Nazywał się Connery. Sean Connery. Urodził się 25 sierpnia 1930 roku w Edynburgu. W trakcie trwającej niemal pół wieku kariery filmowej zagrał w prawie 100 filmach. Wcielał się w Makbeta, Króla Artura i Wrońskiego w „Annie Kareninie”. Grał ojca Indiany Jonesa, Wilhelma z Barskerville i Ryszarda Lwie Serce. Do historii przeszedł jednak jako pierwszy i najsłynniejszy James Bond. W agenta Jej Królewskiej Mości wcielił się aż siedem razy. W 2000 roku prawdziwa królowa Elżbieta II przyznała mu tytuł szlachecki.

Zmarł w 2020 roku. Po raz ostatni na dużym ekranie pojawił się 17 lat wcześniej. Zagrał Allana Quatermaina w „Lidze niezwykłych dżentelmenów”. Gdzie jeszcze mogliśmy go oglądać? Oto 10 najważniejszych filmów z Seanem Connerym.

1. Filmy z Seanem Connerym: seria o Jamesie Bondzie (1962-1983)

Sean Connery w roli Jamesa Bonda zadebiutował w 1962 roku. „Doktor No” był nie tylko pierwszym filmem o agencie 007 z udziałem tego szkockiego aktora. Był to także pierwszy film z całej serii opartej na szpiegowskich powieściach Iana Fleminga. W kolejnych latach Connery zagrał w filmach „Pozdrowienia z Rosji” (1963), „Goldfinger” (1964), „Operacja Piorun” (1965) i „Żyje się tylko dwa razy” (1967), po którym zdecydował się zrezygnować z roli Bonda. Nie chciał stać się aktorem kojarzonym tylko z jedną postacią. Producenci namówili go jednak do powrotu i w 1971 roku na ekrany trafił hit „Diamenty są wieczne”, gdzie Connery ponownie wcielił się w brytyjskiego szpiega gustującego w pięknych kobietach i wstrząśniętym martini. Po raz ostatni Jamesa Bonda zagrał w zrealizowanej poza główną serią produkcji Nigdy nie mów nigdy z 1983 roku.

2. „O jeden most za daleko” (1977)

Film Richarda Attenborough z 1977 roku opowiada o słynnej akcji wojsk alianckich w trakcie II wojny światowej – nieudanej operacji Market Garden. Jego scenariusz został bezpośrednio oparty na książce Corneliusa Ryana o tym samym tytule, zaś konsultantami podczas produkcji byli najważniejsi uczestnicy tej feralnej wojskowej misji: Robert „Roy” Urquhart, John „Joe” Vandeleur, Brian Horrocks, James Gavin i John D. Frost. Connery wcielił się w pierwszego z wymienionych żołnierzy. Pozostałych zagrali Michael Caine, Edward Fox, Ryan O’Neil i Anthony Hopkins. W filmie „O jeden most za daleko” wystąpili także Robert Redford oraz Gene Hackman jako dowódca polskiej brygady spadochronowej, generał Stanisław Sosabowski.

3. „Imię róży” (1986)

Ekranizacja najsłynniejszego dzieła Umberto Eco przenosi widzów do włoskiego opactwa z czasów średniowiecza, gdzie brat Wilhelm z Barskerville z pomocą nowicjusza o imieniu Adso prowadzi śledztwo w sprawie śmierci kilku zakonników. Rola angielskiego franciszkanina usiłującego rozwiązać mroczną tajemnicę benedyktynów stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kreacji aktorskich Seana Connery’ego. Otrzymał za nią nagrodę BAFTA.

4. „Nieśmiertelny” (1986)

Kultowy film fantasy o szkockim góralu, który otrzymał dar nieśmiertelności. Wygnany z własnej osady, przemierzając świat, spotyka innego nieśmiertelnego, który tłumaczy mu zasady funkcjonowania ludzi takich jak oni na świecie. W główną rolę wcielił się Christopher Lambert. Starszego i bardziej doświadczonego nieśmiertelnego zagrał Sean Connery.

5. „Nietykalni” (1987)

Obsypany nagrodami film Briana De Palmy, za który Sean Connery otrzymał Złoty Glob i Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Jego akcja została osadzona w latach 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a więc w czasach prohibicji i rządów Ala Capone na ulicach Chicago. Connery wciela się w jednego z agentów specjalnego oddziału FBI, który staje do walki z mafią. Eliot Ness (Kevin Costner) i jego współpracownicy nazywani są „Nietykalnymi”.

6. „Indiana Jones i ostatnia krucjata” (1989)

Trzecia część przygód słynnego archeologa i poszukiwacza przygód w jednej osobie, w którego od 40 lat z powodzeniem wciela się Harrison Ford. Szkocki gwiazdor w „Ostatniej krucjacie” zagrał ojca głównego bohatera. Za rolę profesora Henry’ego Jonesa Sr. otrzymał nominację do Złotego Globu.

7. „Polowanie na Czerwony Październik” (1990)

Jedna z wielu ekranizacji powieści szpiegowskich Toma Clancy’ego o przygodach Jacka Ryana. Jej akcja toczy się w trakcie zimnej wojny. Co ciekawe, etatowy tajny agent Sean Connery nie wcielił się tu w słynnego analityka z CIA, lecz w oficera floty ZSRR dowodzącego załogą tytułowego Czerwonego Października.

8. „Robin Hood: Książę złodziei” (1991)

Film przygodowy z 1991 roku, który swoją sławę w dużej mierze zawdzięcza nagrodzonej Oscarem piosence „(Everything I Do) I Do It for You” Bryana Adamsa. W tej filmowej adaptacji legendy o złodzieju, który kradł bogatym i rozdawał biednym, głównego bohatera zagrał Kevin Costner. Natomiast Connery wcielił się w postać Ryszarda Lwie Serce, pod rozkazami którego walczył niegdyś Robin Hood.

9. „Twierdza” (1996)

Podczas zwiedzania słynnego więzienia na wyspie Alcatraz, doświadczony generał Hummel (weteran wojny w Wietnamie i uczestnik operacji Pustynna Burza) opanowuje opuszczony budynek, a zwiedzających go turystów bierze za zakładników. Jego żądania są proste – wypuści niewinnych ludzi pod warunkiem, że rodziny żołnierzy poległych w tajnych misjach wojskowych otrzymają wysokie odszkodowania. W przeciwnym razie użyje trującego gazu. Władze USA nie są skłonne przystać na jego warunki. By odbić zakładników z rąk generała marines, do Alcatraz wysyłają ekipę antyterrorystów. W jej składzie umieszczają byłego więźnia, któremu przed laty udało się zbiec z tej pilnie strzeżonej twierdzy. W jego rolę wcielił się Sean Connery. Pozostałych głównych bohaterów tego trzymającego w napięciu filmu sensacyjnego zagrali Ed Harris i Nicolas Cage.

10.„Szukając siebie” (2000)

Obraz Gusa Van Santa z 2000 roku to, obok „Osaczonych” i „Ligi niezwykłych dżentelmenów”, jeden z ostatnich filmów z udziałem sir Seana Connery’ego. 70-letni wówczas gwiazdor zagrał w nim leciwego pisarza, który wskutek niespodziewanych okoliczności zaprzyjaźnia się z licealistą z Bronxu. Starszy mężczyzna staje się mentorem nastoletniego koszykarza, zaś sam zyskuje dzięki niemu utraconą pewność siebie.

Powyższe tytuły stanowią jedynie punkt wyjścia do poszukiwań filmów z Seanem Connerym. Jak wspomniano na początku, filmografia tej legendy kina obejmuje ponad 90 produkcji. Poza aktorskimi filmami kinowymi są to produkcje telewizyjne, animacje, a także gry wideo.

Archiwum: grudzień 2021