Szpitale i odziały psychiatryczne to miejsca, które nie mają dobrej prasy. W kinematografii przedstawia sie je jako niebezpieczne i często funkcjonujące poza systemem placówki. Przygotowane przez nas filmy o szpitalach psychiatrycznych często wpisują się w ten schemat. Który z nich wzbudzi w tobie najwięcej skrajnych emocji?
„Lot nad kukułczym gniazdem” (1975) reż. Miloš Forman
Ta klasyka filmów o psychiatryku od dziesięcioleci inspiruje nowych twórców. Przestępca, Randal McMurphy postanawia symulować chorobę psychiczną, aby uniknąć kary pozbawienia wolności w więzieniu. Trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie pod czujnym okiem Ratched próbuje podjudzić swoich towarzyszy do buntu.
Doskonały scenariusz oraz wybitne role Jacka Nicholsona oraz Louise Fletcher sprawiły, że film nie tylko otrzymał mnóstwo nagród, ale także przeszedł do historii kina. Jeżeli jeszcze go nie widziałeś, koniecznie nadrób zaległości a następnie sięgnij po literacki pierwowzór pod tym samym tytułem autorstwa Kena Kesey’a.
„Przerwana lekcja muzyki” (1999) reż. James Mangold
Ten amerykański dramat psychologiczny przyniósł ogromną sławę młodej Angelinie Joli. Pikanterii dodaje fakt, że scenariusz zostały oparty na wspomnieniach Susanny Kaysen, która w latach sześćdziesiątych spędziła półtora roku na zamkniętym oddziale szpitala psychiatrycznego tuż po próbie samobójczej.
„Przerwana lekcja muzyki” jest filmem, który po latach ciągle budzi emocje. W przeciwieństwie do wielu innych filmów o psychiatryku tutaj obserwujemy luksusową klinikę dla młodych dziewcząt z wyższych sfer. Gwiazdorska obsada sprawiła, że film otrzymał kilka Oscarów.
„Gothica” (2003) reż. Mathieu Kassovitz
Dramat psychologiczny z początków XXI wieku zrobił wielkie wrażenie na całym świecie. Laureatka Oscara Halle Berry gra tutaj psycholożkę, która opiekuje się pacjentami na oddziale psychiatrycznym więzienia. W pewnym momencie budzi się jako pacjentka tego szpitala oskarżona o brutalne morderstwo. Czy uda jej się rozwikłać intrygę? A może po prostu cierpi na chorobę psychiczną?
„Gothica” to nieco zapomniany film, który łączy w sobie elementy thrillera, horroru i dramatu psychologicznego. Zdecydowanie warto do niego wrócić, szczególnie podczas maratonu filmów o szpitalu psychiatrycznym.
„12 małp” (1995) reż. Terry Gillam
Kultowy film z Brucem Willisem w roli głównej do dzisiaj budzi emocje. Główny bohater, więzień, zostaje wysłany w przeszłość. Jego najważniejszym zadaniem jest ostrzeżenie ludzkości przed nadchodzącą wyniszczającą pandemią. Oczywiście po przybyciu na miejsce nie budzi zaufania i bardzo szybko trafia do zamkniętego szpitala psychiatrycznego.
Jeżeli szukasz filmów o psychiatryku, które jednocześnie zachwycają wartką akcją ta produkcja z pewnością będzie dla ciebie dobrym wyborem na wieczór. Nic dziwnego, że produkcja dostała dwie nominacje do Oscara i wygrała Złoty Glob.
„Niepoczytalna” (2018) reż. Steven Soderbergh
Na końcu naszego zestawienia filmów o psychiatryku znalazła się stosunkowo nowa produkcja. „Niepoczytalna” (w roli głównej gwiazda serialu „The Crown” Claire Foy). Jej bohaterka, Sawyer cierpi na lęki społeczne i ma problemy z nawiązywaniem relacji z innymi. Po tym, jak pochopnie przyznaje się do myśli samobójczych, zostaje umieszczona na oddziale zamkniętym.
„Niepoczytalna” to ciekawa produkcja, która została nakręcona… iPhonem! Fabuła nawiązuje do klasycznych elementów filmów o szpitalach psychiatrycznych a rola Claire Foy została bardzo dobrze oceniona.
Filmy o szpitalu psychiatrycznym to nie tylko horrory. Jeżeli interesuje cię ta tematyka możesz powodzeniem wybrać jeden z przygotowanych przez nas tytułów. Obok klasyków znalazły się tutaj nowsze, ale równie fascynujące produkcje.