Filmy muzyczne, które warto obejrzeć nie tylko na Netflix!

Filmy muzyczne to świetna alternatywa od mrocznych kryminałów i głupkowatych seriali dla młodzieży. Proponujemy spędzić czas z dobrym kinem i świetną muzyką na pierwszym planie. Sprawdź nasz ranking!
filmy muzyczne

Filmy muzyczne to dosyć ogólne pojęcie, dlatego postanowiliśmy wyróżnić kilka istotnych tematów i motywów, które mogą zawęzić i usystematyzować wiedzę w tym temacie:

  • filmy o zespołach muzycznych;
  • filmy romantyczne muzyczne;
  • musicale;
  • filmy taneczne;
  • filmy o śpiewaniu;
  • biografie znanych muzyków;
  • filmy o muzyce.

„Amadeusz” (1984), reż. Milos Forman

Kultowa biografia Wolfganga Amadeusza Mozarta (Tom Hulce). Przedstawia pasję do tworzenia muzyki, interpretacji jej i geniusz wielkiego kompozytora. Dla niektórych przedstawienie postaci Mozarta może być nieco szokujące, ale prawdą jest, że był niepokornym rewolucjonistą. Można by rzec, że to pierwszy punkowiec w historii muzyki. Jeżeli ktoś jeszcze nie widział produkcji, niech koniecznie nadrobi zaległości, ponieważ nie jest to tylko wybitne dzieło filmowe, ale również ciekawa historia człowieka-artysty.

„Sugarman” (2012), reż. Malik Bendjelloul

Film dokumentalny, w którym reżyser podąża śladami, z pozoru krótkiej, kariery Sixto Rodrigueza – muzyka nagrywającego w latach 70. w Detroit. Mężczyzna wydał dwa albumy, które nie cieszyły się komercyjnym sukcesem. Nie zdawał sobie jednak sprawy, jak ogromne uznanie jego utwory zyskają w RPA – stał się tam najprawdziwszą ikoną muzyki i inspirował pokolenia. Kilku fanów postanowiło dowiedzieć się, jak potoczyły się losy ich idola. Co odkryją? Film otrzymał nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy film pełnometrażowy.

Sprawdź!
Filmowa satyra, czyli łyk kinematograficznej goryczy

„Buena Vista Social Club” (1999), reż. Wim Wenders

Kolejny film dokumentalny, tym razem o zespole muzycznym. Ry Cooder zebrał grupę legendarnych kubańskich muzyków, z których niektórzy mają już dziewięćdziesiąt lat, aby nagrali wspólnie płytę. W filmie można usłyszeć niektóre z utworów nagranych w Hawanie, materiały z koncertów w Amsterdamie i Carnegie Hall w Nowym Jorku. Ponadto usłyszymy, jak muzycy opowiadają o swoim życiu na Kubie i początku kariery muzycznej.

„Last days” (1998), reż. Gus Van Sant

Oniryczna impresja filmowa na temat ostatnich dni z życia największego buntownika i współtwórca sceny grungowej – Kurta Cobaina. Młody muzyk rockowy (Michael Pitt) zaszywa się w swojej luksusowej posiadłości i pogrąża w depresji, melancholii i używkach.

„Dirty Dancing” (1987), reż. Emile Ardolino

Hit hitów! Jednocześnie jest to film muzyczny i taneczny z rozbudowanym wątkiem romantycznym. Młodziutka Frances (Jennifer Grey) przyjeżdża z rodzicami do wczasowego kurortu i szybko zaczyna się interesować Johnnym (Patrick Swayze), hotelowym uwodzicielem i pasjonatem tańca nowowczesnego, który ówcześnie uchodzi za nieprzyzwoity. Dziewczyna wchodzi z nim w taneczno-miłosną przygodę pomimo sprzeciwu konserwatywnego ojca.

„Narodziny Gwiazdy” (2018), reż. Bradley Cooper

Wzięty muzyk Jackson Maine (Bradley Cooper) poznaje i zakochuje się w nietuzinkowej dziewczynie z artystyczną duszą – Ally (Lady Gaga). Dziewczyna marzyła o muzycznej karierze i choć w zasadzie już się poddała, Jack namawia ją do podjęcia kolejnej próby. Niestety kiedy kariera bohaterki zaczyna się rozkręcać, w ich związku pojawiają się trudności, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Czy Jack wygra wewnętrzną walkę z własnymi problemami?

„Step Up: Taniec zmysłów” (2006), reż. Anne Fletcher

To film, w którym zderzają się dwa taneczne światy. Tyler Gage (Channing Tatum) to buntownik z nieciekawej części Baltimore i bardzo chciałby się stamtąd wyrwać. Natomiast Nora (Jenna Dewan) uczęszcza do prywatnej szkoły Maryland School of the Arts i jest wybitną, dobrze zapowiadającą się tancerką baletową. Ich drogi spotykają się w szkole Nory, kiedy Tyler trafia tam w ramach prac społecznych. Na początku jest praktycznie niewidzialny, aż do momentu, w którym imponuje dziewczynie swoim układem tanecznym w stylu street dance. Czy uda im się pogodzić te dwa style?

Sprawdź!
Filmy kostiumowe – dzieła z kostiumami na pierwszym planie. Ranking najlepszych produkcji [TOP 10]

„Cały ten zgiełk” (1997), reż. Bob Fosse

Fabuła została oparta na życiorysie reżysera. Jest to musical, który nigdy nie przestanie zachwycać i wzruszać. Joe Gideon (Roy Sheider) to nie tylko zdolny choreograf, ale również alkoholik, pracoholik i narkoman. Intensywny i destrukcyjny styl życia doprowadza go do momentu, w którym zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie jest nieśmiertelnym Bogiem.

Polskie filmy muzyczne

„Jesteś Bogiem” (2012), reż. Leszek Dawid

Biograficzny film muzyczny o historii powstania hip-hopowej grupy Paktofonika. W filmie można zobaczyć, jak rodziła się więź między muzykami i jakie próby razem musieli przejść. Jednak przede wszystkim film skupia się na historii lidera grupy – Magika (Marcin Kowalczyk). Film z muzyką, która genialnie osadza widza w klimacie lat 90.

„Kochaj i tańcz” (2009), reż. Bruce Parramore

To historia potwierdzająca fakt, że taniec jest najlepszym nośnikiem emocji. Początkująca, ambitna dziennikarka (Izabela Miko) spotyka tancerza street dance (Mateusz Damięcki), który marzy o wielkiej karierze w Nowym Jorku. Razem odkrywają w tańcu prawdę o sobie, swoich pragnieniach i prawdziwych marzeniach. Partnerzy oboje dużo się od siebie nauczą, nie tylko o tańcu.

Może Cię także zainteresować:
Sprawdź!
Thriller medyczny, czyli groza w szpitalnym kitlu. Jakie filmy należą do tego podgatunku?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować: