Istnieje wiele różnorodnych kategorii tematycznych, gdy mowa jest o filmach. Filmy o koniach to właśnie jedna z takowych kategorii. Jakie produkcje z owymi zwierzętami w rolach głównych są warte sprawdzenia? Czy z zasady muszą to być westerny? Niekoniecznie. Filmy o koniach to często przemyślane i sprawnie zrealizowane dramaty. Przekonaj się, jakie tytuły z tego nurtu są najciekawsze. Oto nasze subiektywne zestawienie najlepszych produkcji tego rodzaju.

„Niepokonany Seabuscuit” (2003)

Filmy o koniach to niejednokrotnie historie oparte na prawdziwych wydarzeniach. Tak właśnie jest w przypadku tej produkcji, która ukazuje losy tytułowego konia wyścigowego. Seabuscuit to koń, który pod koniec lat trzydziestych wygrał kilkanaście niezwykle prestiżowych wyścigów. Jego legenda była znana w całych Stanach Zjednoczonych. Po dziś dzień zwierzę uchodzi za jednego z najlepszych wierzchowców wyścigowych w historii.

Przez lata powstało kilka filmów i książek o owym ogierze. Jedną z najsłynniejszych filmowych opowieści o wierzchowcu stworzył reżyser Gary Ross znany z takich filmów jak „Miasteczko Pleasantville” czy „Igrzyska śmierci”. Na ekranie znalazły się takie gwiazdy jak Tobey Maguire, Elizabeth Banks czy Jeff Bridges. Ten film to typowa podnosząca na duchu opowieść w duchu „american dream”, jednak solidnie wykonana. Produkcja doczekała się aż siedmiu nominacji do Oscara w tym za scenariusz i dla najlepszego filmu roku.  

„Zaklinacz koni” (1998)

Filmy o koniach to nierzadko dramaty, w których nie brakuje dobrych ról aktorskich. Takim tytułem jest „Zaklinacz koni” w reżyserii Roberta Redforda, w którym głównego bohatera zagrał on sam, a na ekranie partnerowała mu młodziutka wtedy Scarlett Johansson. Dla młodej aktorki „Zaklinacz…” był ważnym tytułem, który sprawił, że po czasie doczekała się kolejnych ról w znanych produkcjach.

Grana przez nią postać to czternastoletnia Annie, która ulega poważnemu wypadkowi podczas jazdy konnej. Dziewczyna w wyniku wypadku traci nogę, co dla młodej i niezwykle aktywnej Annie jest prawdziwą tragedią. Matka dziewczynki (Kristin Scott Thomas) znajduje sposób, by jej pomóc. Wysyła córkę oraz jej okaleczonego mustanga na ranczo Toma Bookera, który zajmuje się leczeniem wierzchowców po traumatycznych przejściach. To punkt wyjścia do dramatu o poszukiwaniu radości życia, a także do niespodziewanego romansu. Wzruszający i solidny film obyczajowy.

Filmy o koniach – „Czas wojny” (2011)

Oryginalny tytuł tego filmu spod ręki Stevena Spielberga to „War Horse” czyli w wolnym tłumaczeniu „Koń wojenny”. To historia wierzchowca, który w 1914 roku zostaje sprzedany brytyjskim żołnierzom. Od tego momentu zwierzę bierze udział w wielu wydarzeniach na wojennych frontach, służąc w kawalerii.

Film wojenny od Stevena Spielberga – to brzmi dumnie i zapowiada produkcję na wysokim poziomie. Niestety, „Czas wojny” to nie „Szeregowiec Ryan”. Zestawienie, którego tematem są filmy o koniach, winno zawierać ten tytuł z racji na to, jak jest znany i popularny, przyznać jednak trzeba, że to nie największe dokonanie reżysera. „Czas wojny” zawiera wiele uproszczeń, scenariuszowych dłużyzn i scen po prostu zwyczajnie nudnych. Nie jest to obraz bardzo zły, ale na pewno jest to jeden z tych, które można obejrzeć w leniwie sobotnie popołudnie z braku innych możliwości.

„Czarny rumak” (1979)

Filmy o koniach to często pełne energii kino przygodowe. Przykładem takiej właśnie produkcji jest „Czarny rumak”. Ta produkcja z lat siedemdziesiątych to opowieść o chłopcu, który w wyniku katastrofy pewnego statku znalazł się na bezludnej wyspie wraz z pewnym rumakiem rodem z Arabii Saudyjskiej. Chłopiec zostaje szczęśliwie uratowany, a po powrocie do cywilizacji wraz z pewnym starym trenerem rozpoczyna przygotowania majestatycznego czarnego księcia do profesjonalnych wyścigów. Nietypowa i wciągająca historia.

W tej produkcji jedną z głównych ról zagrał słynny Mickey Rooney, aktor znany z produkcji z lat trzydziestych i czterdziestych. Rooney za swoją kreację otrzymał nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy aktor drugoplanowy”. Przegrał jednak rywalizację o statuetkę z Melvynem Douglasem.

„Hidalgo – Ocean ognia” (2004)

Filmy o koniach to emocje, tempo, niesamowita energia a nierzadko piękne plenery. Właśnie takie walory przedstawia ten film w reżyserii Joe Johnstona, w którym główną rolę zagrał znany z „Władcy pierścieni” Viggo Mortensen. Wcielił się tu w jeźdźca Franka T. Hopkinsa, który podejmuje się uczestnictwa w niezwykle wymagającym wyścigu zwanym Oceanem ognia. Jego formuła to kilka tysięcy kilometrów drogi, którą należy przebyć konno na pustyni. To prawdziwy wyścig marzeń przez Irak, Syrię i inne tereny. Wierzchowcem Franka, z którym przemierza on piekielne piaski, jest koń imieniem Hidalgo. Czy razem dokonają niemożliwego? Odpowiedź na to pytanie odnajdziesz w tym dobrze wykonanym i pełnym pięknych plenerów filmie.

„Elektryczny jeździec” (1979)

Kolejna propozycja na naszej liście to drugi już tytuł, w którym rolę główną gra Robert Redford. Tym razem Redford jako o wiele młodszy aktor. Wciela się on w postać Sonny’ego Steela, kowboja, który onegdaj był słynnym uczestnikiem rodeo, a obecnie zajmuje się reklamowaniem płatków śniadaniowych. Podczas nagrywania jednej z takich reklam mężczyzna zauważa, że dziki koń, który bierze udział w reklamie, jest pod wpływem narkotyków. Postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce i ucieka ze zwierzęciem, gnając niczym wicher.

Film w reżyserii Sydneya Pollacka to film przygodowy i dramat obyczajowy w jednym. Zawiera on w sobie także elementy romansu, jako że Steele’owi partneruje w jego poczynaniach pewna dziennikarka, a oboje zaczyna łączyć uczucie. W rolę tej ostatniej wcieliła się Jane Fonda, która w latach siedemdziesiątych znajdowała się u szczytu kariery.

„Jeździec” (2017)

Filmy o koniach to czasem historie, które dotyczą nie tyle zwierząt, co ujeżdżających je ludzi i ich dramatów. Taki właśnie jest „Jeździec” wyreżyserowany przez Chloe Zhao. Ta reżyserka dała się poznać szerokiej publiczności nie tak dawno za sprawą reżyserii „Nomadland”. Obraz z Frances McDormand w roli głównej przyniósł Zhao Oscara za reżyserię. Jednak artystka już we wcześniejszych latach pokazywała wielki talent. Obrazem, w którym objawiła swe ogromne możliwości, był właśnie „Jeździec”.

To historia mężczyzny, który jest gwiazdą rodeo. Niestety pewnego dnia ulega wypadkowi, który stawia pod znakiem zapytania jego dalszą karierę. Brady Blackburn nie wyobraża sobie jednak życia bez pasji, którą jest dlań rodeo. Dlatego postanawia kontynuować zmagania jeździeckie, nie zważając na ryzyko. Co ciekawe, ten przejmujący i oryginalny dramat został zainspirowany znajomością Zhao z prawdziwym jeźdźcem Brady Jandreau. I to właśnie Jandreau wcielił się tu w głównego bohatera. Zhao oparła scenariusz na prawdziwej historii mężczyzny, który również uległ poważnemu wypadkowi.

„Dzień na wyścigach” (1937)

Omawiane wyżej filmy o koniach to przede wszystkim dramaty i kino przygodowe. Jednak jak wiele tematów tak i ten może zostać ujęty w tonie komediowym. To właśnie uczynili bracia Marx w swoim filmie sprzed ponad osiemdziesięciu lat. Słynni komicy – Groucho, Harpo i Chico – występują tu w fabule, która koncentruje się wokół losów pewnego sanatorium. Pracuje w nim doktor Hugo Hackenbush (Groucho Marx), który z wykształcenia jest jednak weterynarzem i specjalistą od wierzchowców. Gdy miejsce zaczyna mieć kłopoty, doktor stwierdza, że jedyny sposób by je uratować, to wygranie pewnej gonitwy.

Tak jak inne filmy z braćmi Marx tak i ten zawiera w sobie potężną dawkę humoru. To humor sytuacyjny i slapstickowy. „Dzień na wyścigach” to lekki i wesoły film, który stanowi idealną propozycję, jeżeli zależy ci na odstresowaniu się i po prostu dobrej zabawie.

Filmy o koniach – „Zabójstwo” (1956)

Ostatni film na naszej liście to powrót do nieco poważniejszych wątków. „Zabójstwo” to opowieść kryminalna utrzymana w klimacie kina noir. Opowiada ona o grupie rzezimieszków, którzy układają plan kradzieży dwóch milionów dolarów podczas wyścigów konnych. Wszystko ma pójść jak z płatka i bez przeszkód. Ale jak nietrudno się domyślić, taki los nie jest pisany bohaterom…

„Zabójstwo” to dobrze napisany i wyreżyserowany kryminał. To nie może dziwić, jako że reżyserem i scenarzystą tegoż tytułu był nie kto inny jak sam Stanley Kubrick. Tak, ostatnia pozycja w naszym zestawieniu to jeden z wczesnych filmów autora takich hitów jak „Lśnienie” czy „Mechaniczna pomarańcza”. Kręcąc ten tytuł, Kubrick miał zaledwie dwadzieścia osiem lat. Czy jego wczesne dzieło bardzo odbiega od późniejszych dokonań? Przekonaj się sam!

Filmy o koniach – podsumowanie

Tytuły, które tu przedstawiliśmy to różnorodne podejścia do omawianego tematu. Ogiery występujące w filmach to najczęściej albo zwierzęta rodem z Dzikiego Zachodu, albo zwierzęta wyścigowe (jak Seabiscuit czy Secretariat). Jak widać, filmy te mogą przybierać różne oblicza, począwszy od dramatycznych, a skończywszy na komediowych. Wybierz coś dla siebie i pamiętaj, że to nie wszystkie dostępne tytuły, a jedynie nasz subiektywny wybór. Można znaleźć filmy dokumentalne, filmy familijny, a nawet animowane w tej tematyce. Filmowa stadnina jest bardzo rozległa!

Archiwum: kwiecień 2024