Choć, gdy pada pytanie o filmy o magii, pierwszym skojarzeniem jest „Harry Potter”, na wiele lat przed powstaniem słynnej serii pojawiały się produkcje dotykające świata nadprzyrodzonego i właśnie czarów. Wszystko dlatego, że twórcy filmowi chętnie kreowali własne światy, a bohaterom dawali wyjątkowe możliwości. Widzowie to uwielbiali, dlatego ostatecznie powstało wiele ciekawych tytułów z magią w roli głównej. Postanowiliśmy wskazać najbardziej znane i jednocześnie najlepsze z nich.

Filmy o magii i czarodziejach – dlaczego są tak popularne?

Zarówno filmy o czarodziejach, jak i filmy o czarownicach wnoszą wiele ciekawych rozwiązań i wątków. Tworzenie zupełnie nowego, nierealnego świata to dla twórców wyzwanie. Jednocześnie widzowie już nie raz udowodnili, że uwielbiają w kinie zapomnieć o codzienności i zanurzyć się w zupełnie inny, właśnie magiczny świat. Popularność książek i filmów i magii nie powinna zatem dziwić. Choć Harry Potter wniósł ją na wyżyny, wcześniej również pojawiło się wiele ciekawych i popularnych tytułów o klątwach, niezwykłych mocach i czarach.

„Czarownice z Eastwick”

Kultowa już czarna komedia w reżyserii George’a Millera, która swoją premierę miała w 1987 roku. Opowiada historię trzech kobiet, które marzą o poznaniu tego jedynego. Akurat w mieście pojawił się odpowiedni kandydat. Gdy panie starały się o jego względy, zauważyły, że zaczynają dysponować wyjątkowymi mocami. Trzy czarownice kontra jeden mężczyzna – brzmi jak spore wyzwanie. W amerykańskiej produkcji pojawiła się plejada gwiazd z Jackiem Nicholsonem, Cher, Susan Sarandon i Michelle Pfeiffer na czele.

„Totalna magia”

Nieco ponad dziesięć lat później, w 1998 roku zadebiutował kolejny film o magii, ale tym razem utrzymana w gatunkowych ramach komedii romantycznej. Opowiada on historię dwóch sióstr, które wychowane zostały przez ciotki w domu, w którym nie brakowało magii i innych niezwykłości. Gdy dorastają, zaczynają poszukiwania miłości. W filmie Griffina Dunne’a również nie zabrakło amerykańskich gwiazd – główne role w „Totalnej magii” zagrały Sandra Bullock i Nicole Kidman. 

„Hokus pokus”

Nieco wcześniej, bo w 1993 roku do kin trafił film „Hokus pokus”. Komedia familijna z elementami fantasy zebrała świetne recenzje. W swoim dziele Kenny Ortega opowiedział o trzech czarownicach z Salem, które zostały skazane na śmierć. Przed wykonaniem egzekucji zdążyły one jednak rzucić zaklęcie i powróciły do świata żywych. Tylko że trzy wieki później. W bijącym swego czasu rekordy popularności filmie zagrały Bette Milder i Sarah Jessica Parker. Film, choć ma już swoje lata, wciąż może się podobać, a to za sprawą uniwersalnej historii i humoru.

„Szkoła czarownic”  

Horror fantasy Andrew Flemminga to propozycja dla nastolatków oraz dorosłych. Film z 1996 roku opowiada o nastoletniej dziewczynie imieniem Sarah, która przeprowadza się do niewielkiego miasteczka. Tam dowiaduje się, że jest potomkinią czarownic. To wpływa na jej całe dalsze życie. Choć w filmie nie brakuje lżejszych wątków, ogólnie jest on dość mroczny, ale jednocześnie świetnie napisany i wciągający. Zagrały w nim Robin Tunney, Fairuza Balk, Neve Campbell i Rachel True.

Seria „Harry Potter”

Pozycja obowiązkowa w każdym zestawieniu filmów o magii, czyli seria o Harrym Potterze. Postać stworzona została przez J.K Rowling, a następnie przeniesiona na duży ekran. Książki zrobiły ogromną furorę i podobnie było z filmami, które zarobiły setki milionów dolarów, a także zebrały wiele prestiżowych nagród.

Pierwsze części są skierowane do młodszych widzów, kolejne natomiast są już dużo mroczniejsze i poważne. We wszystkich odsłonach główne role zagrali Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson.

Ostatecznie powstały następujące filmy o młodym czarodzieju:

  • „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”;
  • „Harry Potter i Komnata Tajemnic”;
  • „Harry Potter i więzień Azkabanu”;
  • „Harry Potter i Czara Ognia”;
  • „Harry Potter i Zakon Feniksa”;
  • „Harry Potter i Książę Półkrwi”;
  • „Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I”;
  • „Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II”.

„Spirited Away: W krainie bogów”

Odpowiedzialnym za stworzenie filmu animowanego jest pochodzący z Japonii Hayao Miyazaki. Produkcja swego czasu zebrała świetne recenzje i doceniona została nawet Oscarem. Opowiada o małej Chichiro, która wyrusza w podróż. Niezwykle niebezpieczną. Dziewczynka musi jednak to zrobić, ponieważ ma ważny cel – musi uratować swoich rodziców. Świat magii został zaprezentowany w „Spirited Away: W krainie bogów” w nieco inny, niż dotychczas sposób. Produkcja zachwyca świetną realizacją i wciągającą fabułą.

„Czarownica”

Główna bohaterka filmu, Maleficent, przechodzi przemianę – z powodu wojny między królestwami z dobrej dziewczyny staje się w czarownicę. Żądna zemsty wiedźma rzuca klątwę na Aurorę, nowo narodzoną córkę władcy królestwa, z którym od zawsze walczyła. Robert Stromberg zaprosił do współpracy przy filmie Angelinę Jolie i Elle Fanning, tworząc mroczną opowieść o ludzkiej zawiści, a także głupocie wyniszczających wojen.

„Alicja w Krainie Czarów”

Wariacja Tima Burtona na słynną powieść „Alicja w Krainie Czarów”. To na pewno najbardziej zwariowana i barwna filmowa opowieść o Alicji, jaka kiedykolwiek powstała. Film zachwyca realizacją oraz światem przedstawionym. Doceniony został dwoma Oscarami. W produkcji z 2010 roku zagrali Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Mia Wasikowska i Anne Hathaway. Choć nietypowy, to film o magii, który powinni obejrzeć również dorośli.

„Tajemnice lasu”

Rob Marshall stworzył osadzoną w magicznym świecie komedię z elementami musicalu. Opowiada o małżeństwie, które starając się o dziecko, dowiaduje się, że czarownica rzuciła na nich urok. Żeby go zdjąć, wyruszają w niezwykłą podróż – do lasu, w którym żyją postacie z baśni. W filmie z 2014 roku nie zabrakło głośnych nazwisk, a wspomnieć warto chociażby o Meryl Streep, Emily Blunt, Johnnym Deppie czy Lilli Crawford. „Tajemnice lasu” to wspaniała propozycja dla dzieci i dorosłych, a najlepiej na wspólny seans przed telewizorem.

Seria „Ulica strachu”

Na koniec pozostał horror przygotowany na zamówienie platformy Netflix. Składa się on z trzech części, które przenoszą nas do innego roku, ale wszystkie skupiają się na jednym wątku – czarownic. To dzieło mroczne, ale z powodu złożonej i ciekawej fabuły warto je sprawdzić. Filmy były jednym z hitów Netfliksa, a obecnie wciąż ciszą się dużym zainteresowaniem. W serii „Ulica strachu” zagrały Gillian Jacobs, Sadie Sink czy Kiana Madeira. Za jej stworzenie odpowiedzialny jest Leigh Janiak.

Filmy o magii zabierają nas do mrocznych krain, pokazują czarownice i czarnoksiężników, są często przesycone niesamowitą mocą oddziaływania. To w końcu produkcje skierowane do różnych grup odbiorców – zarówno lekkie komedie, jak i dużo trudniejsze w odbiorze horrory czy thrillery. Nie powinno jednak dziwić, że cieszą się takim zainteresowaniem. Fascynują i pozwalają zajrzeć do innego, zupełnie nowego świata. Świata magii.

Archiwum: wrzesień 2022