Często słyszy się, że telewizja i internet szkodzą dzieciom. Nie do końca jest to prawdą. Wszystko zależy od dawki oraz od tego, przy jakich treściach dzieci spędzają swój czas. Popularne serwisy streamingowe i liczne kanały na YouTube oferują współczesnym rodzicom i nauczycielom wiele możliwości dokształcania dzieci poprzez atrakcyjne materiały wideo. W internecie znajdziesz filmy edukacyjne dla dzieci, które wprowadzają młodych widzów w tajniki fizyki, chemii czy astronomii. Dzięki licznym kanałom edukacyjnym najmłodsi mogą uczyć się także języków, poznawać świat przyrody, zaznajamiać się z historią, a nawet otrzymywać ważne lekcje na temat zachowania, emocji i zasad bezpieczeństwa.

Nie chodzi oczywiście o to, by zostawiać swoje potomstwo na wiele godzin sam na sam z telewizorem, laptopem, tabletem czy smartfonem. Można jednak wspólnie z nim śledzić przygody ciekawych postaci lub youtuberów przekazujących istotną wiedzę w przystępnej formie. Sprawdź, jakie treści są wartościowe!

Filmy edukacyjne dla dzieci – na co warto zwracać uwagę?

Poszukując ciekawych filmów edukacyjnych dla dzieci, stajesz przed trudnym wyborem. Jak w gąszczu setek tysięcy materiałów wideo wybrać wartościowy content? Pierwszy krok to sprawdzenie rekomendacji. Warto dowiedzieć się, co spośród filmów edukacyjnych dla dzieci polecają nauczyciele i wychowawcy. Z listą tytułów możesz usiąść razem z dziećmi i obejrzeć kilka odcinków wybranego programu czy serialu. Dowiesz się dzięki temu, czy faktycznie są to treści rozwijające i zgodne z naszymi metodami wychowawczymi oraz systemem wartości.

Istotne jest także to, gdzie dziecko ogląda filmy edukacyjne. By latorośl nie zabłądziła w serwisach Youtube czy Netflix, warto zainstalować aplikację YouTube Kids lub skorzystać z opcji kontroli rodzicielskiej na platformie streamingowej.

Filmy edukacyjne dla małych dzieci – najlepsze serie i kanały z bajkami i piosenkami

Jeśli chodzi o najmłodszych widzów, warto postawić na krótkie filmiki. Najpopularniejsze kanały z filmami edukacyjnymi dla dzieci w wieku 2-3 lat oferują zwykle naukę kolorów, słówek i właściwych zachowań w formie kilkuminutowych piosenek lub bajeczek. Absolutnymi liderami są pod tym względem amerykańska seria CoComelon i południowokoreański kanał Pinkfong. Ciekawe materiały można też znaleźć w polskiej Nutkosferze, której autorzy stawiają przede wszystkim na edukację muzyczną, przy okazji zwracając uwagę dzieci na ważne kwestie.

Co będzie odpowiednie dla przedszkolaków?

Dla maluchów w wieku przedszkolnym można wybierać już trochę bardziej skomplikowany content. Wraz z Oktonautami mogą poszerzać wiedzę na temat mórz i oceanów, z Mądrobotami znaleźć odpowiedzi na nurtujące je pytania, a z Gofcią i Mochim przemierzać świat, poznawać różne kultury i próbować smaków z różnych zakątków globu.

Poniżej prezentujemy listę 10 wartościowych kanałów z filmami edukacyjnymi dla małych dzieci:

  • CoComelon;
  • Pinkfong;
  • Little Angel;
  • Super Jojo;
  • Nutkosfera;
  • Jazzowanki;
  • Oktonauci;
  • Gofcia i Mochi;
  • Mądroboty;
  • Nauka. To lubię Junior.

Filmy edukacyjne dla starszych dzieci, które bawią i uczą

Uczniowie szkół podstawowych, szczególnie w starszych klasach, niewiele osób cenią tak wysoko jak internetowych influencerów i youtuberów. Zamiast walczyć z ich zainteresowaniami i zakazywać im przesiadywania w sieci, warto zapoznać je z osobowościami, które są jednocześnie charyzmatyczne i mądre. Ich programy znajdziemy na następujących kanałach:

  • Fundacja Uniwersytet Dzieci – wykłady i warsztaty naukowców;
  • Nauka. To lubię – ciekawostki i eksperymenty naukowe;
  • Mówiąc Inaczej – tajniki języka polskiego;
  • Arlena Witt (Po Cudzemu) – szlifowanie języka angielskiego;
  • Polimaty – poszerzanie wiedzy ogólnej i historycznej;
  • SciFun, Emce – nauki ścisłe w ciekawej formie.

Obok typowych filmów edukacyjnych można postawić też na treści wychowawcze, które pokazują właściwe wzorce zachowań. Warto szukać ich wśród nowych produkcji Disneya. Pełnometrażowe filmy animowane, takie jak „W głowie się nie mieści”, „Coco”, „Kraina lodu”, „Vaiana” czy „Nasze magiczne Encanto” opowiadają pouczające historie, wprowadzając dzieciaki w świat emocji i oswajając je z trudnymi kwestiami. Stanowią idealne podłoże do dyskusji o tym, co jest w życiu ważne, a czego lepiej nie robić.

Filmów edukacyjnych dla dzieci w klasycznej formie znanej ze szkół nie ma dziś zbyt wiele, jednak internetowe środki przekazu (np. popularne portale z filmikami) także oferują ciekawe treści. Warto czerpać np. z tych, które wymieniliśmy!

Archiwum: luty 2024