Dramaty zgłębiające meandry ludzkiego umysłu to filmy, które dają twórcom jak i aktorom wielkie pole do popisu. Dobre tytuły z tego gatunku to przemyślane i często skomplikowane scenariusze oraz zniuansowane kreacje aktorskie. To obrazy, które w sposób pomysłowy i subtelny ukazują procesy dokonujące się we wnętrzu człowieka. Nieraz zadają pytania o skutki ludzkich działań czy też istotę dobra i zła. Takie właśnie są filmy psychologiczne. Netflix to jedna z platform, na której można znaleźć wartościowe tytuły tego typu. Oto najciekawsze propozycje!
Filmy psychologiczne Netflixa – „Podziemny krąg” (1999)
Klasyczny już dziś film Davida Finchera, w którym główne role zagrali Edward Norton i Brad Pitt. Ten pierwszy wcielił się w zmęczonego życiem szeregowego pracownika korporacji. Ten drugi w pełnego energii przystojnego buntownika zawadiakę. Ich spotkanie stanowić będzie prawdziwy życiowy zakręt dla bohatera granego przez Nortona.
Oryginalny i wciągający scenariusz, który powstał na podstawie powieści Chucka Palahniuka. Intensywne tempo opowieści i dynamiczny montaż, a przede wszystkim wybitne kreacje Nortona i Pitta. To główne atuty tego tytułu, który okazał się swoistym symbolem antyglobalistycznego buntu końca XX wieku. Obraz zarazem odkrywał lęki i pragnienia towarzyszące wielu młodym ludziom żyjącym na przełomie wieków. Kultowy film psychologiczny Netflix daje do dyspozycji w swojej bibliotece.
Filmy psychologiczne Netflixa – „Fuga” (2018)
Przenosimy się do czasów jeszcze bardziej współczesnych, a z USA do Polski. Ten dramat psychologiczny w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej to historia Alicji, która musi zmierzyć się ze skutkami amnezji. Kobieta po zaginięciu i utracie pamięci po dwóch latach zostaje odnaleziona i wraca do domu. Jednak to, co w innym tytule stanowiłoby szczęśliwe zakończenie, tutaj jest zaledwie zarzewiem skomplikowanej fabuły.
Bohaterka zagrana przez fenomenalną Gabrielę Muskałę nie pamięta swojego męża i syna. Nie pamięta miłości, jaką do nich żywiła. Czuje się zagubiona i wcale nie ma ochoty powracać do dawnego życia. Dopiero z czasem powracają do niej resztki wspomnień. Czy powrót w ogóle będzie możliwy? I co właściwie skrywa tak niejasna dla bohaterki przeszłość? To pytania, które wraz z nią zadaje sobie widz. Zarazem pytając samego siebie, na ile o statusie człowieka jako osoby decyduje zestaw informacji zawartych w umyśle. Udany polski film psychologiczny Netflix także udostępnia widzom.
Filmy psychologiczne Netflixa – „Jestem mordercą” (2016)
Kolejny polski dramat psychologiczny z ostatnich lat, który z pełnym przekonaniem można polecić fanom gatunku. Film Macieja Pieprzycy to historia kryminalna, która rozgrywa się w czasach głębokiego PRL. Główny bohater filmu to porucznik milicji, który ściga brutalnego seryjnego mordercę. Ostatecznie udaje mu się złapać mężczyznę, który wydaje się być sprawcą okrutnych zbrodni. Ale czy to na pewno on?
Film Pieprzycy to zręcznie utkany kryminał, w którym znaczącą rolę odgrywa psychologia postaci. Z jednej strony widz obserwuje poczynania milicjanta granego przez Mirosława Haniszewskiego, widząc jego nieustępliwość i niemal chorobliwe ambicje. Z drugiej strony na ekranie bryluje oskarżony o wielokrotne morderstwa bohater Arkadiusza Jakubika, próbujący dowieść swej niewinności i walczący zaciekle z bezwzględnym aparatem państwa. To wciągający i niejednoznaczny thriller psychologiczny zadający pytania o cienką granicę między prawdą i kłamstwem.
Filmy psychologiczne Netflix – „Obława” (2012)
Polecamy kolejny polski film psychologiczny. Netflixa warto włączyć także dla historii rozgrywającej się w realiach drugiej wojny światowej. Partyzanckie walki z okupantem stanowią tu tło dla skomplikowanej siatki niełatwych relacji utkanej między czwórką głównych bohaterów.
Dramat, w którym główne role zagrali Marcin Dorociński, Weronika Rosati, Maciej Stuhr i Sonia Bohosiewicz, to skomplikowana wielowątkowa intryga. Reżyser Marcin Krzyształowicz z wolna odsłania kolejne fakty dotyczące bohaterów i buduje łączące ich relacje. Całość wciąga i skłania widza do zastanowienia się, czy tytułowa obława ma rzeczywiście wydźwięk ściśle wojenny, czy może w równie wielkim stopniu odnosi się do czyhających na siebie zwykłych ludzi.
Filmy psychologiczne na Netflix – „Taksówkarz” (1976)
Tym razem amerykański klasyk spod ręki samego Martina Scorsese i zarazem jeden z jego najlepszych i najsłynniejszych filmów. Tytułowy bohater, Travis Bickle, to weteran wojny w Wietnamie, który cierpi na bezsenność. Przyjmuje on posadę taksówkarza i nocami przemierza Nowy Jork. Spotyka się codziennie z ogromną skalą bezprawia i przemocy. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i samemu walczyć o sprawiedliwość. Przejmujący i zapadający w pamięć obraz, który zrobi wrażenie nawet po latach. A wszystko dzięki powalającej kreacji Roberta De Niro.
„Utalentowany pan Ripley” (1999)
Co wartościowego spośród filmów psychologicznych Netflix może jeszcze zaproponować? Ostatni tytuł na naszej liście to dramat w reżyserii Anthony’ego Minghelli, w którym główne role zagrali Matt Damon, Jude Law i Gwyneth Paltrow. Tytułowy bohater to młody człowiek, który na zlecenie pewnego bogacza udaje się do Włoch, by tam odnaleźć jego syna i sprowadzić go do domu. Po dotarciu na miejsce Ripley rozpoczyna jednak skomplikowaną grę, która ma na celu zajęcie miejsca młodego bogacza. Dobrze zagrany film z intrygującym scenariuszem, w którym umiejętnie budowane jest napięcie.
Filmy psychologiczne Netflixa – podsumowanie
Jak widzisz, nie brakuje ciekawych filnów psychologicznych. Netflix ma do zaoferowania kilka wartościowych pozycji w omawianym gatunku. Filmy, które proponujemy, to zarówno kino starszej daty, jak i współczesne, także polskie. Pamiętaj, że wśród omówionych wyżej filmów znajdują się takie, które są udostępniane przez platformę na zasadach licencji. To oznacza, że z czasem mogą one z niej zniknąć.