Filmy kostiumowe mają prawie tyle samo lat, co kino. Pierwsze dzieła, w których szczególny nacisk kładziono na stroje i scenografię, pojawiały się już z końcem XIX wieku. Ich popularność wzrosła jeszcze bardziej po narodzinach kina dźwiękowego. Wówczas o wiele łatwiejsze stało się przenoszenie na ekran słynnych powieści i dramatów o dawnych czasach. Choć gusta publiczności zmieniły się od tego czasu wielokrotnie, kino kostiumowe nadal ma swoich zwolenników. Sprawdź, które tytuły są przez nich najbardziej cenione.

Filmy kostiumowe – dzieła, w których kostium to podstawa

Każdy aktor w każdym filmie na ogół jest w coś ubrany i zawsze jest to strój przygotowany przez kostiumografa. W niektórych dziełach ów strój jest jednak nośnikiem dodatkowych znaczeń i ma kluczowe znaczenie dla historii. Niektórzy filmoznawcy twierdzą, że w każdym takim przypadku można mówić o filmie kostiumowym.

Zgodnie z tym stwierdzeniem za filmy kostiumowe należałoby więc uznać niemal wszystkie dramaty wojenne, historyczne, biograficzne, mitologiczne i biblijne, a także westerny, kino samurajskie, superbohaterskie, płaszcza i szpady oraz filmy fantasy i science fiction. Potocznie kinem kostiumowym zwykło się jednak nazywać głównie fikcyjne historie, najczęściej romantyczne, których akcja toczy się na salonach z dawnych lat. I to właśnie na nich skupimy się w niniejszym artykule.

Najlepsze filmy kostiumowe – ranking TOP 10

Od początku swojego istnienia kino kostiumowe chętnie czerpie z literatury. Do ulubionych pisarzy filmowców należą przede wszystkim William Szekspir i Jane Austen, ale lista adaptowanych autorów jest bardzo długa. Oczywiście dobre filmy kostiumowe nie zawsze są ekranizacjami powieści. Wśród nagradzanych i uwielbianych dzieł zdarzają się także produkcje oparte na oryginalnych scenariuszach. Do naszego zestawienia staraliśmy się wybrać przykłady z obydwu grup.

1. „Przeminęło z wiatrem” (1939)

Najsłynniejszy film kostiumowy w dziejach kina, przez wielu uważany także za jedno z największych arcydzieł filmowych. Adaptacja powieści Margaret Mitchell opowiada o burzliwym romansie Scarlett O’Hary i Rhetta Butlera na tle wojny secesyjnej. W głównych rolach wystąpili Vivien Leigh i Clarke Gable. Produkcja zdobyła aż dziesięć Oscarów (w tym dwa specjalne).

2. „Titanic” (1997)

Dzieło Jamesa Camerona jest jednym z trzech filmów, które otrzymały rekordową liczbę 11 Nagród Akademii. Do dziś pozostaje w czołówce najbardziej kasowych produkcji w historii kina. Tłem wydarzeń jest tu prawdziwa katastrofa statku pasażerskiego z 1912 roku, jednak romantyczna historia Jacka i Rose została zmyślona. W tragicznych kochanków wcielili się Leonardo DiCaprio i Kate Winslet.

3. „Prestiż” (2006)

Autotematyczne arcydzieło Christophera Nolana to osadzona w XIX wieku opowieść o dwóch rywalizujących ze sobą iluzjonistach, którzy są gotowi poświęcić wszystko dla prestiżu na scenie. Zagrali ich Hugh Jackman i Christian Bale. W pozostałych rolach wystąpili Michael Caine, Scarlett Johansson, Rebecca Hall oraz David Bowie jako Nikola Tesla.

4. „Niebezpieczne związki” (1988)

Adaptacja powieści epistolarnej Pierre’a Choderlosa de Laclosa przenosi widza do świata francuskiej arystokracji z XVIII wieku, której przedstawiciele uwikłani są w tytułowe niebezpieczne związki. W wersji z 1988 roku w bohaterów intryg, zdrad i romansów wcielili się Glenn Close, John Malkovich, Uma Thurman, Michelle Pfeiffer i Keanu Reeves.

5. „Fortepian” (1993)

Najsłynniejsze dzieło Jane Campion, za które otrzymała Złotą Palmę w Cannes. Główną bohaterką jest niema Ada, która komunikuje się ze światem, grając na fortepianie. Niestety, jej brutalny i nieczuły mąż sprzedaje instrument sąsiadowi. Za sprawą tego zdarzenia, kobietę i nowego właściciela fortepianu zaczyna łączyć bliska znajomość. W filmie zagrali Holly Hunter, Sam Neill i Harvey Keitel.

6. „Wichrowe wzgórza” (1992)

Film kostiumowy o miłości Katy i Heathcliffa, którego akcja rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku. Główni bohaterowie to dziewczyna z dobrego domu oraz chłopak przygarnięty przez jej ojca w dzieciństwie. Produkcja z 1992 roku, w której główne role zagrali w niej Juliette Binoche i Ralph Fiennes, to jedna z wielu adaptacji powieści Emily Jane Brontë.

7. „Małe kobietki” (2019)

„Małe kobietki” to wielokrotnie ekranizowana książka Louisy May Alcott, którą w 2019 roku na warsztat wzięła Greta Gerwig. Do filmu o czterech siostrach przeżywających swoje pierwsze miłości i rozterki życiowe w czasach wojny secesyjnej zatrudniła Saoirse Ronan, Emmę Watson, Florence Pugh i Elizę Scanlen. W obrazie wystąpili też Laura Dern, Timothée Chalamet i Meryl Streep.

8. „Duma i uprzedzenie” (2005)

Najsłynniejsza ekranizacja najbardziej znanej powieści Jane Austen to film kostiumowy Joe Wrighta z 2005 roku. W inteligentną Elizabeth Bennet wcieliła się tu Keira Knightley, zaś nieprzyjemnego pana Darcy’ego zagrał Matthew Macfadyen.

9. „Barry Lyndon” (1975)

Film Stanleya Kubricka, w którym tytułową rolę zagrał Ryan O’Neal, to filmowa wersja XIX-wiecznej powieści łotrzykowskiej Williama Makepeace’a Thackeraya. Jej głównym bohaterem jest młody i sprytny Irlandczyk, który różnymi sposobami próbuje dostać się na salony.

10. „Zakochany Szekspir” (1998)

Wśród licznych adaptacji „Hamleta”, „Makbeta”, „Romea i Julii” i innych dramatów Szekspira trudno jest wybrać jeden najwspanialszy film kostiumowy. Postawiliśmy więc na opowieść o samym pisarzu, który w filmie z 1998 roku zakochuje się córce bogatego kupca. Ich uczucie nie ma szans na szczęśliwe zakończenie, co inspiruje Szekspira do napisania swojej największej miłosnej tragedii. Obraz nagrodzony siedmioma Oscarami, w tym dla najlepszego filmu. Główne role zagrali w nim Joseph Fiennes i Gwyneth Paltrow.

Jeśli spodobały ci się dzieła z powyższego zestawienia, sięgnij także po inne słynne filmy kostiumowe, takie jak „Wielki Gatsby”, „Emma”, „Rozważna i romantyczna”, „Maria Antonina”, „Amadeusz” czy „Valmont”. Polecamy także seriale kostiumowe, z których najpopularniejsze to obecnie „Bridgertonowie” i „Wielka”.

Archiwum: marzec 2024