The Walt Disney Company to jedna z największych wytwórni filmowych na świecie, w skład której wchodzą dziś studia Pixar, Marvel, Lucasfilm, 20th Century i wiele innych. Jednak początkowo Disney produkował tylko filmy animowane dla dzieci. I to właśnie z nimi kojarzona jest firma, która wydała na świat Myszkę Miki, Kaczora Donalda, Simbę, Elsę, Vaianę oraz setki innych bohaterów telewizyjnych kreskówek i kinowych animacji. W ostatnich latach wiele z nich doczekało się swoich nowych wersji z udziałem aktorów. Które z nich są najlepsze? Oto najlepsze filmy na podstawie bajek – poznaj nasz ranking!

1. „Piękna i bestia” (2017)

Dzieło Billa Condona jest aktorską wersją animacji Disneya z 1991 roku, która jako pierwsza w historii zdobyła nominację do Oscara w kategorii najlepszy film. Produkcja z 2017 roku również została dostrzeżona przez Akademię, która przyznała jej nominacje za scenografię i kostiumy. Poza fantastyczną stroną wizualną „Piękna i bestia” w wersji live action zasługuje na uwagę także ze względu na genialną obsadę, w której znaleźli się m.in. Emma Watson (Bella), Dan Stevens (Bestia), Luke Evans (Gaston), Ewan McGregor (Płomyk), Ian McKellen (Trybik) i Emma Thompson (Pani Imbryk).

2. „Alicja w krainie czarów” (2010)

Tim Burton to reżyser, który słynie z bujnej wyobraźni. W 2010 roku wykorzystał ją, by wciągnąć widzów w świat swojej fantazji na temat dzieła Lewisa Carrolla, które Disney zekranizował po raz pierwszy w 1951 roku. W roli Alicji wystąpiła Mia Wasikowska. Kapelusznika zagrał Johnny Depp, w Białego Królika wcielił się Michael Sheen, Absolemowi głosu użyczył Alan Rickman, zaś w rolach Czerwonej Królowej i Białej Królowej pojawiły się Helena Bonham Carter i Anne Hathaway. Baśń Burtona zdobyła dwa Oscary – za kostiumy i scenografię.

3. „Aladyn” (2019)

Guy Ritchie jest jednym z ostatnich reżyserów, którego można podejrzewać o realizację bajek dla dzieci. A jednak w 2019 roku do filmografii autora „Przekrętu” i „Dżentelmenów” dołączyła aktorska wersja „Aladyna”, w której główne role zagrali Mena Massoud, Naomi Scott i Will Smith. Film animowany, na którym oparto musical Ritchiego, trafił do kin w 1992 roku. Animacja została nagrodzona dwoma Oscarami – za muzykę i za piosenkę „A Whole New World”.

4. „Księga dżungli” (2016)

„Księga dżungli” to ekranizacja książki Rudyarda Kiplinga, którą Disney po raz pierwszy zrealizował w formie animacji w 1967 roku. Niecałe pół wieku później wytwórnia wypuściła na ekrany nową wersję bajki, w której aktorzy występują obok wygenerowanych komputerowo postaci. Film Jona Favreau zapoczątkował falę aktorskich remake’ów klasycznych animacji Disneya. W głosowej obsadzie „Księgi dżungli” znaleźli się Bill Murray (Baloo), Ben Kingsley (Bagheera), Idris Elba (Shere Khan), Christopher Walken (Król Louie), Scarlett Johansson (Kaa) i Lupita Nyong’o (Raksha). W rolę Mowgliego wcielił się Neel Sethi.

5. „Król lew” (2019)

Po sukcesie „Księgi dżungli” studio Disneya powierzyło Jonowi Favreau kolejne zadanie. Tym razem była to karkołomna misja zrealizowania nowej wersji „Króla lwa”, klasyka Disneya uznawanego za jeden z najlepszych filmów dla dzieci w historii kina. Czy reżyser wyszedł z tej próby obronną ręką? Zdania są podzielone. Warto odnotować jednak fakt, że 25 lat po premierze kultowego oryginału na ekrany trafił film z animowanymi komputerowo zwierzętami, którym głosów użyczyli m.in. Donald Glover, Seth Rogen, Billy Eichner, Chiwetel Ejiofor i Beyoncé.

6. „Cruella” (2021)

Film Craiga Gillespie nie jest bezpośrednim remakiem żadnej bajki Disneya, lecz opowieścią o przeszłości jednej z najbardziej diabolicznych bohaterek, jakie wydało na świat to studio. Cruella de Mon po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w animowanym filmie „101 dalmatyńczyków” z 1961 roku jako główna antagonistka, która zleciła uprowadzenie szczeniąt Ponga i Perdity, by przerobić je na futrzany płaszcz. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i małe dalmatyńczyki wróciły do domu wraz z dziesiątkami innych ocalonych. A Cruella? 60 lat po premierze animacji otrzymała własny prequel, w którym zagrała ją Emma Stone.

7. „Mulan” (2020)

Opowieść o dziewczynie z chińskiej legendy, która udaje mężczyznę, by wstąpić do armii zamiast schorowanego ojca, została zekranizowana w formie animacji w 1998 roku. Obok Pocahontas, Mulan była jedną z pierwszych głównych bohaterek filmów Disneya o innym niż biały kolorze skóry. Była też pierwszą tak waleczną i niezależną heroiną w historii studia, która nie czekała na księcia z bajki, lecz brała sprawy w swoje ręce. W 2020 roku na podstawie tej wyjątkowej bajki zrealizowano film z udziałem aktorów. Tytułową rolę zagrała w nim Yifei Liu, zaś w rolę cesarza wcielił się Jet Li.

8. „Dumbo” (2019)

Kolejne dzieło Tima Burtona na naszej liście to nowa wersja jednej z pierwszych i zarazem najpiękniejszych bajek Disneya. Film animowany o małym słoniu z dużymi uszami trafił na ekrany już w 1941 roku. Jego aktorską wersję zrealizowano prawie 80 lat później. Zagrał w niej jeden z ulubionych współpracowników reżysera, Michael Keaton. U jego boku wystąpili m.in. Eva Green, Colin Farrell, Danny DeVito i Alan Arkin.

9. „Krzysiu, gdzie jesteś” (2018)

„Krzysiu, gdzie jesteś” to opowieść o najlepszym przyjacielu Kubusia Puchatka, który stał się już dorosłym mężczyzną. Jednak gdy w jego życiu pojawia się kryzys, z pomocą przychodzą mu dawni towarzysze ze Stumilowego Lasu. Film wyreżyserował Marc Forster. Główną rolę zagrał w nim Ewan McGregor.

10. „Kopciuszek” (2015)

Zestawienie najlepszych filmowych wersji bajek Disneya zamyka „Kopciuszek”. Choć morał płynący z tej klasycznej baśni braci Grimm pozostawia wiele do życzenia, film Kennetha Branagha warto docenić pod kątem realizacyjnym. Dorosłym z pewnością wiele przyjemności przyniesie oglądanie Lily James w roli Cinderelli, Cate Blanchett jako złej macochy, Heleny Bonham Carter jako dobrej wróżki oraz Richarda Maddena w roli księcia. Jeśli zaś chodzi o dzieci, lepiej oszczędzić im nauk o tym, że bez makijażu i odpowiedniego stroju niczego nie osiągną, a jedyną szansą ubogiej dziewczyny na lepsze życie jest znalezienie bogatego męża.

Poza opisanymi wyżej filmami wytwórnia Walta Disneya stworzyła szereg innych produkcji opartych na swoich klasycznych bajkach. W rankingu najlepszych nie zmieściły się m.in. „Czarownica” opowiadająca o złej wiedźmie ze „Śpiącej królewny” oraz „Zakochany kundel” zrealizowany dla platformy Disney+. W przyszłości planowane są też aktorskie wersje „Małej syrenki”, „Herkulesa” i „Bambi”, a także sequele „Króla lwa” i „Cruelli”.

Archiwum: luty 2024