Wydarzenia z okresu II wojny światowej to bezprecedensowy pokaz bezwzględności, która doprowadziła do pozbawienia życia setek tysięcy niewinnych ofiar. Holokaust, który był zakrojoną na szeroką skalę zagładą ludności o różnym pochodzeniu i wyznaniu, to coś, o czym wielu chciałoby zapomnieć. Z drugiej strony pamięć o ofiarach należy pielęgnować, dlatego historia ta powinna pozostać w nas żywa. Pomagają w tym filmy o Holokauście, które w bardzo plastyczny sposób przypominają te bolesne i tragiczne wydarzenia.

Filmy o Holokauście i Auschwitz – dlaczego są tak ważne? Roman Polański, Steven Spielberg i inni

Najlepsi reżyserzy sięgają w swoich filmach po takie zagadnienia jak getto, Holokaust, obozy koncentracyjne czy zagłady. To tematy trudne, ale ważne. Bo pamięć i historia to coś, o co powinno iść w parze. Istotna w produkcjach skupiających się na tak kontrowersyjnych zagadnieniach jest prawda historyczna. Warto więc sięgać po dzieła, które nie zakłamują tragicznej historii XX wieku i traumy, którą przeżyło wiele narodów na całym świecie. Poniżej znajdziecie tytuły, które bez wątpienia warto poznać. Choć nie będzie to łatwe doświadczenie…

„Wybór Zofii”

Choć to melodramat, Alan J. Pakula w „Wyborze Zofii” wiele miejsca poświęcił właśnie Holokaustowi i wydarzeniom z okresu II wojny światowej. Bohaterami filmu są bowiem Żyd mający obsesję na punkcie zbrodni, której dokonano na jego narodzie, a także Polka, która w Auschwitz straciła rodzinę. Nietrudno się domyślić, że ich wspólne relacje budowane są właśnie na traumie, którą współdzielą. Produkcja z 1982 roku doceniona została Oscarem, a zagrali w niej Meryl Streep i Kevin Kline. O filmie było głośno w latach 80., a to za sprawą odważnego podejścia do trudnych zagadnień.

„Korczak”

Film biograficzny przybliżający sylwetkę doktora Janusza Korczaka. Pedagoga oraz działacza społecznego, który prowadził sierociniec dla dzieci żydowskich. Gdy wybucha wojna, nie zważając na niebezpieczeństwo, nadal prowadzi on swoją działalność. Ratuje dziesiątki istnień, chroniąc swoich bezbronnych podopiecznych. Film „Korczak” wyreżyserowany został przez Andrzeja Wajdę, który pracował na scenariuszu Agnieszki Holland. W tej świetnie zrealizowanej i przejmującej produkcji zagrali Wojciech Pszoniak, Zbigniew Zamachowski czy Ewa Dałkowska.

„Lista Schindlera”

Jeden z najgłośniejszych filmów o Holokauście. „Lista Schindlera” wyreżyserowana została przez Stevena Spielberga, a kręcono ją między innymi w Polsce. Opowiada przejmującą historię Oskara Schindlera, który podczas II wojny światowej uratował przed pobytem w obozach koncentracyjnych ponad 1000 Żydów. Film z 1993 roku doceniony został siedmioma Oscarami i wieloma innymi nagrodami przemysłu filmowego. W produkcji swoim aktorskim kunsztem zachwycili Ralph Finnes (zagrał komendanta obozu, Amona Goetha), Lian Neeson, Ben Kingsley i Andrzej Seweryn.

„Życie jest piękne”

Film ma przewrotny tytuł, ale również formę. Choć rozgrywa się na terenie obozu koncentracyjnego, nie brakuje w nim wątków komediowych. Oczywiście dramatycznych również nie brakuje. Roberto Benigni przybliżył historię Guido, który będąc zniewolonym na terenie obozu, próbuje przekonać swojego syna, że otaczająca ich rzeczywistość to jedynie forma zabawy. Możemy więc mówić zatem o prawdziwym rollercoasterze emocji, a także niesamowicie plastycznej opowieści o tragicznych czasach wojny. Film doceniono trzema Oscarami.

„Musimy sobie pomagać”

O trudach okresu wojennego opowiedzieć postanowili również Czesi, którzy odpowiedzialni są za film „Musimy sobie pomagać”. Główni bohaterowie, bezdzietne małżeństwo, przyjmuje pod swój dach Żyda, który uciekł z obozu koncentracyjnego. Mimo niebezpieczeństwa postanowili mu pomóc. To kolejny tytuł w naszym zestawieniu, w którym pojawia się pierwiastek komediowy. Możemy tutaj jednak mówić o czarnej komedii, a także filmie, który w nieco inny sposób podchodzi o trudnej tematyki, z którą się mierzy. Za produkcję odpowiedzialny jest Jan Hřebejk.

 „Pianista”

Wśród filmów o zagładzie, to właśnie „Pianista” wymieniany jest jako jeden z najbardziej przejmujących. Roman Polański w 2002 roku podbił kina na całym świecie. Przypomniał o prawdziwych wydarzeniach z życia Władysława Szpilmana, znakomitego polskiego pianisty, który robił wszystko, żeby przeżyć w okupowanej Warszawie. Produkcja jest niezwykle realistyczna, a co za tym idzie mroczna i oddziałująca na wyobraźnię. Doceniona została trzema Oscarami, a aktorską klasą wykazał się w nim Adrien Brody.

„Chłopiec w pasiastej piżamie”

W 2008 roku Mark Herman stworzył jeden z najgłośniejszych filmów XXI wieku. Zaprezentował historię ośmioletniego syna oficera SS, który zaprzyjaźnia się z przebywającym w obozie chłopcem żydowskiego pochodzenia. Znajdują się po obu stronach ogrodzenia z drutu kolczastego. Niezwykle przejmująca opowieść, która pokazuje okrucieństwo wojny, a także niewinność przypadkowych ofiar. Produkcja zachwyciła recenzentów realizmem, a także niecodziennym podejściem do tematu zagłady Żydów.

„Syn Szawła”

Węgierski film stworzony przez László Nemes opowiada historię członka Sonderkommando z Auschwitz, który stawia sobie jeden cel – chce z godnością pochować chłopca, który został zamordowany. Widzi w nim bowiem swojego syna. Trudny, dający do myślenia, przejmujący. „Syn Szawła” to bez wątpienia jeden z najlepszych filmów o Holokauście. Ponownie twórcy skupili się na pokazaniu ludzkich odruchów w nieludzkich okolicznościach. Produkcja doceniona została najważniejszą nagrodą przemysłu filmowego.

Nie tylko filmy dokumentalne skupiają się na wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Pogrom Żydów, obozy zagłady i koncentracyjne czy getta – to wszystko tematy, którymi zajmują się twórcy produkcji fabularyzowanych. Choć to trudny temat, decydują się na jego realizację. Ponieważ uważają, że to wydarzenia, które trzeba odpowiednio naświetlić i o nich przypomnieć. Filmy o Holokauście są trudne w odbiorze, ale dobrze, że powstają. Temat Holokaustu nigdy nie powinien zostać zapomniany czy przemilczany. 

Archiwum: styczeń 2024