Więzienie to przestrzeń, do której bardzo często chętnie zaglądają filmowcy. Za więziennym murem może się rozgrywać wiele dramatów. To sceneria tak dla dramatów odsłaniających prawdę o ludzkiej psychice jak i dla dobrych filmów sensacyjnych. W niniejszym zestawieniu prezentujemy zarówno jedne jak i drugie. Poznaj nieszablonowe i znakomite produkcje. Dowiedz się więcej o filmach, które wielokrotnie przynosiły nagrody grających w nich aktorom. Znajdź film o więzieniu dla siebie! Oto najlepsze filmy o osadzonych kryminalistach (a czasem niewinnych).

„Ptasznik z Alcatraz” (1962)

Film więzienny luźno oparty na prawdziwej historii Roberta Strouda, przestępcy, który odsiadywał wyrok dożywocia w tytułowym zakładzie Alcatraz. Skazaniec pewnego dnia znajduje chorego ptaka i postanawia go wyleczyć. Udaje mu się to znakomicie. Potem postanawia pogłębiać swoją wiedzę na temat ptaków. Po czasie staje się znanym w świecie ornitologiem i zaczyna pisać własne książki, opierając się na lekturach oraz swoich własnych obserwacjach.

Nietypowy i poruszający film o pasji i potrzebie wolności. W głównej bohatera z powodzeniem wcielił się tu Burt Lancaster, który za swoją rolę otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Film o więzieniu, który ma co prawda pewne wady, do których zaliczyć trzeba nieco przesadne wybielenie postaci Strouda, ale i tak jest to wartościowa produkcja pokazująca w ciekawy sposób życie w zakładzie penitencjarnym.

„Nieugięty Luke” (1967)

Kolejny film o więzieniu na naszej liście to produkcja, w której Paul Newman zagrał jedną z najlepszych ról w swojej karierze. Wcielił się tutaj w Lucasa Jacksona zwanego Nieugiętym Luke’em – więźnia skazanego za niszczenie parkometrów. Z jakiego powodu Luke dopuścił się tego czynu? Powodem był bunt wobec otaczającego go systemu. Również w zakładzie bohater nie zamierza być posłuszny i przy każdej okazji podejmuje próby ucieczki.

To filmowa opowieść o harcie ducha, którego nic nie jest w stanie złamać. Film, który powstał w latach sześćdziesiątych, oddawał ówczesne nastroje epoki i buntowniczego ducha rodzącego się wśród młodego pokolenia Amerykanów. Rola w tym filmie przyniosła Newmanowi czwartą w karierze nominację do Oscara, a partnerujący mu w tej produkcji na drugim planie George Kennedy zdobył ową statuetkę.

„Wielka ucieczka” (1963)

Kolejny film o wiadomej tematyce rodem z lat sześćdziesiątych, który uznać można za klasyka gatunku. To podobnie jak poprzednia opisywana tu produkcja fabuła, w której naczelne miejsce zajmuje próba ucieczki z miejsca odosobnienia. Tym zaś jest tym razem obóz jeniecki dla aliantów założony przez Niemców w czasie II wojny światowej. Ucieczki zeń podejmuje się śmietanka wojskowych. Zamierzają oni napsuć krwi swoim wrogom.

W „Wielkiej ucieczce” zebrała się także prawdziwa śmietanka aktorska. W filmie wystąpiły takie sławy jak Steve McQueen, James Garner, James Coburn czy Charles Bronson. Tytuł dzień dziś uznawany jest z jeden z najbardziej udanych filmów wojennych w historii amerykańskiego kina. Trzeba przyznać, że jest to kino, które mimo upływu lat dalej może zaciekawiać. O jego wartości stanowią bowiem nie efekty specjalne, co ciekawi bohaterowie i scenariusz.

Polski film o więzieniu – „Symetria” (2003)

Pora na polski akcent na naszej liście najciekawszych penitencjarnych obrazów. Nie mogło tu zabraknąć „Symetrii” czyli bezsprzecznie najbardziej udanego filmu Konrada Niewolskiego. Główny bohater tego tytułu to młody chłopak, który niesłusznie zostaje skazany za napaść i próbę zabójstwa. Trafia do więzienia, gdzie musi odsiedzieć wyrok, a przede wszystkim nauczyć się reguł życia w zupełnie obcym dla niego świecie. Musi się przenieść do innej rzeczywistości, gdzie panuje brutalny rygor, a nad życiem czuwa oko strażnika.

Film Niewolskiego, w którym zagrali tacy aktorzy jak Borys Szyc czy Andrzej Chyra, rozgrywa się przez zdecydowaną większość czasu w ciasnej celi. To pozwala na pokazanie realności dramatu odosobnienia. Reżyserowi udaje się też uchwycić realia życia w więziennej społeczności. „Symetria” to film ponadczasowy, który może poruszać nawet po dwudziestu latach. Film brudny, ciężki i prawdziwy.

„Midnight Express” (1978)

Poruszający film o więzieniu przedstawiający dramat młodego chłopaka skazanego na pobyt w zakładzie karnym w Turcji w ramach kary za przemyt narkotyków. Tytuł tej produkcji oznacza nic innego jak ucieczkę. I właśnie o ucieczce z piekła, do którego trafił, marzy Billy, główny bohater grany przez Brada Davisa. Film ten ukazuje prawdziwy horror bezdusznego i surowego miejsca. Widz towarzyszy Billy’emu, który z czasem traci wszelką nadzieję na ratunek, a jego duch ulega powolnej degradacji.

Poruszający dramat w reżyserii Alana Parkera według scenariusza Olivera Stone’a. Przyszły twórca „Plutonu” otrzymał za swój scenariusz adaptowany pierwszego w karierze Oscara. Statuetką został nagrodzony także Giorgio Moroder, którego muzyka oparta na elektronicznych instrumentach i syntezatorach nadała „Midnight Express” specyficznego na poły onirycznego charakteru. Znakomity film więzienny godzien obejrzenia.

„Bronson” (2008)

Ten film to w istocie historia o psychozie trawiącej sukcesywnie młody (a potem starzejący się) umysł. Główny bohater to Michael Peterson, człowiek który jako dziewiętnastolatek został skazany na pobyt w zakładzie karnym w związku z napadem na pocztę. Łącznie mężczyzna spędził grubo ponad trzydzieści lat w różnorakich placówkach penitencjarnych. Wielokrotnie przebywał też w izolatkach. To wszystko doprowadziło do popadnięcia Petersona w nieuleczalną psychozę. Zaczął funkcjonować jako swoje alter ego… Charles Bronson.

Film o więzieniu, który warto zobaczyć przede wszystkim dla fenomenalnej kreacji Toma Hardy’ego w tytułowej roli. Znakomite studium przypadku. Filmowe wejrzenie w umysł skrajnego psychopaty, które nikogo nie pozostawi obojętnym. Zarazem jest to film, po który zdecydowanie nie powinni sięgać młodsi widzowie.

„Więzień nienawiści” (1998)

Kolejna pozycja na naszej liście to tyleż film o więzieniu, co film o dojrzewaniu a także o rasizmie i kryjącym się za nim złem. Główny bohater to Derek, młody neonazista, który zostaje skazany za morderstwo. Po latach wychodzi i jest witany niczym bohater przez krąg swych dawnych znajomych. Derek jednak się zmienił poprzez doświadczenia, jakie miały miejsce za kratkami. Teraz jest daleki od swych dawnych rasistowskich poglądów. Chce zrobić wszystko, co w jego mocy, by ochronić swego młodszego brata przed przejściem na złą drogę.

Poruszający dramat, w którym jedną z najlepszych ról w swojej karierze zagrał Edward Norton. Za rolę Dereka otrzymał on jakże zasłużoną nominację do Oscara. Na ekranie partnerował mu między innymi Edward Furlong znany przede wszystkim z roli młodego Johna Connora w filmie „Terminator II: Dzień sądu”. Film w reżyserii Tony’ego Kaye’a to mocne kino, które porusza trudne i ważne tematy.

„W imię ojca” (1993)

Ten film o więzieniu to historia Garry’ego – młodego Irlandczyka, który zostaje niesłusznie skazany na wieloletni wyrok za rzekomy udział w zamachu bombowym. Do zakładu karnego trafia także ojciec mężczyzny. Obaj starają się zrobić wszystko, by na jaw wyszła prawda i by zostali uniewinnieni.

Film Jima Sheridana to znakomicie napisany dramat, który odznacza się wybitnymi kreacjami aktorskimi. Przyczynił się do tego grający Garry’ego Daniel Day-Lewis, ale także wcielający się w jego ojca Pete Postlethwaite. Dobrą rolę stworzyła także Emma Thompson grająca nieustępliwą i inteligentną prawniczkę. Cała trójka za swoje kreacje otrzymała zasłużone nominacje do Oscara. „W imię ojca” to jeden z ciekawszych i najbardziej emocjonujących dramatów sądowych.

„Ucieczka z Alcatraz” (1979)

Rozpoczęliśmy naszą filmową podróż od filmu opowiadającego o Alcatraz i tak też kończymy. Ostatnia pozycja na naszej liście to film w reżyserii Dona Siegela, w którym główną rolę zagrał Clint Eastwood. Wcielił się on we Franka Morrisa, niezwykle inteligentnego skazańca, który czyni starania, by uciec z tytułowego zakładu.

Film Siegela to misternie skonstruowane kino sensacyjne. Przedstawione tu sceny często są niepozorne i kameralne. W istocie jednak zawierają w sobie wiele napięcia. Głównym atutem tego tytułu jest rzecz jasna gra Eastwooda, który nie po raz pierwszy i nie ostatni w swojej karierze stworzył tu postać silnego i charyzmatycznego bohatera.

Nie tylko Tom Hanks i „Zielona mila”. Najlepsze filmy więzienne

Jak widzisz, filmy o więzieniu to często bardzo skomplikowane historie. To fabuły, które mogą odsłaniać wiele prawd o ludzkiej naturze i losie człowieka. Zarazem jak nietrudno zauważyć po powyższych przykładach, to często filmy, które zawierają w sobie wybitne kreacje aktorskie. Jeżeli jesteś fanem tego typu kina, przedstawione przez nas w tym zestawieniu obrazy na pewno cię usatysfakcjonują. Jak widzisz, w rankingu tym nie ma kilku bardzo popularnych tytułów jak „Skazanych na Shawshank” na podstawie prozy Stephena Kinga. Staraliśmy się stworzyć niebanalny i oryginalny top.

Archiwum: marzec 2024