Rape and revenge jest podgatunkiem kina eksploatacji. Należące do niego filmy w bardzo dosłowny sposób przedstawiają sceny gwałtów i tortur. Zazwyczaj ich ofiarami są kobiety, które po doznaniu ogromnej krzywdy zostają porzucone na śmierć. Te, którym udaje się przeżyć, dokonują krwawej zemsty na swoich oprawcach. Czasem zdarza się też, że sprawiedliwość na własną rękę wymierzają ich bliscy.

Produkcje o zemście za gwałt zyskały popularność w latach 70., kiedy exploitation films przeżywały swój rozkwit. Wówczas miały głównie wywoływać szok, epatując przemocą i brutalnością. Współcześnie tą odmianą kina zajmują się głównie filmowczynie, tworząc dzieła faktycznie feministyczne o subtelniejszej i bardziej artystycznej formie.

Rape and revenge – TOP 10 filmów

Za protoplastę tego filmowego nurtu uznaje się „Źródło” Ingmara Bergmana z 1960 roku, które reżyser oparł na XIII-wiecznej balladzie. To opowieść o zgwałconej i zabitej dziewczynce, której rodzina mści się za wyrządzone jej krzywdy. Szwedzki artysta nie miał nic wspólnego z ówczesnym kinem klasy B. Jego dzieło stanowiło jednak inspirację dla kolejnych produkcji o gwałcie i zemście. Oto 10 najlepszych filmów z gatunku rape and revenge.

1. „Nędzne psy” (1971)

David i Amy przenoszą się z USA do małej angielskiej miejscowości, z której pochodzi kobieta. Niestety nie mogą zaznać tam spokoju. Pewnego dnia mieszkańcy wywabiają Davida z domu i gwałcą jego żonę. Mężczyzna postanawia się zemścić. Film Sama Peckinpaha na podstawie powieści Gordona Williamsa. W rolach głównych Dustin Hoffman i Susan George.

2. „Ostatni dom po lewej” (1972)

Brutalny i krwawy remake „Źródła” Bergmana w reżyserii Wesa Cravena. Twórca horrorów przeniósł akcję z XIII-wiecznej Szwecji do Ameryki lat 70. Fabuła skupia się na rodzicach, którzy torturują gwałcicieli i morderców swojej córki. W 2009 roku powstała nowa wersja filmu.

3. „Thriller: A Cruel Picture” (1973)

Niema dziewczyna, która doznała przemocy seksualnej już w dzieciństwie, jest odurzana narkotykami i wynajmowana jako prostytutka. Poprzysięga odwet na mężczyźnie, który jest za to odpowiedzialny. Główną rolę zagrała Christina Lindberg.

4. „Pluję na Twój grób” (1978)

Największy klasyk kina rape and revenge. Ofiara zbiorowego gwałtu bierze krwawy odwet na jego sprawcach. W mścicielkę wcieliła się wnuczka Bustera Keatona, Camille. Film doczekał się wielu kontynuacji. W latach 2010–2015 powstała oparta na nim rebootowa seria „Bez litości”, zaś w roku 2019 zrealizowano sequel oryginału.

5. „Kaliber 45” (1981)

W produkcji z 1981 roku, podobnie jak w „Thriller: A Cruel Picture”, główna bohaterka jest niema. Po tym, jak w drodze z pracy do domu zostaje dwukrotnie zgwałcona, odnajduje ukojenie w mordowaniu oprawców, a następnie przypadkowych mężczyzn.

6. „Nieodwracalne” (2002)

Dzieło Gaspara Noego przeszło do historii z powodu realistycznej sceny gwałtu, która trwa prawie 10 minut. Odwet za okrucieństwo, jakiego doznała Alex, biorą jej mąż i były chłopak. Artysta wykorzystał formułę kina rape and revenge, by opowiedzieć o moralnym upadku zarówno sprawców, jak i mścicieli. Odwrócił też chronologię zdarzeń. W rolach głównych wystąpili Monica Bellucci, Vincent Cassel i Albert Dupontel.

7. „Kill Bill” (2003-2004)

Quentin Tarantino słynie ze swojego zamiłowania do exploitation films. W dwuczęściowym „Kill Billu” opowieść o kobiecej zemście połączył z azjatyckim kinem kopanym. Czarna Mamba (Uma Thurman) to wyszkolona zabójczyni, która chciała porzucić swój fach. Jej dawny mentor nie zamierzał jednak na to pozwolić, urządził więc masakrę na jej ślubie. Panna Młoda budzi się po czterech latach śpiączki, orientując się, że była wielokrotnie gwałcona. Rozpoczyna krwawą wendetę.

8. „Zemsta” (2017)

Klasyczne rape and revenge we współczesnym wydaniu. Reżyserka i scenarzystka Coralie Fargeat, kręcąc swój debiut o dziewczynie skrzywdzonej przez trzech mężczyzn, stworzyła jedną z niewielu autentycznie feministycznych produkcji na ten temat. Jen mści się za fizyczny ból i psychiczną traumę niczym wytrawna łowczyni. W jej rolę wcieliła się Matilda Lutz.

9. „The Nightingale” (2018)

Jennifer Kent osadziła akcję swojego thrillera psychologicznego na Ziemi van Diemena (dzisiejsza Tasmania) na początku XIX wieku. Clare to zesłana na wyspę Irlandka, którą biali żołnierze traktują jak przedmiot. Pewnego dnia czara goryczy się przelewa i bohaterka postanawia się zemścić. Ma jej w tym pomóc Aborygen, któremu kolonizatorzy wymordowali rodzinę.

10. „Obiecująca. Młoda. Kobieta.” (2020)

Najważniejszy film ery #metoo, który swoją tematyką i estetyką nawiązuje do nurtu rape and revenge. Główną bohaterką jest 30-letnia Cassie, która mści się na facetach za krzywdy, jakie spotkały jej najlepszą przyjaciółkę. Dzieło reżyserki i scenarzystki Emerald Fennell zostało nagrodzone Oscarem za scenariusz. Główną rolę zagrała Carey Mulligan.

Jeśli interesują cię tego typu produkcje, sięgnij także po filmy „Pociąg tortur”, „Blady strach”, „Pułapka” i „Landmine goes click”. Polecamy też nasze pozostałe artykuły na temat kina eksploatacji – o różnych obliczach exploitation films oraz o nurcie blaxploitation.

Archiwum: marzec 2022