Jedni go uwielbiali, inni nienawidzili, ale jedno jest pewne – trudno było przejść obok niego obojętnie. Zarówno jako twórcy, jak i człowieka. Krzysztof Krawczyk był jedną z najbarwniejszych postaci polskiego show-biznesu, utrzymując się na szczycie zarówno w czasach słusznie minionych, jak i w XXI wieku. Piosenkarz, gitarzysta i kompozytor zyskał ogromną sławę oraz wylansował wiele ponadczasowych przebojów. Interesuje cię życie i twórczość artysty? Sięgnij po film o Krawczyku, który przybliży ci jego dokonania, pokazując jednocześnie, jakim był człowiekiem. Mowa o pozycji „Krzysztof Krawczyk – całe moje życie” z 2020 roku.

Krzysztof Krawczyk – o artyście

Krzysztof Krawczyk urodził się w 1946 roku w Katowicach. Muzyczną karierę rozpoczął w 1963 roku. Dysponował barytonem, posiadał wrodzony wokalny talent oraz charyzmę. Zaczynam wraz z zespołem Trubadurzy, żeby niedługo później – już w latach 70. – rozpocząć karierę solową. Okazało się to dobrą decyzją, ponieważ urok osobisty i spore możliwości wokalne sprawiły, że o piosenkarzy szybko zrobiło się głośno.

W swojej trwającej niespełna sześć dekad karierze Krawczyk wydał dziesiątki płyt studyjnych, koncertowych i składanek. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów. Występował na najważniejszych krajowych festiwalach, ale również próbował swoich sił za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Wylansował takie przeboje jak:

  • „Byle było tak”;
  • „Parostatek”;
  • „Rysunek na szkle”;
  • „Pamiętam ciebie z tamtych lat”;
  • „Jak minął dzień”;
  • „To co dał nam świat”.

Krawczyk słynął nie tylko z tworzenia wspaniałej muzyki, ale również dużej aktywności w życiu osobistym. Był trzykrotnie żonaty, a w czasach PRL-u krążyły legendy o jego wybrykach i podbojach. Mimo wszystko zawsze był lubiany i ceniony. Tak pozostało aż do śmierci, która nastąpiła w kwietniu 2021 roku.

„Krzysztof Krawczyk – całe moje życie” – film dokumentalny

25 grudnia 2020 roku zadebiutował film o Krawczyku, który na zamówienie TVP przygotowali Michał Bandurski i Krystian Kuczkowski (napisali scenariusz i wyreżyserowali film). Twórcy podeszli do tematu ambitnie i w nieco ponad półtorej godziny postanowili podsumować życie i twórczość słynnego artysty. Oczywiście niektóre wątki, szczególnie z życia osobistego, zostały potraktowane po macoszemu, ale trzeba przyznać, że efekt był naprawdę zadowalający.

Informacje podstawowe

Film „Krzysztof Krawczyk – całe moje życie” to dokument muzyczny z elementami biograficznymi. Znalazło się w nim wiele nieznanych wcześniej materiałów, sporo muzyki, a także wypowiedzi licznie zaproszonych gości, którzy z bohaterem produkcji mieli wiele wspólnego. Film zadebiutował na w kinach, a następnie pojawił się na antenach Telewizji Publicznej, która zleciła jego zrealizowanie. Produkcja wyszła na światło dzienne na kilka miesięcy przed śmiercią Krawczyka. 

Twórcy i zaproszeni goście

Michał Bandurski i Krystian Kuczkowski to młodzi, ale już cenieni twórcy filmowi, którzy specjalizują się w filmach dokumentalnych. Do współpracy przy „Krzysztof Krawczyk – całe moje życie” zaprosili wiele znakomitości. Na ekranie wypowiadali się między innymi Andrzej Kosmala, Ryszard Poznakowski, Andrzej Piaseczny, Wojciech Trzciński i Andrzej Smolik. Mówili o tym, jak ogromny wpływ na ich życie oraz twórczość miał Krzysztof Krawczyk.

Przyjęcie filmu

Film o Krawczyku spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony widzów oraz krytyków. Doceniono jego wnikliwą analizę twórczości artysty, a także ciekawe wypowiedzi zaproszonych gości. Na plus zaliczono dużo materiałów muzycznych. Największym mankamentem było przemilczenie ciemniejszych stron z prywatnego życia Krzysztof Krawczyka. 

„Krzysztof Krawczyk – całe moje życie” – gdzie obejrzeć?

Premiera filmu poświęconego Krawczykowi miała miejsce w kinach, obecnie natomiast na antenach TVP pojawiają się powtórki. Cały czad dostępny jest natomiast w serwisie VOD.TVP.PL. Dostęp do filmu o Krawczyku jest bezpłatny, ale platforma przeznaczona jest dla osób, które opłacają abonament radiowo-telewizyjny.

Krzysztof Krawczyk, choć miał słabsze momenty, nigdy nie doprowadził się do scenicznego czy wizerunkowego upadku. Przez dekady cieszył się uznaniem i popularnością. Dokumentalny film biograficzny, który jest dostępny online, najlepiej tego dowodzi. Wydaje się, że jest kwestią czasu powstanie filmu fabularnego lub serialu, który opowiadałby o życiu i twórczości kultowego obecnie artysty. Niewykluczone, że taki powstanie szybciej, niż niektórym się wydaje.

Fot. Ilustracyjne: Areekw via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Archiwum: marzec 2024