżysera. Jest to musical, który nigdy nie przestanie zachwycać i wzruszać. Joe Gideon (Roy Sheider) to nie tylko zdolny choreograf, ale również alkoholik, pracoholik i narkoman. Intensywny i destrukcyjny styl życia doprowadza go do momentu, w którym zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie jest nieśmiertelnym Bogiem.

Polskie filmy muzyczne

„Jesteś Bogiem” (2012), reż. Leszek Dawid

Biograficzny film muzyczny o historii powstania hip-hopowej grupy Paktofonika. W filmie można zobaczyć, jak rodziła się więź między muzykami i jakie próby razem musieli przejść. Jednak przede wszystkim film skupia się na historii lidera grupy – Magika (Marcin Kowalczyk). Film z muzyką, która genialnie osadza widza w klimacie lat 90.

„Kochaj i tańcz” (2009), reż. Bruce Parramore

To historia potwierdzająca fakt, że taniec jest najlepszym nośnikiem emocji. Początkująca, ambitna dziennikarka (Izabela Miko) spotyka tancerza street dance (Mateusz Damięcki), który marzy o wielkiej karierze w Nowym Jorku. Razem odkrywają w tańcu prawdę o sobie, swoich pragnieniach i prawdziwych marzeniach. Partnerzy oboje dużo się od siebie nauczą, nie tylko o tańcu.

Archiwum: styczeń 2024