Bajki i filmy animowane nie muszą być przeznaczone tylko dla młodych widzów. Obecnie scenarzyści dbają o to, żeby była to świetna rozrywka dla całej rodziny. Do niedawna nie było to oczywiste, ale odkąd w kinach pojawił się „Shrek” (2001), w którym z pozoru bajkowe postaci oferowały szeroki wachlarz żartów i aluzji zrozumiałych wyłącznie dla widzów dorosłych, kino familijne nabrało nowej jakości. Sprawdźcie interesujące filmy dla dzieci i dorosłych warte obejrzenia.

„Niekończąca się opowieść” (1984), reż. Wolfgang Petersen

Filmowa adaptacja powieści napisanej przez Michaela Endego o tym samym tytule. Bastian (Barret Oliver) to młody chłopiec, który wiedzie ponure życie, dręczony przez szkolnych okrutników. Pewnego razu ucieka do księgarni, gdzie stary właściciel odkrywa przed nim starożytną księgę opowieści, o której ostrzega go, że może być niebezpieczna. Wkrótce potem „pożycza” książkę i zaczyna ją czytać na szkolnym strychu, gdzie zostaje wciągnięty do mitycznej krainy Fantazji rozpaczliwie potrzebującej bohatera, który ocali ją przed zniszczeniem. Kultowy film, który doczekał się kontynuacji.

„Lassie” (1994), reż. Daniel Petrie

Zdeterminowana, by rozpocząć nowe życie na wsi rodzina Turnerów – tata (Steve Tenney), macocha (Laura Slater), mała Jennifer (Brittany Boyd) i nastoletni Matt (Tom Guiry) – wyjeżdża z Baltimore do Wirginii. Przeprowadzka stwarza problemy dla wszystkich, a zwłaszcza dla Matta, który czuje się zagubiony i samotny w nowym otoczeniu. Na szczęście Turnerom pomaga bezdomny owczarek collie, który staje się częścią ich życia, a Matt dojrzewa dzięki nieugiętej lojalności psa. Lassie to wzruszający film przygodowy dla dzieci.

„Andre” (1994), reż. George Miller

Ciekawy film dla dzieci o wyjątkowej przyjaźni dziecka i zwierzęcia. Toni Whitney (Tina Majorino) i jej rodzina adoptują małe lwiątko morskie i nazywają je Andre. Kiedy rośnie, zaczyna rozrabiać, co zniechęca lokalnych rybaków do zwierzęcia. Jeden z nich, Billy Baker (Keith Szarabajka), jest zły na Whitneyów, ponieważ ojciec Toni, Harry (Keith Carradine), został mianowany kapitanem portu zamiast niego, częściowo z powodu foki. Kiedy jednak humorystyczne wybryki lwa morskiego przyciągają uwagę mediów, co podkopuje biznes jego brata Marka (Joshua Jackson), jest on jeszcze bardziej zdenerwowany.

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” (2001), reż. Chris Columbus

Adaptacja bestsellerowej powieści autorstwa J.K. Rowling o tym samym tytule. Pierwsza część magicznych przygód Harry’ego Pottera (Daniel Radcliffe), który jest zwykłym jedenastoletnim chłopcem, przymusowym służącym u swojej ciotki i wujka. Pewnego dnia dowiaduje się, że jest czarodziejem i zostaje zaproszony do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Harry zostaje wyrwany z prozaicznej egzystencji przez Rubeusa Hagrida (Robbie Coltrane), strażnika Hogwartu, i wrzucony do świata zupełnie obcego zarówno jemu, jak i widzom. Harry z łatwością nawiązuje przyjaźnie w nowej szkole. Wkrótce jednak przekonuje się, że świat czarodziejów jest dla niego o wiele bardziej niebezpieczny, niż mógłby przypuszczać, i szybko przekonuje się, że nie wszystkim czarodziejom można ufać.

„Król Lew” (1994), reż. Roger Allers | Rob Minkoff

Chyba najpiękniejsza bajka dla dzieci zrealizowany przez wytwórnię Walta Disneya. Młody lwi książę Simba zostaje wyrzucony ze swojego domu przez okrutnego wuja Skazę, który twierdzi, że zabił on własnego ojca – Mufasę. Zrozpaczone lwiątko ucieka jak najdalej lwiego królestwa. Podczas gdy wuj rządzi żelazną łapą, książę dorasta poza Sawanną, żyjąc według filozofii „Hakuna matata” czyli: Nie martw się o nic do końca swoich dni. Kiedy jednak przeszłość zaczyna go prześladować, młody książę musi zdecydować o swoim losie: Czy pozostanie wyrzutkiem, czy też stawi czoło swoim demonom i stanie się tym, kim powinien być?

„Epoka lodowcowa” (2002), reż. Chris Wedge | Carlos Saldanha

W czasach, gdy Ziemia była opanowana przez lodowce, a zwierzęta starały się ratować przed nadchodzącą katastrofą, męczący leniwiec Sid, gburowaty mamut Manny i cwany tygrys szablozębny Diego musieli stać się superbohaterami. Cała trójka niechętnie jednoczy się, gdy muszą zwrócić ludzkie dziecko jego ojcu, jednocześnie stawiając czoła śmiercionośnym żywiołom nadchodzącej epoki lodowcowej. Z pozoru odmienne charaktery, stojąc w obliczu wspólnej misji, zacieśniają relacje, aby wkrótce stać się najlepszymi przyjaciółmi. Pierwsza część okazała się hitem, więc powstały kolejne animacje z przygodami trójki przyjaciół.

„E.T.” (1982), reż. Steven Spielberg

Po tym, jak łagodny i delikatny kosmita zostaje uwięziony na Ziemi, odkrywa go i zaprzyjaźnia się z nim młody chłopiec o imieniu Elliott (Henry Thomas). Przyprowadzając pozaziemską istotę do swojego domu na przedmieściach Kalifornii, Elliott przedstawia E.T., tak nazywa kosmitę, swojemu bratu i jego młodszej siostrze Gertie (Drew Barrymore). Dzieci decydują, że zachowają jego istnienie w tajemnicy. Wkrótce jednak E.T. zapada na chorobę, co powoduje interwencję rządu i tragiczną sytuację zarówno dla Elliotta, jak i jego kosmicznego przyjaciela.

Filmy dla dzieci to bogaty i różnorodny gatunek kina. Są to historie zarówno bawiące,, jak i wzruszające, jednak za każdym razem niosące za sobą ważne przesłanie. Skorzystaj z naszego rankingu i wybierz produkcję na wspólny rodzinny seans.

Archiwum: marzec 2024