Wiele mówi się o kultowych filmach o włoskiej czy amerykańskiej mafii. To bez wątpienia dzieła godne polecenia, ale my również nie możemy narzekać na kino gatunkowe w tym zakresie. Filmy o polskiej mafii w wielu przypadkach ciekawie podchodzą do zagadnienia. Najczęściej dotykają one okresu przemian i lat 90., gdy do głosu dochodzili liderzy z Pruszkowa i Wołomina. To kawał ciekawej najnowszej historii Polski, a niektóre filmy fabularne są tego najlepszym dowodem.

Filmy o polskiej mafii, które trzeba znać!

Zatem od czego zacząć? Poniżej znajdziecie kilka tytułów, które do tematu podchodzą na różne, ale jakże interesujące sposoby. Jeśli więc interesują was filmy o polskiej mafii, są to produkcje, które zwyczajnie powinniście znać. Znalazło się nawet miejsce dla jednej komedii, która bez wątpienia podchodzi o poważnego skądinąd tematu w bardzo ciekawy sposób. Zaczynajmy!

„Psy”

Jeden z najlepszych polskich filmów pokazujących okres przemian przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Opowiada historię byłego funkcjonariusza Służb Specjalnych, Franza Maurera, który wpada w sam środek mafijnych porachunków. Znakomita kreacja Bogusława Lindy i dziesiątki kultowych obecnie tekstów. Tytuł Władysława Pasikowskiego to jeden z najlepszych i najważniejszych polskich filmów sensacyjnych w historii. Na ekranie pojawili się również Marek Kondrat, Cezary Pazura i Janusz Gajos.

„Miasto prywatne”

Linda zyskał sławę po roli w „Psach” i szybko trafił do innej produkcji o polskiej mafii. „Miasto prywatne” opowiada o przestępcach, którzy postanowili się zorganizować, żeby czerpać krociowe zyski z napadów i kradzieży. W filmie Jacka Skalskiego ukazano ponownie czas bezprawia stanowiącego następstwo przemian społecznych i gospodarczych w Polsce. Obok Lindy pojawili się Mirosław Baka, Maciej Kozłowski oraz Mirosław Zbrojewicz.

„PitBull”

Film z czasów, gdy Patryk Vega był jeszcze reżyserem z pomysłem i ambicjami. Jego serial pod tym samym tytułem był przebojem TVP. Powstała również jego wersja kinowa, którą skrócono do nieco ponad półtorej godziny. To skondensowanie okazało się dobrym wyjściem, ponieważ w filmie pozostawiono wszystko, co najlepsze. Produkcja skupia się na poczynaniach policjantów z Wydziału Zabójstw, którzy ścigają ormiańskiego przestępcę. „PitBull” to znakomite aktorskie kreacje Marcina Dorocińskiego, Andrzeja Grabowskiego i Janusza Gajosa.

„Chłopaki nie płaczą”

Olaf Lubaszenko w krzywym zwierciadle opowiedział o tym, jak funkcjonuje mafia w Polsce. Punktem wyjścia jest postać Kuby, młodego skrzypka, który przypadkowo wpada w sam środek gangsterskich porachunków. Więcej jednak w tym wszystkim śmiechu niż sensacji. „Chłopaki nie płaczą” uznawane jest obecnie za dzieło kultowe. Pełne śmiesznych scen i ikonicznych dialogów. W filmie zagrali Maciej Stuhr, Cezary Pazura i Michał Milowicz.

„Świadek koronny”

Fabuła filmu skupia się na Janie Blachowski, skruszonym gangsterze, który podczas rozmowy z dziennikarzem obciąża liderów mafii pruszkowskiej. Jarosław Sypniewski i Jacek Filipiak, odpowiedzialni za „Świadka koronnego”, połączyli w swoim dziele film gangsterski z melodramatem. Stworzony na zlecenie TVN film okazał się sukcesem komercyjnym, który doceniono wieloma nagrodami. Zagrali w nim Paweł Małaszyński, Artur Żmijewski oraz Robert Więckiewicz.

„Kobiety mafii”

Dużo było o mężczyznach, teraz czas na kobiety. Kobiety mafii. Film przygotował wspomniany już tutaj Patryk Vega, który ponownie postanowił przypomnieć się fanom kina gangsterskiego. W swoim filmie opowiedział o Beli z ABW, która dostaje zadanie rozpracowania mafii zajmującej się handlem narkotykami. W produkcji nie brakuje akcji, ostrych dialogów i wyrazistych postaci. Główne role zagrały w niej Olga Bołądź, Agnieszka Dygant i Katarzyna Warnke.

 „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”

Film sensacyjny w reżyserii Macieja Kawulskiego był objawieniem 2019 roku. Wciągająca, wielowątkowa historia osadzona w mafijnych realiach przyciągnęła do kin tysiące widzów. Wyszli oni z kin zadowoleni, ponieważ „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” to kawał dobrego kina gatunkowego. Opowiada on historię najgroźniejszego gangstera w Polsce, który swoją przestępczą drogą rozpoczął już w latach 70. XX wieku.

Widać po powyższych przykładach, że filmy o polskiej mafii mogą być naprawdę udanymi produkcjami. Spójna fabuła i wyraziści bohaterowie to coś, co łączy wspomniane wyżej produkcje. Oczywiście filmów gangsterskich, które powstały w naszym kraju, jest więcej. Nie zawsze są to jednak pozycje godne zainteresowania. Swoją przygodę z tego typu kinem gatunkowym polecamy rozpocząć od jednego z powyższych tytułów.

Archiwum: luty 2024