Interesuje cię działalność organizacji ruchu oporu z czasów II Wojny Światowej lub wojna w Wietnamie? A może wolisz starożytność lub obraz doceniony przez krytyków, który w swoim czasie otrzymał Oscara za najlepszy film? W rozbudowanej bibliotece możesz przebierać godzinami! Seriale będą na później, w tym artykule interesują nas filmy wojenne – Netflix nie daje powodów do narzekań na ubogi wybór. Klasyki sprzed kilkudziesięciu lat, produkcje z Polski, gorące nowości… a nawet wojny, legendarne bitwy i sensacyjne historie, które nigdy nie wydarzyły się w rzeczywistości. Sprawdź!
Wojna to trudny temat, ale nie wszystkie filmy wojenne Netflixa utrzymają poważną konwencję
Doskonałym przykładem będzie tutaj produkcja własna platformy, czyli „Machina wojenna” z 2017 roku. To ostra satyra na działania USA w Afganistanie wykorzystująca i przerysowująca wątki z książki „Wszyscy ludzie generała” autorstwa Michaela Hastingsa. „The Operators: The Wild and Terrifying Inside Story of America’s War in Afghanistan” prezentowała sporo historii zza kulis wysokich szczebli dowództwa, w które trudno było uwierzyć. Wojna na ekranie, ukazana w krzywym zwierciadle, wygląda jeszcze dziwniej.
Jeśli chodzi o kategorie poświęcone filmom wojennym, Netflix oferuje dwa główne katalogi –„Filmy akcji i przygodowe o tematyce wojskowej” i „Filmy wojenne”. Znajdują się w nich następujące podgrupy:
- Popularne w serwisie Netflix;
- Nowości;
- Filmy oparte na faktach;
- Emocjonujące filmy;
- Filmy akcji;
- Filmy trzymające w napięciu;
- Nagrodzone filmy;
- Filmy polskie;
- Kino światowe;
- Filmy dokumentalne.
Najlepsze filmy wojenne na Netflixie. Lista wybranych tytułów, które warto obejrzeć
Część z nich to poruszające dramaty wojenne, pokazujące cierpienie pojedynczych ludzi lub dylematy oficerów. Inne pozycje prezentują efektowne kino akcji – wybuchy i strzelaniny bez niuansowania czy moralnych rozterek. W filmach i serialach wojennych akcja najczęściej dzieje się w XX i XXI wieku, ale Netflixowi nie brakuje produkcji prezentujących zupełnie inne czasy. Zamiast tworzyć ranking TOP 10, po prostu wymienimy tytuły, którym warto poświęcić więcej uwagi. Wojnę ukazują m.in.:
- „Dunkierka”;
- „Szeregowiec Ryan”;
- „Bękarty wojny”;
- „Riphagen”;
- seria „Jarhead”;
- „Helikopter w ogniu”;
- „Niezłomny”;
- „Troja”;
- „Lew z Flandrii”;
- „Snajper: Dziedzictwo”;
- „Patria”;
- „Chwała”;
- „Najkrótszy dzień”;
- „Nadejdzie świt”;
- „Lawrence z Arabii”;
- „Parszywa dwunastka”;
- „Cudowny dzień”;
- „Droga Hitlera do władzy”;
- „Snuf de Hond in Oorlogstijd”;
- „303: Bitwa o Anglię”;
- „Dywizjon 303: Historia prawdziwa”;
- „Kurier”;
- „Legiony”;
- „Karbala”;
- „Róża”;
- „Kamerdyner”;
- „Generał Nil”;
- „Katyń”;
- „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”;
- „Miasto 44”;
- „Kamienie na szaniec”.
Filmy wojenne Netflix Originals – dotychczasowe premiery, zapowiedziane nowości
Jak wszystkim widzom wiadomo, potentat streamingu mocno angażuje się w powstawanie rozmaitych produkcji filmowych i seriali. Do kategorii „Tylko na Netflix” trafiają również tytuły, na które platforma posiada jakąś formę wyłączności. Poniżej lista filmów wojennych, które otrzymały charakterystyczny znaczek czerwonego „N”:
- „Beasts of No Nation”;
- „Oblężenie Jadotville”;
- „Sand Castle”;
- „Machina wojenna”;
- „Pięciu braci”;
- „Król wyjęty spod prawa”;
- „Czarny krab”;
- „Mosul”;
- „Zapomniana bitwa”;
- „Cienie pod powiekami”;
- „Fotograf z Mauthausen”;
- „Najpierw zabili mojego ojca”;
- „Bankier oporu”;
- „Tajny obóz: Naziści w Ameryce”;
- „Ojciec, żołnierz, syn”;
- „Steel Rain”;
- „’76”;
- „Korespondenci śmierci”;
- „Dynasty Warriors”;
- „Gunjan Saxena: Dziewczyna z Kargil”;
- „Król”;
- „Na Zachodzie bez zmian”;
Ostatni z wymienionych tytułów ma się ukazać jeszcze w 2022 roku, choć nie można wykluczyć opóźnień w realizacji. Pozostałe filmy wojenne Netflix Originals z powyższej listy są już dostępne, również dla polskich subskrybentów. Miłośnicy filmów wojennych mają w czym wybierać na Netflixie – a który wywarł na ciebie największy wpływ?