Filmy młodzieżowe są z zasady dużo poważniejsze niż filmy dla dzieci. Nie oznacza to oczywiście, że te drugie nie są pouczające. Wiele tytułów dla najmłodszych niesie za sobą wiele wartościowych informacji – związanych z przyjaźnią, relacjami i tak dalej. Produkcje dla nastoletnich widzów mają podobne założenia, ale zwyczajnie poważniejszą, bardziej dopasowaną do odbiorców formę. Mogą być śmieszne, mogą wzruszające, ale co najważniejsze – muszą nieść za sobą konkretny przekaz. Wartościowe filmy dla młodzieży? Na szczęście ich nie brakuje!

Wartościowe filmy dla młodzieży, czyli co polecić nastolatkom?

Obecnie zalewani jesteśmy różnego rodzaju tytułami, a niektóre z nich skierowane są właśnie do młodzieży. Warto jednak bliżej się im przyjrzeć, ponieważ często nie niosą za sobą żadnej merytorycznej wartości. Podobnie jak filmy dla dzieci, również te dla młodzieży mają bezpośredni wpływ na odbiorcę, mogą go kształtować, a także przekazywać wiedzę oraz wartości. Kluczem jest więc wybieranie wartościowych filmów dla młodzieży. Tych na szczęście jest całkiem sporo, a najciekawsze znajdziecie poniżej.

„Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele”

Choć to film o przedszkolakach, przekazuje on wiele ważnych i uniwersalnych wartości związanych z relacjami międzyludzkimi oraz przyjaźnią. Wyreżyserowany przez Arne Lindtner Næss tytuł spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków i widzów, a doceniono go również za warstwę audiowizualną. Stanowi dobrą przeciwwagę dla amerykańskich animacji, których ostatnio powstaje bardzo wiele. „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” to film dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy wyciągnie z niego coś dla siebie.

„Anne+: Film”

To już dzieło dużo poważniejsze, ponieważ opowiada o queerowej dwudziestolatce imieniem Anne, która próbuje znaleźć sobie miejsce na ziemi. Miejsce, gdzie będzie mogła dokończyć swoją powieść i znaleźć miłość swojego życia. Holenderski dramat to dzieło, które warto obejrzeć, ponieważ pokazuje, jak funkcjonują obecnie młodzi ludzie. Ludzie, którzy z powodu swojej odmienności nie potrafią znaleźć sobie miejsca na ziemi. To trudne, ale pouczające dzieło od Valerie Bisscheroux.

„Łatwa dziewczyna”

Choć tytuł może być nieco mylący, film z 2010 roku to dzieło wartościowe i ważne. Opowiada o tym, jak – dążąc do akceptacji otoczenia – popaść można w niełaskę. Jak jedno kłamstwo może wpłynąć bezpośrednio na życie osoby, która się go dopuściła. Choć to komedia, wiele w niej wątków, które będą bliskie współczesnej młodzieży. W tytule Willa Glucka zagrała niezastąpiona Emma Stone.

„Opowieści z Narnii”

Dobre filmy dla 11-latki? Seria „Opowieści z Narnii” sprawdzi się zarówno wśród starszych dzieci, jak i młodzieży. Sięgają zresztą po nią również dorośli. Filmy nagrodzone między innymi Oscarami to kino familijne najwyższej próby. Choć mają one wydźwięk przygodowy, można znaleźć w nich wiele wątków, które są wartościowe – chociażby o oddaniu, przyjaźni i braterstwie. Zdecydowanie warto sięgnąć po te doceniane tytuły, które nawet po latach świetnie się ogląda.

„Klub winowajców”

Klasyczne kino młodzieżowe, które było hitem lat 80. Reżyser John Hughes opowiedział historię kilku uczniów pochodzących z różnych środowisk, którzy w ramach kary musieli spędzić ze sobą jedną sobotę. Brzmi banalnie, ale wydarzenie to doprowadziło do wielu ważnych dla bohaterów wydarzeń. Niewielkim kosztem udało się zrealizować film, który zmienił oblicze kinematografii dla młodzieży. Dekady mijają, a „Klub winowajców” to wciąż pozycja obowiązkowa!

„Bella i Sebastian”

Piękne, wzruszające kino rodem z Francji. To opowieść o chłopcu, który postanowił zrobić wszystko, żeby uratować skazanego na śmierć psa, który dziesiątkował stado owiec. Chroni czworonoga i zyskuje przyjaciela na całe życie. Nicolas Vanier opowiedział uniwersalną, piękną historię dziecięcej miłości do zwierząt. Miłości, której powinni uczyć się od niego również dorośli.

„Gwiazd naszych wina”

Ekranizacja głośnej powieści Johna Greena z 2014 roku, która stała się wielkim kinowym przebojem. „Gwiazd naszych wina” opowiada o Hazel, która ma raka. Zamyka się w sobie. Namówiona przez rodzinę idzie na spotkanie grupy wsparcia. Spotyka tam Gusa, byłego koszykarza z amputowaną nogą. Rozwija się między nimi uczucie, które daje im radość w pełnym bólu życiu. Za tytuł odpowiedzialny jest Josh Boone.

„Ósma klasa”

Komediodramat Burnhama opowiada historię momentu przejścia, którego dokonać musi każda uczennica – ze szkoły podstawowej do średniej. Dla Kayle, która ma spore problemy z relacjami międzyludzkimi to ogromne wydarzenie. Dziewczyna robi jednak wszystko, żeby nowa szkoła stała się dla niej bezpiecznym miejscem. Okazuje się to niezwykle trudne. To bez wątpienia jeden z najbardziej wartościowych filmów dla młodzieży.

„Sztuka dorastania”

Film o miłości potwierdzający, że przeciwności się przyciągają. George słynie z tego, że robi wszystko po linii najmniejszego oporu. Nieoczekiwanie zaprzyjaźnia się z popularną i piękną Sally. Pod jej wpływem chłopak zaczyna się zmieniać, goniąc za swoimi marzeniami. W tytule Gavina Wiesena zagrali Freddie Highmore i Emma Roberts. Tytuł zebrał bardzo pochlebne recenzje.

„Stowarzyszenie Umarłych Poetów”

Jeśli chodzi o najlepsze filmy młodzieżowe, to jest to pozycja obowiązkowa. Peter Weir nagrał pod koniec lat 90. XX wieku film o charyzmatycznym nauczycielu jeżyka angielskiego, który postawił sobie jeden życiowy cel – wpojenie swoim uczniom miłość do poezji. W tym celu stosuje wiele niekonwencjonalnych metod. Główne role w tym kultowym już dziele zagrali Robin Williams, Ethan Howke, Josh Charles i Robert Sean Leonard. „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” docenione zostało Oscarem, w pełni zasłużonym. 

Zaprezentowane 10 filmów to tytuły, które powinien obejrzeć każdy nastolatek. To propozycje z różnych obszarów gatunkowych, a jednocześnie wartościowe pod względem przekazywanych treści. Młodzieżowe filmy nie muszą być ani nudne, ani głupie. To stereotyp, który można w łatwy sposób obalić – sięgając po jeden z zaproponowanych tytułów. Dobrze dobrane filmy fabularne mogą odegrać ważną rolę w procesie rozwoju nastoletniego widza. Warto mieć tego świadomość podczas wybierania tytułów na wspólny seans. Adaptacje filmowe, zabawne komedie, wciągające dramaty – możliwości jest naprawdę wiele. Ważne, żeby były one ciekawe i pouczające.

Archiwum: luty 2024