Od kilku lat na rynku istnieje wysyp zarówno książek, jak i filmów kryminalnych. Oferta jest na tyle szeroka, że każdy może wybrać coś dla siebie i nie musi zbyt długo szukać. Wystarczy przejrzeć kinowy repertuar lub sprawdzić zakładkę na ulubionej platformie streamingowej, np. wybrać filmy kryminalne na Netflixie. Jeżeli nadal nie potrafisz zdecydować, który kryminał warto obejrzeć, być może zachęci cię, któraś z propozycji wymienionych artykule.

Polskie filmy kryminalne

Nasze lokalne pole filmowe może pochwalić się niejedną kryminalną perełką zarówno w literaturze, jak i kinematografii. Małe odludne wioski, brudne post komunistyczne szpitale i posterunki policji – to wszystko pozwala tworzyć idealne tło dla mrocznej historii kryminalnej.

„Jeziorak” (2014), reż. Michał Otłowski

Izabela Dereń (Jowita Budnik) jest policjantką z prowincjonalnego miasteczka, która prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci młodej kobiety. W tym samym czasie trwają poszukiwania dwóch funkcjonariuszy policji, którzy zaginęli podczas służby. Jeden z nich to partner bohaterki i ojciec bliźniąt, które mają niebawem przyjść na świat. Czy coś łączy te dwie sprawy?

„Dom zły” (2009), reż. Wojciech Smarzowski

Wojciecha Smarzowskiego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To jeden z najbardziej kontrowersyjnych, a zarazem najzdolniejszych polskich reżyserów. „Dom zły” to, nie da się ukryć, przygnębiająca historia, ponura, pełna obrazów, które bardzo poruszają wyobraźnię. W deszczową noc Edward Środoń (Arkadiusz Jakubik) przypadkowo puka do domu małżeństwa Dziabasów (Kinga Preis i Marian Dziędziel). Wtedy jeszcze nikt nie wie, że to spotkanie będzie miało wpływ na całe ich życie.

„Amok” (2017), reż. Kasia Adamik

Należy zacząć od tego, że fabuła filmu jest oparta na faktach. Pisarz Krystian Bala (Mateusz Kościukiewicz) opublikował swoją nową powieść zatytułowaną „Amok”. Książka przypadkowo trafia do bystrego policjanta Jacka Sokolskiego (Łukasz Simlat). Dociekliwy detektyw dostrzega w lekturze podobieństwa między opisaną w książce zbrodnią a brutalnym zabójstwem, które wydarzyło się naprawdę. Dokąd doprowadzi detektywistyczne śledztwo funkcjonariusza Sokolskiego?

„Fotograf” (2014), reż. Waldemar Krzystek

Natasza (Tatyana Arntgolts) i major Lebiadkin (Alexandr Baluev) otrzymują zlecenie, wytropienia seryjnego mordercy z Moskwy o przydomku „Fotograf” (Artur Chamski). W trakcie dochodzenia dowiadują się, że zabójca działał też na teranie Polski – w Legnicy. Rosyjscy detektywi przyjeżdżają do Polski, by kontynuować śledztwo. Pomaga im funkcjonariusz Kwiatkowski (Adam Woronowicz). Czy uda im się odnaleźć brutalnego zabójcę z Rosji?

Amerykańskie filmy kryminalne

Amerykańskie filmy kryminalne, jak przystało na Hollywood, zazwyczaj realizowane są z wielkim rozmachem. Nie brakuje w nich spektakularnych pościgów, strzelanin i najpopularniejszych aktorów oraz aktorek. Bardzo często zawierają wątki sensacyjne, z pewnością dużo częściej, niż ma to miejsce kryminałach europejskich.

„Siedem” (1995), reż. David Fincher

Kultowy film, którego nie mogłoby zabraknąć na tej liście. Z pozoru historia może wydawać się oklepana. Dwóch policjantów – jeden doświadczony (Morgan Freeman), drugi młody i jeszcze nieopierzony (Brad Pitt), pomimo wielu różnic muszą się dogadywać, ponieważ są partnerami, a w mieście grasuje szaleniec, który morduje ludzi w imię wyższej idei. Jakiej? Trzeba po prostu obejrzeć. To trzymający w napięciu, mroczny kryminał z elementami thrillera i kina sensacyjnego.

„Infiltracja” (2006), reż. Martin Scorsese

Remake kasowego hitu „Infernal Affairs” z 2002 roku. Szef bostońskiej policji Queenan (Martin Sheen) postanawia wpuścić swojego „kreta” do szeregów mafii, której bossem jest bezwzględny Frank Costello (Jack Nicholson). Do tego odpowiedzialnego zadania wyznacza Billy’ego Costigana (Leonardo DiCaprio), który sprawnie wchodzi w towarzystwo gangsterów. Niestety kapitan Queenan nie ma pojęcia, że Costello ma swoją „wtyczkę” w policji. Akcja toczy się bardzo szybko i trzyma w napięciu do samego końca.

„Casablanca” (1942), reż. Michael Curtiz

Film zrealizowano na podstawie sztuki „Everybody Comes to Rick’s” autorstwa Murraya Burnetta i Joan Alison. Klasyka kina, jeden z niewielu filmów, który da się oglądać pomimo upływu lat. Olśniewające kreacje filmowe Humphreya Bogarta i Ingrid Bergman, a także pamiętny utwór „As Time Goes By” w wykonaniu Dooleya Wilsona. Jeżeli ktoś jeszcze nie oglądał, musi to koniecznie nadrobić!

Dobre filmy kryminalne skandynawskie

Skandynawia jest nazywana stolicą kryminałów. Mroczne, przepastne przestrzenie, brak słońca i wilgoć – to wszystko kojarzy nam się z dobrym kryminałem, a kraje skandynawskie wydają się być do tego stworzone. Kryminały z tego regionu często są nie tylko zwykłą zagadką, ale również filozoficzną podróżą do istoty ludzkiej natury.

„Millenium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” (2009), reż. Niels Arden Oplev

Adaptacja bestsellerowej powieści Stiega Larssona. Wielowątkowa historia mrożąca krew w żyłach. Tajemnicze morderstwa, oszustwa finansowe i przemoc to zaledwie część mroku, jaki skrywa ta historia. Film dla widzów o mocnych nerwach. Trylogia Larssona zyskała ogromną popularność na całym świecie, więc jej ekranizacją zainteresowali się również twórcy z Hollywood. W efekcie powstała równie fantastyczna adaptacja drugiej części trylogii – „Dziewczyna z tatuażem” (2011) z Danielem Craigiem i Rooney Marą.

„Bagno” (2006), reż. Baltasar Kormákur

W związku ze znalezieniem zwłok starszego mężczyzny zostaje wszczęte śledztwo. Nie jest to jednak proste zadanie dla detektywa prowadzącego postępowanie, bo jedyną wskazówką, jaką posiada, jest znalezione na miejscu zbrodni zdjęcie grobu nieznanej dziewczynki. Wskutek śledztwa dowiaduje się, że ta dziewczynka zmarła 30 lat temu na tajemniczą chorobę. „Bagno” to adaptacja powieści Arnaldura Indridason`a, która w 2002 roku została wybrana jako najlepszy „kryminał” skandynawski roku.

„Łowcy głów” (2011), reż. Morten Tyldum

Główny bohater filmu to młody, zamożny i przystojny mężczyzna z przepiękną żoną. Z pozoru para wiedzie idealne życie, jednak żeby bohatera było stać na tak wystawne życie, musi sobie dorabiać kradzieżami obrazów. Pewnego dnia żona przedstawia mu ekscentrycznego mężczyznę, który jest w posiadaniu niezwykle drogocennego dzieła sztuki. Czy dla bohatera będzie to zwykła złodziejska robótka? „Łowcy głów” to kryminalna zagadka z zaskakującymi zwrotami akcji.

Liczymy, że po zapoznaniu się z naszym rankingiem 10 najlepszych kryminałów wybierzesz coś, co będzie cię trzymać w napięciu przez cały film. Jesteś gotowy na kryminalną zagadkę filmową?

Archiwum: marzec 2022