Dramat historyczny jest ulubionym gatunkiem twórców stawiających na rozmach i widowiskowość. Nie zawsze jednak filmy o historii muszą wiązać się ze spektakularnymi scenami walk w planie totalnym. Czasem dużo większe wrażenie na widzach robią kameralne dramaty o problemach ludzi z dawnych lat. W naszym rankingu najlepszych filmów historycznych znajdziesz obydwa typy produkcji.

Dramat historyczny – film o dawnych dziejach

Dramat historyczny to opowieść o dawnych dziejach, która skupia się na postaciach historycznych lub przynajmniej jest nimi inspirowana. W związku z tym gatunek ten często łączy się z kinem biograficznym lub wojennym.

Pierwsze dramaty historyczne powstawały już w XIX wieku. Na początku kolejnego stulecia prym w tej kwestii wiedli Włosi, którzy w latach 1910–1914 nakręcili m.in. „Quo Vadis” i „Cabirię”. Za największe arcydzieła gatunku z epoki kina niemego uważa się „Męczeństwo Joanny D’Arc” (1928) Carla Theodora Dreyera oraz monumentalny fresk „Napoleon” Abela Gance’a, który pochłonął gigantyczny budżet i trwał prawie 6 godzin.

Od tamtego czasu powstały tysiące dramatów historycznych, które opowiadają o różnych momentach w dziejach świata. Łatwo jednak zauważyć, że do ulubionych okresów Hollywood należą starożytność, okres panowania Tudorów, czasy niewolnictwa i II wojna światowa.

Dramat historyczny – najlepsze filmy [TOP 10]

Które dramaty historyczne zdobyły największe uznanie krytyków, zostały obsypane nagrodami i podbiły serca publiczności? Trudno spośród wszystkich przedstawicieli tego popularnego gatunku wybrać zaledwie kilka takich tytułów. Dlatego z góry ostrzegamy, że w poniższym zestawieniu mogło zabraknąć niektórych dzieł uważanych za wybitne i ważne. Przedstawiamy subiektywny ranking 10 najlepszych dramatów historycznych.

1. „Braveheart: Waleczne serce” (1995)

Najlepsze dzieło Mela Gibsona, w którym odegrał role reżysera, producenta i głównej gwiazdy. Film opowiada o powstaniu Szkotów przeciw Anglikom z końca XIII wieku. Przewodził mu legendarny William Wallace, w którego historię wpleciono tutaj wątek melodramatyczny. „Braveheart” zdobył pięć Oscarów, w tym dla najlepszego filmu.

2. „Jak zostać królem” (2010)

Po niespodziewanej abdykacji króla Edwarda VIII jego nieśmiały młodszy brat musi przejąć tron. Wkrótce wybucha II wojna światowa i jąkający się król Jerzy VI, by przemówić do narodu, szuka pomocy u niekonwencjonalnego specjalisty. „King’s Speech” to film nagrodzony dwunastoma Oscarami, w którym główne role zagrali Colin Firth i Geoffrey Rush.

3. „Gladiator” (2000)

Uwielbiane dzieło Ridleya Scotta, którego akcja toczy się w starożytnym Rzymie. Głównym bohaterem tego dramatu historycznego jest wybitny rzymski generał (Russell Crowe), który trafia do niewoli i zostaje zmuszony do walk na arenie jako gladiator. Zdobywa tam coraz większą sławę i przychylność ludu, co nie podoba się nowemu władcy, Kommodusowi (Joaquin Phoenix). Film nagrodzony pięcioma statuetkami Akademii.

4. „Lista Schindlera” (1993)

Wzruszający obraz Stevena Spielberga, który przenosi widzów na ziemie polskie z czasów II wojny światowej. Tytułowy bohater to niemiecki przedsiębiorca, który ratuje Żydów przed śmiercią, zatrudniając ich w swojej fabryce jako pracowników przymusowych. W jego rolę wcielił się Liam Neeson. Sadystycznego komendanta obozu koncentracyjnego zagrał natomiast Ralph Fiennes. Produkcja zdobyła siedem Oscarów.

5. „Zniewolony. 12 Years a Slave” (2013)

USA, 1841 rok. Wolny, czarnoskóry mężczyzna zostaje porwany i sprzedany jako niewolnik na plantację w Luizjanie, gdzie spędza 12 koszmarnych lat swojego życia. To ekranizacja wspomnień Salomona Northupa nagrodzona trzema Oscarami. W jej gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się Chiwetel Ejiofor oraz Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Paul Dano, Brad Pitt, Sarah Paulson i Lupita Nyong’o.

6. „Ostatni pojedynek” (2021)

Akcja tego filmu rozgrywa się w XIV wieku, kiedy we Francji faktycznie odbył się ostatni pojedynek zarządzony przez króla. Starli się w nim rycerz Jean de Carrouges oraz jego dawny przyjaciel, Jacques Le Gris, który został oskarżony o gwałt przez żonę rywala. W głównych rolach występują Matt Damon, Adam Driver, Jodie Comer oraz Ben Affleck.

7. „Elizabeth” (1998)

Cate Blanchett jako Elżbieta I Tudor w dramacie historycznym o jednej z najważniejszych władczyń w dziejach Anglii. Film opowiada o początkach jej panowania na brytyjskim tronie, ukazuje proces dojrzewania do roli królowej oraz wielką samotność głównej bohaterki. Na ekranie towarzyszą jej m.in. Joseph Fiennes i Geoffrey Rush.

8. „Faworyta” (2018)

Jorgos Lantimos w swoim filmie również opowiada o brytyjskiej królowej, tyle że o Annie Stuart (Olivia Colman) w ostatnich latach jej rządów. O względy władczyni, a co za tym idzie – o miejsce na dworze – zabiegają tu dwie kobiety. Lady Sarah (Rachel Weisz) i Abigail (Emma Stone), które są gotowe zrobić wszystko dla pozycji królewskiej faworyty.

9. „Król” (2019)

Oparta na dramacie Szekspira opowieść o krnąbrnym księciu Halu, który po śmierci ojca musi dojrzeć i zmężnieć, by stać się mądrym i sprawiedliwym królem Henrykiem V. W jego roli wystąpił Timothee Chalamet. Genialną kreację aktorską stworzył tu też Robert Pattinson, wcielający się w okrutnego delfina Francji.

10. „Kochanice króla” (2008)

O upiornym Henryku VIII, który uśmiercał swoje żony, by móc poślubiać następne kobiety, nakręcono wiele filmów i seriali. Jednym z najlepszych dramatów historycznych jest obraz Justina Chadwicka, w którym główne role zagrali Eric Bana, Natalie Portman, Scarlett Johansson i Jim Sturgess.

W powyższym zestawieniu skupiliśmy się tylko na wybranych dziełach anglojęzycznych, jednak Polacy również kręcą świetne filmy historyczne. Do najlepszych należą m.in. „Faraon” Kawalerowicza, „Krzyżacy” Forda, „Potop” Hoffmana, „Wołyń” i „Róża” Smarzowskiego oraz liczne dramaty historyczne Wajdy, a także wiele świetnych współczesnych produkcji poświęconych czasom PRL-u.

Archiwum: marzec 2024