Filmy dla dzieci, czy dzieła familijne rzadko kiedy kojarzą nam się z kinem grozy, ale obecnie w katalogach serwisów streamingowych można znaleźć praktycznie wszystko. Swoje horrory dla dzieci przygotowuje chociażby Disney, nie brakuje inspirowanych strasznymi historiami animacji czy w końcu filmów aktorskich, w których główne role odgrywają dzieciaki. Zainteresowanie tytułami z pogranicza dzieł grozy rośnie w okolicach Halloween. Poniższa lista trzymających w napięciu produkcji powinna cię zainteresować, jeśli planujesz obejrzeć coś z dreszczykiem odpowiedniego dla dzieci i młodzieży.

Straszne filmy na Halloween – horrory dla dzieci z dreszczykiem

Jakie są najlepsze horrory dla dzieci? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Pokazuje się jednak, że twórcy filmów od dekad starają się przygotowywać tytuły, które – mając pierwiastek z filmów grozy – nadają się również dla najmłodszych. Dlatego nasze propozycje obejmują zarówno starsze, jak i nowsze dzieła. Animacje, filmy fabularne i inne.

 „Gęsia skórka”

W latach 90. XX wieku sporą popularnością cieszył się serial pod tym tytułem. W 2015 roku Rob Letterman przygotował wersję kinową. Bohaterami filmu są Zach i Hanna, którzy uwalniają potwory uwięzione w książce, którą napisał ojciec dziewczyny. Muszą podjąć się z walki. Sporo w tym wszystkim komedii i wątków przygodowych, ale nie brakuje oczywiście tych typowych dla dzieł grozy. W filmie zagrali Jack Black, Dylan Minnette, Odeya Rush oraz Ryan Lee. 

„Koralina i tajemnicze drzwi”

Animacja Henry’ego Selicka miała swoją premierę w 2009 roku. Opowiada historię dziewczynki, która odkrywa w swoim domu tajemnicze drzwi. Wszystko, co znajduje się za nimi, wydaje jej się fascynujące – bardzo ciekawe i kolorowe. „Koralina i tajemnicze drzwi” to propozycja dla najmłodszych, ponieważ pierwiastek horroru został w przypadku tego tytułu ograniczony do minimum. To na pewno jednak pięknie przygotowana fantastyka dla najmłodszych.

„Frankenweenie”

Tim Burton przygotował w 2012 roku własną wersję znanego z lat 80. XX filmu „Frankenweenie”. Opowiada on historie psa oraz jego młodego właściciela. Gdy zwierzę ginie w wypadku, chłopcu udaje się go ożywić. Nie wszystko jest jednak tak, jak było wcześniej. Ponieważ film to czarna komedia połączona z Sci-Fi i horrorem, nadaje się raczej dla nieco starszych widzów. Zachwyca realizacją i niecodzienną, typową dla Burtona wizją świata.

Seria „Gremliny”

Gremliny rozpoczęły swoją filmową przygodę w 1984 roku, a wszystko za sprawą Joe Dantego i jego filmu „Gremliny rozrabiają”. Choć wyglądają niepozornie, te złośliwe stworki potrafią sterroryzować całe miasto. I to w okresie Bożego Narodzenia. Filmy z serii nieodłącznie kojarzą się ze świętami, ale również w Halloween powinny świetnie się sprawdzić. Pod koniec 2022 ma zadebiutować serial z Gremlinami w roli głównej.

„Hokus pokus”

To horror familijny i jednocześnie komedia fantasy, która w latach 90. był prawdziwym kinowym przebojem. Tytuł zdecydowanie dla każdego. „Hokus pokus” opowiada o trzech czarownicach z Salem, które zostają skazane na śmierć. Przed egzekucją rzucają zaklęcie, które pozwala im powrócić do świata żywych. Tylko w nieco innych okolicznościach… W filmie Kenny’ego Ortegi zagrały Bette Midler, Sarah Jessica Parker i Kathy Najimy.

„Nawiedzony dwór”

Czarna komedia i jednocześnie horror z 2003 roku, który wyreżyserował Rob Minkoff. Opowiada on historię agenta nieruchomości, który wraz z rodziną wyjeżdża, żeby obejrzeć stary dom. Okazuje się, że posiadłość jest nawiedzona przez duchy, a dodatkowo ciąży na niej klątwa. Choć brzmi poważnie, forma zaprezentowana przez twórców jest bardzo lekka, komediowa. W filmie zagrał Eddie Murphy.

„Straszny dom”

12-letni DJ Walters uważa, że jedna z posiadłości w jego mieście kryje jakąś tajemnicę. Wraz z dwójką przyjaciół udaje się do nawiedzonego domu, żeby ostatecznie dowiedzieć się, co się tam dzieje. Rzecz ma miejsce oczywiście w Halloween. Za familijny animację w horrorowych klimatach odpowiada Gil Kenan.

„Miasteczko Halloween”

Kolejny kultowy film animowany. „Miasteczko…” to dzieło Henry’ego Selicka z 1993 roku. Film skupia się na losach Dyniowego Króla, który – zbudzony kolejnym nudnym w jego przekonaniu świętem – postanawia porwać świętego Mikołaja, żeby zająć jego miejsce. Czy taka niegodziwość może się udać? Film doceniony został kilkoma branżowymi nagrodami, w tym dwoma Saturnami.

Seria „Hotel Transylwania”

Pierwszy film powstał w 2012 roku. Okazał się tak dużym sukcesem, że możemy mówić o trzech kontynuacjach. Świetna kreskówkowa grafika i możliwości nowoczesnych technologii pozwoliły na stworzenie horroru dla dzieci, który doskonale sprawdzi się podczas rodzinnego oglądania. Choć pozornie poważne, tytuły te zachwycają humorem i dystansem. Twórcą serii jest Genndy Tartakovsky.

„Łowcy potworów”

Na koniec jeszcze jeden klasyczny wśród horrorów dla dzieci tytuł, czyli „Łowcy potworów” z 1987 roku. Opowiada o grupie nastolatków, którzy postanawiają pokrzyżować plany Drakuli, który chce zawładnąć światem. To horror, połączony z komedią i kinem przygodowym. Za tytuł odpowiedzialny jest Fred Dekker. Zagrali w nim Ashley Bank, Leonardo Cimino oraz Tom Noonan.

Filmy i seriale grozy dla dzieci to dość specyficzny gatunek. Widać jednak wyraźnie, że twórcy starają się go eksplorować od dekad. Powyższe tytuły możesz obejrzeć ze swoimi dziećmi bez obaw, że będą miały kontakt z nieodpowiednimi treściami. Niektóre propozycje są dla starszych dzieci, ale to warto sprawdzić przed rozpoczęciem seansu. Niekiedy nawet nowsze kreskówki są straszniejsze, niż filmy i animacje, które znajdziesz na naszej liście horrorów dla dzieci. 

Archiwum: styczeń 2024