Bruce Willis urodził się w Niemczech w 1955 roku. Jego ojciec był Amerykaninem, który jako wojskowy stacjonował w bazie w Oberstein, dlatego Bruce już w wieku dwóch lat przeniósł się z rodzicami do USA.

Aktor rozpoczynał karierę na deskach teatru. Rozpoznawalność przyniosła mu rola w serialu telewizyjnym „Na wariackich papierach”, emitowanym w latach 1985–1989. Za rolę w tej produkcji otrzymał Złoty Glob i nagrodę Emmy. Po zagraniu w kilku filmach kinowych w końcu doczekał się prawdziwego przełomu. W 1988 roku na ekrany trafiła „Szklana pułapka”, która do dziś jest klasykiem i najważniejszym filmem w karierze Willisa.

Bruce Willis – 10 najważniejszych ról filmowych

Rola Johna McClane’a uczyniła z Bruce’a Willisa ikonę filmów akcji. Co więcej, ikonę niewpisującą się w dotychczasowe standardy gatunku. 33-letni aktor nie mógł pochwalić się muskulaturą Arnolda Schwarzeneggera czy Sylwestra Stallone’a. Widzów na całym świecie urzekł właśnie tym, że był zwyczajnym facetem, everymanem, który chciał tylko spędzić święta z żoną, a by to zrobić, musiał pokonać zastęp terrorystów.

Wszechstronność Willisa

Po „Szklanej pułapce” Willis otrzymywał mnóstwo podobnych ról w filmach sensacyjnych, science fiction, kryminałach i thrillerach. A, jako że jego bohater mógł pochwalić się dużym luzem i poczuciem humoru, chętnie zatrudniali go też twórcy komedii. W rezultacie od ponad 30 lat gwiazdor Hollywood walczy ze złem lub rozśmiesza widzów (albo jedno i drugie). W których produkcjach wyszło mu to najlepiej? Oto TOP 10 filmów z Brusem Willisem.

1. „Szklana pułapka” (1988)

Pierwszy ważny film w karierze aktora, który do dziś jest jego znakiem rozpoznawczym. Głównym bohaterem „Szklanej pułapki” jest John McClane – zwyczajny, nowojorski policjant, który w wigilię Bożego Narodzenia w pojedynkę mierzy się z groźnymi terrorystami pod wodzą Hansa Grubera. Film „Die Hard” doczekał się czterech kontynuacji. We wszystkich główną rolę odgrywa Bruce Willis.

2. „Pulp Fiction” (1994)

W tym nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes, kultowym dziele Quentina Tarantino, które uznawane jest za jedno z największych osiągnięć współczesnej kinematografii, Bruce Willis zagrał boksera o imieniu Butch. Sportowiec próbuje oszukać Marsellusa Wallace’a, przez co ściąga na siebie kłopoty. Butch wypowiada w filmie słynne zdanie „Zed’s dead, baby. Zed’s dead”.

3. „12 małp” (1995)

Film science fiction w reżyserii Terry’ego Gilliama opowiada o niedalekiej przyszłości, w której garstka ocalałych mierzy się z konsekwencjami śmiercionośnego wirusa. Bruce Willis wciela się w postać więźnia z 2035 roku, który dostaje szansę na skrócenie wyroku. Musi „tylko” cofnąć się w czasie o 40 lat i zapobiec pandemii, która doprowadziła do zagłady ludzkości. U boku gwiazdora zagrał m.in. Brad Pitt.

4. „Piąty Element” (1997)

Akcja sci-fi Luca Bessona toczy się w XXIII wieku w Nowym Jorku. Korben Dallas, grany przez Willisa, to były żołnierz sił specjalnych, który pracuje jako taksówkarz. Pewnego dnia do jego auta wpada człekokształtna istota o imieniu Leeloo (Milla Jovovich), która wplątuje go w misję ratowania świata przed złowrogim Zorgiem (Gary Oldman).

5. „Armageddon” (1998)

W „Armageddonie” los planety ponownie spoczywa w rękach Bruce’a Willisa. Tym razem wciela się on w rolę doświadczonego specjalisty od systemów wiertniczych, który staje na czele misji kosmicznej. Jego zadaniem jest rozbicie asteroidy zmierzającej w stronę Ziemi. Na miejscu zostawia córkę zakochaną w jednym z jego podwładnych. W ich rolach wystąpili Liv Tyler i Ben Affleck. Film promowała rockowa ballada „I Don’t Want to Miss a Thing” zespołu Aerosmith.

6. „Szósty zmysł” (1999)

Największy hit w karierze M. Night Shyamalana, który może pochwalić się jednym z najbardziej zaskakujących zakończeń w dziejach kina. Głównym bohaterem produkcji jest chłopiec (Haley Joel Osment), który widzi martwych ludzi. Z pomocą jemu i jego zatroskanej matce przychodzi psycholog dziecięcy, dr Malcolm Crowe (Bruce Willis).

7. „Niezniszczalny” (2000)

„Niezniszczalny” to kolejny efekt współpracy Shyamalana i Willisa. W tym nietypowym filmie superbohaterskim Willis wciela w rolę Davida Dunna, ochroniarza, który jako jedyny ze 131 pasażerów pociągu wychodzi cało z poważnego wypadku. Wkrótce kontaktuje się z nim fan komiksów, który wierzy, że Dunn jest współczesnym superherosem. Na ekranie Willisowi partnerował Samuel L. Jackson. „Niezniszczalny” zapoczątkował serię filmów, w ramach której zrealizowano produkcje „Split” i „Glass”.

8. „Sin City – Miasto grzechu” (2005)

Ekranizacja kultowych komiksów Franka Millera, którą przeniósł na ekran sam twórca we współpracy z Robertem Rodriguezem i Quentinem Tarantino. Na film składają się trzy historie. Bruce Willis występuje w segmencie pt. „Ten żółty drań”. Wciela się w rolę policjanta, który zbliża się emerytury. Przed upragnionym spoczynkiem, chce uratować nastoletnią Nancy przed gwałcicielem.

9. „Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom” (2012)

Film w reżyserii i według scenariusza Wesa Andersona, który tradycyjnie zachwyca malarskimi kadrami i nietuzinkową fabułą. Moonrise Kingdom” opowiada o nastoletnim skaucie i nieco starszej od niego dziewczynie, którzy postanawiają razem uciec z domu. Zaginionej dziewczyny szukają rodzice z pomocą kapitana Sharpa, którego gra Bruce Willis. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Jared Gilman, Kara Hayward, Edward Norton, Bill Murray, Tilda Swinton i Frances McDormand.

10. „Looper – pętla czasu” (2012)

Akcja filmu Riana Johnsona toczy się w 2072 roku. W przyszłości mafia pozbywa się swoich wrogów, wysyłając ich w przeszłość, gdzie zabijają ich płatni mordercy. Pewnego dnia jeden z nich otrzymuje zlecenie zabicia przyszłej wersji samego siebie. W roli głównej Bruce Willis i Joseph Gordon-Levitt.

Powyższe tytuły stanowią jedynie część filmografii Willisa. Aktor zagrał łącznie w prawie 150 filmach. Zajmował się także produkcją, pisaniem scenariuszy i tworzeniem soundtracków. Wciąż pracuje także nad kolejnymi projektami. Na premiery czekają m.in. kolejna część „Die Hard” i ekranizacja komiksu „Corrective Measures”.

Archiwum: luty 2024