Thriller medyczny, który nie jest podgatunkiem szczególnie popularnym. Tytuły z tego nurtu nie pojawiają się na ekranach kin zbyt często, nie mówiąc już o tych, które można by uznać za prawdziwie godne uwagi. Co nie oznacza, że nie ma wartościowych produkcji. Prezentujemy w naszym zestawieniu kilka thrillerów medycznych, które przyniosą prawdziwe mocne emocje.
Czym jest thriller medyczny? Najlepsze przykłady
Czym w zasadzie są tytuły należące do tego gatunku? To nic innego jak dreszczowce okraszone medycznym sosem. Spełniają wszystkie założenia typowe dla thrillera. Opierają się więc albo na zagadkowych intrygach albo nietypowych sytuacjach, które każdorazowo łączą się z potężną dawką napięcia. Wydarzenia w thrillerze medycznym dzieją się w kameralnym klimacie szpitala lub są związane z wielkimi epidemiami. Jakie filmy z tego nurtu są szczególnie interesujące?
„Contagion – Epidemia strachu” (2011)
Film Stevena Soderbergha to wciągający thriller medyczny, w którym skala wydarzeń jest globalna. Ziemię atakuje nowy nieznany dotąd wirus. Wszystko zaczyna się niepozornie od nietoperza zarażającego świnię. Pewna Amerykanka (Gwyneth Paltrow) przebywająca w Chinach zostaje zakażona jako pierwsza.
Trzeba przyznać, że Soderbergh w swoim filmie ciekawie przedstawił rozwój pandemii, koncentrując się zarówno na doświadczeniach zwykłych ludzi, jak i na staraniach naukowców o znalezienie remedium na wirusa. Na ekranie pojawił się prawdziwy zastęp gwiazd na czele z Kate Winslet, Marion Cotillard, Laurence’em Fishburne’em, Mattem Damonem i Jude’em Law.
„Wyspa tajemnic” (2010)
Tym razem polecamy thriller medyczny zupełnie innego typu, bardziej kameralny. Problemy tu zawarte związane są z zaburzeniami psychicznymi, bo rzecz rozgrywa się na tytułowej wyspie, na której znajduje się szpital-więzienie dla obłąkanych przestępców. Gdy jedna z pensjonariuszek ucieka w niewyjaśnionych okolicznościach, sprawę musi rozwiązać szeryf federalny.
W rolę tego ostatniego wcielił się Leonardo DiCaprio, który stworzył tu jedną z ciekawszych i bardziej wielowymiarowych kreacji w swojej karierze. Film Scorsese to wystylizowane tchnące mrokiem zdjęcia i scenariusz pełen suspensu. Brudne i odstręczające przestrzenie szpitala dla chorych psychicznie z lat pięćdziesiątych budzą prawdziwą trwogę.
„Panaceum” (2013)
Po raz kolejny na naszej liście pojawia się Steven Soderbergh. Oryginalny angielski tytuł jego filmu można przetłumaczyć jako „Skutki uboczne”. One bowiem dotykają bohaterkę (w tej roli Rooney Mara), gdy ta zaczyna przyjmować nowe środki antydepresyjne. Kobieta nie może poradzić sobie z załamaniem psychicznym wywołanym czteroletnim pobytem jej męża w więzieniu, który trafił tam w związku z malwersacjami finansowymi.
Film Soderbergha to thriller medyczny, w którym uwaga twórcy skupiła się na funkcjonowaniu koncernów farmaceutycznych. „Panaceum” okazało się filmem niepozbawionym wad. Z jednej strony chwilami reżyser dobrze buduje tu suspens i tworzy atmosferę zagadki, ale z drugiej rozwiązanie fabuły jest nieco rozczarowujące.
„Śpiączka” (1978)
Na koniec thriller medyczny z nieco bardziej odległych czasów. Główną bohaterką jest tu młoda lekarka Susan, która wpada na trop tajemniczego i niepokojącego spisku. W klinice, w której pracuje, pacjenci regularnie zapadają w śpiączkę po operacjach i z tej śpiączki się nie wybudzają. Jaka jest tego przyczyna? Susan próbuje dojść do prawdy, prowadząc niebezpieczne śledztwo…
To thriller medyczny, w którym najważniejszą rolę odgrywa przemyślany scenariusz, ale występują tu także dobrzy aktorzy (na ekranie między innymi Michael Douglas). Co ciekawe, reżyserem i scenarzystą tej produkcji był Michael Crichton, znany bardziej jako pisarz i autor powieści. Crichton to autor książki, na podstawie której powstał „Park Jurajski” Stevena Spielberga, a także pomysłodawca… serialu „Ostry dyżur”. Co warte podkreślenia, sam z zawodu był doktorem medycyny.
Thrillery medyczne – podsumowanie
Jak można zauważyć, thriller medyczny może mieć zarówno charakter bardzo kameralny, jak i globalny. Od medycznych spisków po ogólnoświatowe pandemie – takie historie przynoszą filmy opisanego gatunku. Jeżeli jesteś fanem medycznego klimatu, propozycje z powyższej listy zapewnią ci odpowiednią dawkę emocji.