Dobre filmy familijne niekoniecznie muszą być śmieszne, natomiast komedie nie zawsze są odpowiednie dla widzów w każdym wieku. Celem komedii familijnej jest połączenie tych dwóch gatunków i dotarcie z żartami i gagami do jak najszerszej grupy odbiorców. Komu udało się to zrobić najlepiej? Które produkcje warto obejrzeć podczas rodzinnego wieczoru? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Komedia familijna – rozrywka dla wszystkich pokoleń

Komedia familijna to z definicji filmy łatwe, lekkie i przyjemne, które bawią widzów w każdym wieku. Ich twórcy muszą się jednak nieźle natrudzić, by mogły spełniać swoją funkcję. Nie jest bowiem łatwym zadaniem rozśmieszenie zarówno kilkuletnich dzieci, jak i dojrzałych odbiorców. W tym celu familijne filmy muszą działać na kilku płaszczyznach i oferować bardzo zróżnicowany humor.

Dlatego też w większości komediowych filmów rodzinnych znajdują się zarówno zabawne, rymowane piosenki lub proste gagi dla najmłodszych, jak i odniesienia do popkultury skierowane do starszych widzów. Często zdarza się też, że filmowcy puszczają oczko do dorosłych, umieszczając w komediach familijnych aluzje seksualne, których dzieci nie są w stanie wyłapać, co daje podwójnie komiczny efekt.

Komedia familijna – najlepsze filmy familijne, które rozbawią całą rodzinę [TOP 10]

Komedia familijna może mieć formę filmu animowanego, jak i aktorskiego. Wśród zabawnych produkcji dla całej rodziny znajdziemy baśnie, dzieła fantasy, filmy familijne przygodowe, opowieści obyczajowe, a nawet filmy sportowe. W naszym zestawieniu staraliśmy się zebrać jak najbardziej różnorodne przykłady. Oto 10 najlepszych komedii familijnych, które idealnie nadają się na rodzinny seans.

1. „Mitchellowie kontra maszyny” (2021)

Nominowana do Oscara komedia familijna Netflixa, która zachwyciła miliony widzów na całym świecie. Tytułowa rodzina podczas wspólnej wycieczki nieoczekiwanie musi zmierzyć się z buntem maszyn i ocalić świat. W oryginalnej wersji głównym bohaterom swoich głosów użyczyli m.in. Olivia Colman, Maya Rudolph i Danny McBride.

2. „Shrek” (2001)

Shrek to ogr z bagien, który stroni od wszystkich żywych istot. By odzyskać spokój, który mu odebrano, podejmuje się misji ratowania księżniczki. Towarzyszy mu w tym irytujący osioł. Świetna muzyka, nawiązania do znanych baśni oraz doskonała głosowa obsada czynią ze „Shreka” idealną komedię dla dorosłych, którą pokochały także dzieci. Film doczekał się kilku sequeli i spin-offów.

3. „Charlie i fabryka czekolady” (2005)

Charlie to ubogi chłopiec. Pewnego dnia trafia na złoty bilet, który jest przepustką do największej fabryki czekolady na świecie prowadzonej przez ekscentrycznego Willy’ego Wonkę. Zachwycający feerią barw film Tima Burtona, w którym główne role zagrali Johnny Depp i Freddie Highmore.

4. „Kosmiczny mecz” (1996)

Michael Jordan i królik Bugs w jednym filmie to doskonały przepis na komedię familijną, która zachwyci wszystkie pokolenia. W tym hicie z 1996 roku ekipa Zwariowanych Melodii porywa słynnego koszykarza, by pomógł im wygrać mecz z kosmitami. W 2021 roku powstał sequel z udziałem LeBrona Jamesa.

5. „Kevin sam w domu” (1990)

Świąteczny klasyk, który dla wielu osób stanowi jeden z głównych elementów celebrowania Bożego Narodzenia. Film opowiada o ośmiolatku, którego rodzice zapominają zabrać ze sobą w świąteczną podróż. Zdany na siebie Kevin (Macaulay Culkin) musi poradzić sobie z włamywaczami, którzy próbują okraść jego rodzinny dom.

6. „Tom i Jerry” (2021)

Aktorska wersja słynnej kreskówki, w której mysz Jerry osiedla się w luksusowym hotelu, a nowa pracownica (Chloë Grace Moretz) próbuje wykurzyć ją z pomocą kota Toma. Film o tym szalonym duecie z pewnością rozbawi dzieci, a do tego wzbudzi sentymenty dorosłych.

7. „Madagaskar”

Kolejna doskonała komedia familijna studia DreamWorks opowiada historię czwórki zwierząt z ZOO w Nowym Jorku, które opuszczają swoją strefę komfortu, by poznać prawdziwe życie w dziczy. Film doczekał się kilku kontynuacji oraz serialu poświęconego grupie rozbrajających pingwinów.

8. „Ralph Demolka w internecie” (2018)

Ralph i jego najlepsza przyjaciółka Wandelopa przenoszą się do internetu, by znaleźć część do swojej gry. Poznają tam wiele słynnych postaci, a także zasady rządzące wirtualnym światem. Sequel „Ralpha Demolki” to pouczający film dla dzieci i świetna komedia dla dorosłych.

9. „Goonies” (1985)

Klasyk lat 80., w którym swoje kariery zaczynali m.in. Josh Brolin i Sean Astin. Grupa dzieciaków znajduje tajemniczą mapę. Z jej pomocą wyruszają w niezwykłą podróż, by odnaleźć skarb słynnego pirata. Jeśli twoje dzieci kochają „Stranger Things”, pokochają też „Goonies”.

10. „Paddington” (2014)

Film na podstawie książki Michaela Bonda to opowieść o miłym misiu, który zostaje znaleziony na dworcu. Wkrótce życie londyńskiej rodziny, która go przygarnęła, zmienia się nie do poznania. „Paddington” to ciepła komedia familijna dla młodszych i starszych widzów.

Jeśli spodobało ci się powyższe zestawienie, sięgnij także do naszych pozostałych rankingów filmowych. W szczególności polecamy artykuły dotyczące kina familijnego, filmów animowanych oraz produkcji dla dzieci.

Archiwum: marzec 2022